3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

368

Дуже часто в ході роботи з документами може знадобитися отримати який-небудь з них в електронному вигляді, хоча на руках у користувача є тільки роздрукований паперовий варіант.

У цьому випадку використовується сканер, так як зображення, отримане з нього легко, наприклад, відправити на електронну пошту, тоді як факс є вже далеко не у всіх користувачів.

Ну а у випадках, коли документ потрібно саме в текстовому вигляді, для того, щоб не передруковувати його вручну, вам потрібна програма для розпізнавання тексту зі сканера.

Зміст:

Принцип дії

Що представляє з себе така програма, як вона працює і який принцип її дії?

Такі програми встановлюються на персональний комп’ютер, до якого підключений сканер.

У таких програм є база можливих візуальних відображень тих чи інших друкованих символів на безліч світових мов.

Важливо! Звичайно, абсолютно всі програми підтримують тільки російська та англійська мови, список інших розпізнаваних символьних груп може відрізнятися. З цієї причини, якщо документ, який вам треба обробити, надрукований на якомусь досить рідкісному мовою, то перед тим як завантажувати програму, переконайтеся, що вона підтримує саме цю мову і у неї є база його символьних груп.

Після сканування будь-якого документа, користувач відправляє це зображення програмі, і вона просить користувача вказати мову тексту, а потім, грунтуючись на утриманні своїх баз, шукає відповідності між зображеними на картинці зі сканера ділянками та друкованими символами вказаної мови.

Причому, якщо збігів не знайдено, то програма може почати шукати їх в базах інших поширених мов (наприклад, коли в тексті містяться посилання або інші іноземні слова при переважанні іншої мови).

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

Види

Є такі програми, які синхронізують свої дії зі сканером безпосередньо, тобто вони працюють спільно і зображення зі сканера відразу потрапляє в програму.

Інші види софта працюють окремо, тобто, в них можна завантажити будь-яке текстове зображення.

До речі, саме вони, звичайно, можуть працювати не тільки з зображеннями зі сканера, але з будь-якими іншими – з фотоапарата, скріншота і т. п.

Крім того, всі ці програми можна розділити на ті, що необхідно завантажувати на свій комп’ютер, і ті, що працюють в режимі онлайн і представлені на сайтах у вигляді спеціальних сервісів (якість обробки і розпізнавання у них, зазвичай, нижче).

При цьому софт, встановлюється на ПК, може бути як повністю офлайновим, тобто працювати взагалі без доступу в інтернет, так і при необхідності підключатися до символьним баз на серверах своїх розробників.

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

Читайте також:

Який принтер, сканер, копір краще для дому — Рейтинг пристроїв

Як вибрати найкращий лазерний кольоровий БФП для дому?

Який принтер, сканер, копір краще для дому — Рейтинг пристроїв

Як роздрукувати фото зі смартфона: всі можливі методи і способи — інструкція

Сфера застосування

Для чого може знадобитися таке програмне забезпечення і в чому його перевага?

По-перше, воно дозволяє значно економити час на передрук тексту – це основна мета такого софта і його головна перевага.

В яких випадках така можливість буває необхідна?

 • При написанні наукових робіт, коли є необхідність у тривалому цитуванні;
 • При написанні рефератів, доповідей, виконання аналізу літературного твору, коли також потрібні цитати;
 • При необхідності скласти документ, використовуючи текст, наявний у зразку;
 • Пре необхідності переведення великого обсягу тексту, наявного в паперовому вигляді для спрощення процесу його обробки;
 • Коли потрібно провести редагування великого обсягу тексту, наявного у редактора тільки в друкованій формі і т. д.
Таким чином, можна сказати, що дана програма необхідна у всіх тих випадках, коли користувачеві потрібно так чи інакше обробити або помістити в документ деяку кількість тексту, що є у нього в роздрукованому вигляді.

При цьому ручний друк може зайняти багато часу і сил, хоча варто відзначити, що і розпізнаний таким програмним забезпеченням текст також потребує подальшої редакції вручну.

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

Недоліки

Які ж негативні сторони мають дані програми?

Варто сказати, що ідеальною програми, що підтримує однаково якісно щодо більшість поширених мов, не існує.

Програми можуть працювати краще або гірше з якимись конкретними мовами або при деяких особливостях (наприклад, якісна обробка тільки першої сторінки тексту, а потім – істотне зниження якості тощо).

І так, в більшості найбільш поширених програм користувачі відзначають наступні недоліки:

 • Складно знайти програму, яка б підтримувала той чи інший рідкісний мова;
 • Низька якість роботи з мовами азіатських груп, що пов’язано з високою складністю символів, які, саме із-за їх високої складності, нормально програма розпізнати не може;
 • Неоднакове якість роботи з різними мовами, форматированиями, шрифтами – іноді те, що є об’єктом форматування, розпізнається як шрифт і навпаки, може зовсім не оброблятися якийсь конкретний шрифт;
 • Зниження якості роботи при великому обсязі тексту – тоді як перша сторінка розшифровується і перетворюється максимально якісно, то якість предобразования наступних падає від сторінки до сторінки;
 • Неможливість нормально працювати з брудними або пошарпаними паперами, старими пожовклими книгами з нечіткою печаткою – софт може просто не розпізнавати такі літери;
 • Помилки такого типу, коли літери мають зовнішню схожість (у тому числі, у різних мовах) і розпізнаються помилково. У цьому випадку в деякому софті не допомагає навіть вказівку мови вихідного документа;
 • Помилки, коли один символ приймається за два або навпаки, зазвичай, при цьому, плутаються таким чином саме букви в різних мовах (наприклад, Jl може розпізнаватися, як російська буква Л і навпаки), причому, при використанні певних шрифтів такі неполадки і неточності виникають частіше;
 • У документі на виході часто повністю відсутня або є, але дуже неякісне, форматування.
Потрібно розуміти, що багато чого в цьому сенсі залежить і від сканера. Від якості зображення, отриманого з нього – налаштування якості зображення повинні бути максимальними для найбільш якісного розпізнавання.

Але якщо сканер старий, то зображення він може давати нечітке, в результаті чого якість розпізнавання буде дуже низьким.

Цікаво, що перераховані недоліки більшою або меншою мірою характерні майже для всіх програм, що працюють в режимі онлайн або оффлайн.

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

Де взяти таку програму?

Як вже говорилося вище, можуть бути онлайнові сервіси обробки фото з текстом таким чином.

Вони володіють більш низькою якістю роботи, найчастіше, але зате не займають пам’ять комп’ютера.

Це, наприклад, такі сервіси, як https://img2txt.com/, https://www.imgonline.com.ua/ocr.php і т. д.

Програми, що встановлюються на ПК, зазвичай потрібно завантажувати.

Посилання на скачування такого програмного забезпечення будуть розміщені нижче, окремо для кожної конкретної програми.

Іноді такі програми поставляються прямо при купівлі сканера в пакеті його програмного забезпечення.

Abby Fine Reader

Дана програма є платною, але за посиланням http://www.cdmail.ru/text/utilities/finereader-download.htm можна завантажити безкоштовну демо-версію.

Програма хороша тим, що має багатомовний інтерфейс, в тому числі можна вибрати і російську мову для зручності використання меню.

Таке програмне забезпечення розраховане для роботи в системах Windows, воно має хороші рейтинги та відгуки серед користувачів і також не займає багато пам’яті.

Які ж переваги має цей софт?

1Не чинить значного навантаження на апаратну частину комп’ютера;

2Працює з різними типами зображень, як з PDF (що актуально для старих операційних систем. Базові програми для перегляду PDF не давали можливості копіювання текстового вмісту), так і з зображеннями зі сканера або цифрового фотоапарата;

3Документ на виході має формат, який відкривається у всіх версіях і видах текстового редактора;

4З більшої або меншої ступенем точності він здатний зберігати форматування вихідного документа в документі на виході;

5Працює синхронізоване зі сканером або багатофункціональним пристроєм. А також, окремо від нього, при цьому підтримує більшість сучасних моделей таких пристроїв;

6Софт може працювати зі сканером, оснащеним автоподатчиком папери, тобто при автоматичному скануванні – потрібно лише правильно виставити налаштування.

Працює з форматами PDF, BMP, PCX, DCX, JPEG, JPEG2000, TIFF, PNG, DjVu. Може самостійно обробляти фото, підвищуючи їх якість для поліпшення розпізнавання.

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

OCR CuneiForm

На відміну від програми, описаної вище, у якій безкоштовно працює лише демо-версія на 15 днів, ця надається повністю безкоштовно і в цьому її значний плюс.

Проте є і мінус – якість розпізнавання тексту у неї набагато нижче, ніж у попередньої програми.

Але все ж функціонал досить значний, особливо, для безкоштовної програми.

Програма здатна розпізнавати не тільки текст, але й зображення, і навіть таблиця (як разлинованные, так і не разлинованные), списки.

Такі можливості взагалі недоступні деяким платним програмам.

Додаток навіть може зберегти короткі дані про оформлення вихідного тексту на фото – його шрифт, розмір, інтервали і т. п. (цікаво, що ця функція доступна навіть при розпізнаванні тексту, надрукованого на машинці).

До недоліків програми, крім неточності в роботі, можна віднести малу кількість підтримуваних мов, порівняно з аналогічним софтом.

До переваг відноситься здатність працювати з копіями поганої якості, досить брудними ксерокопіями. Використання словників для контролю орфографії і, звичайно, безкоштовне розповсюдження.

Завантажити її можна за посиланням http://programdownloadfree.com/load/text/scanning_recognition/ocr_cuneiform/74-1-0-131.
3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

WinScan2PDF

Це скоріше не програмне забезпечення, а утиліта, яка не вимагає установки. Робочий файл дуже легкий, так що вона майже не займає пам’ять комп’ютера і не надає навантаження на його апаратну частину.

Розпізнавання та обробка відбуваються дуже швидко навіть у порівнянні з двома програмами, описаними вище. Однак готовий результат зберігається тільки у форматі PDF.

Управління максимально просте – потрібно тільки запустити програму. Вказати файл і вказати, куди зберегти результат, а потім натиснути на кнопку запуску процесу.

Мовний пакет досить значний, утиліта, незважаючи на свою простоту, розрахована на роботу з великими обсягами тексту.

3 кращих програми для розпізнавання тексту зі сканера

До плюсів утиліти відносяться висока швидкість роботи, простота в застосуванні і висока портативність, мобільність, мала вага.

Істотний недолік – тільки один формат файлу з обробленим текстом.

Скачайте утиліту тут: http://www.softportal.com/get-21763-winscan2pdf.html.