AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

289

Як відомо більшості користувачів комп’ютерів, якісне «залізо» (апаратна частина) важливо навіть більшою мірою, ніж грамотно підібране програмне забезпечення.

При цьому найбільш важливою частиною є процесор, який запускає і координує всі процеси в системі, тому так важливо вибрати максимально потужний і підходить для тих чи інших умов експлуатації, процесор.

У даній статті ми розглянемо процесор AMD Ryzen 5 1600x, наведемо його повний огляд і технічні характеристики.

Зміст:

Основна інформація

Даний процесор надійшов у продаж в Російській Федерації 11 квітня 2017 року, тобто модель вважається відносно новою.

Ціни на це пристрій починаються з 14700 рублів, а в середньому складають близько 16500 рублів.

При цьому пристрій цілком може конкурувати по продуктивності і надійності з пристроями Intel Core, що вийшли приблизно в цей же період, але стоять майже на 6000 рублів дорожче.

Але низька ціна – не єдина перевага цієї моделі, за рахунок якого вона може успішно конкурувати на ринку. За деякими параметрами вона перевершує сучасні розробки Intel, і вже точно не поступається їм. А завдяки більш низькій ціні такі процесори в даний час вже зайняли стійку позицію на ринку в своєму, середньому ціновому сегменті.

Якщо раніше AMD ніколи не позиціонували себе, як виробників масового продукту, то починаючи з цього процесора, все змінилося.

Він позиціонується як середнє пристрій, орієнтоване на середнього споживача. Тоді як більш ранні моделі були високошвидкісними і ціни на них стартували від $350.

Проте перехід на масовий ринок зовсім не означає зниження якості пристроїв.

Процесори масового сегмента не мають преміальними швидкісними характеристиками – на них акценти проставлені інакше.

Метою було збереження досить високої продуктивності і стабільності роботи при можливості зниження ціни на пристрій.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Архітектура

У чому ж принципова відмінність цих пристроїв від аналогічних?

В першу чергу в тому, що ці процесори створені на основі принципово нової мікроархітектури, яка раніше не зустрічалася ні у моделей цього бренду, ні в інших виробників. Це мікроархітектура Zen.

Ця архітектура викликала великий інтерес у фахівців, і хоча її презентація відбулася за півтора місяці до надходження в продаж, дебати про неї тривали майже півроку.

Але ці дебати не завжди йшли в позитивному ключі.

Наприклад, в ході тестування і вивчення специфічних технічних характеристик, фахівцями було виявлено, що, хоча пристрій і показує добрі результати в тестах по роботі з цифровим контентом, в ігрових системах воно мало застосовно.

Важливо! Така нетипова розстановка акцентів в продуктивності може здатися помилковим рішенням. Однак, якщо підбирати процесор під конкретні цілі, то він відмінно себе проявить.

Процесори від цього бренду завжди робили упор на багатоядерність, що не завжди є кращим рішенням.

Тобто, при аналогічних характеристики, пристрій від Intel завжди має меншу кількість ядер.

Але у випадку з новою архітектурою, багатоядерність – непогане рішення, так як показники розподілу продуктивності на ядро досить високі.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Читайте також:

Кращі процесори 2017 для комп’ютера: ТОП-10 варіантів

Який краще для ігор — Огляд за параметрами

Температура процесора і відеокарти: як виміряти?

AnTuTu рейтинг 2017: 10 кращих смартфонів і планшетів червня

Модельний ряд

У лінійці Ryzen 5 вийшло кілька пристроїв, які відрізнялися один від одного по характеристикам і особливостям.

І хоча всі моделі лінійки вийшли достатньо вдалими, кращими характеристиками володіє саме модель 1600х.

Причини, за якими дана модель стала флагманом серії, наведено у таблиці нижче.

Таблиця 1. Технічні характеристики моделі 1600х

Показник Значення
Кількість ядер 6
Кількість потоків 12
Базова робоча частота 3,6 Ггц
Частота роботи в турборежимі 4,0 Ггц
Конфігурація кристала процесора 3+3
Тип підтримуваної пам’яті DDR4-2666
Обсяг L3-кеша, мегабайт 16

Офіційна ціна цього пристрою в порівнянні з іншими моделями в лінійці досить висока і становить майже $250.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Кристал

Процесор працює на напівпровідниковому кристалі Zeppelin, як і багато попередніх моделі цього виробника.

Його структуру складають два блоки по чотири ядра, тобто, незважаючи на те, що шестиядерний процесор в його основі лежить восьмиядерна система.

Причому, це стосується і чотириядерних процесорів даної лінійки.

Як же виробники домагаються такої системи і навіщо взагалі це потрібно? «Зайві» ядра в цьому випадку блокуються ще на етапі виробництва кристала і процесора.

Така «складність» необхідна виробнику тому, що допомагає реалізовувати браковані кристали, у яких не працює та чи інша частина, з великою користю і для себе, і для кінцевого споживача, так як це знижує загальну вартість пристрою.

Причому, досить цікаво, що схеми відключення ядер в кристалі відрізняються у різних моделей в цій лінійці. У розглянутій в даному матеріалі, моделі 1600х вимкнено по одному ядру в кожному кристалічному блоці, тоді як у моделі 1500 відключено за два ядра в кожному блоці, а в 1400 – повністю відключений один з блоків (до речі, із-за цього в останньої моделі в половину менший обсяг L3 – кеша).

Така схема відключення веде до того, що для «старших» моделей цієї лінійки, в тому числі, і для розглянутої 1600х, дуже важливою залишається висока частота роботи пам’яті, так як саме з нею синхронізована шина всередині процесора.

Та сама шина, що зв’язує між собою два блоки ядер.

Якщо ж частоти буде недостатньо, то зв’язок між блоками буде нестабільною, що призведе до зниження стабільності роботи процесора, а отже, і комп’ютера.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Пристрій процесора

Судячи по ціновій категорії пристрою, виробник прямо протиставляє його пристрою Intel Core i5, і при цьому, має всі шанси виграти в цьому протистоянні завдяки своїй більш низькою ціною.

У процесорів Інтел традиційно вище частота, але менше ядер.

Хоча номінальна частота в 1600х заявлена як 3,6 ГГц, в реальних умовах і при реальному навантаженню вона становить близько 3,7 ГГц, а при навантаженні тільки на 1-2 ядра – 4 ГГц.

Процесор має порт для підключення Socket AM4. Він справно працює в будь-яких материнських платах, які мають відповідне гніздо. Сумісні логічні – Х370, В350 та інші подібні.

Але, незважаючи на це, є цілком певні рекомендації від виробника. AMD рекомендує використовувати з даним процесором в першу чергу саме чіпсет В350.

Хоча він має кілька більш простий пристрій, ніж Ч370, однак є більш доцільним вибором при використанні такого процесора.

Серед мінусів даного чіпсету можна виділити відсутність у нього підтримки одночасно декількох GPU. Однак розігнати такий пристрій він цілком здатний.

Крім того, даний чіпсет хороший тим, що відрізняється невисокою вартістю, що у поєднанні зі зниженою ціною процесора дозволяє істотно заощадити при складанні персонального комп’ютера.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Система охолодження

Тепловий пакет цього пристрою складає 95 Вт. В реальності пристрій зовсім не сильно, щодо інших пристроїв даного цінового сегменту, гріється.

Вбудований кулер і стандартна система охолодження дозволяє підтримувати робочу температуру в межах 58 градусів.

Цікавою особливості процесорів цього бренду вважається те, що при перевірці за допомогою власного термодатчика процесора, показники виявляються завищеними на 20 градусів.

Виробники стверджують, що це зроблено для того, щоб системи охолодження більш агресивно працювали з цим пристроєм, так як вони орієнтуються саме на показники власного термодатчика процесора.

Деякі утиліти для діагностики процесора здатні показувати додатково реальні параметри, при використанні інших необхідно робити поправку на дану особливість.

Максимальний допустимий істинний нагрівання пристрою (без поправки на особливості термодатчика) складає 100 градусів.

Важливо! При покупці зверніть увагу на те, що хоча всі інші процесори даного бренду були укомплектовані системою охолодження, пристрої цієї лінійки таких систем не мають. Пов’язані такі особливості, швидше за все, з тим, що виробник не захотів додавати дорогі складні системи, які підняли б кінцеву ціну пристрою. А простим дешевим кулером тут би не вдалося обійтися.
AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Програмні зміни

Крім роботи власне над апаратної складової, ведуться складні удосконалення програмної частини.

В даний час розробляються мікропрограми, покликані видалити недоліки, які були в роботі процесорів цієї лінійки спочатку.

Нова програмна інфраструктура максимально оптимізована під конкретні завдання і умови роботи процесора.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Нова мікропрограма

Одне з основних переваг і відмінностей даної моделі у запуску нової прошивки процесора.

Вона називається AGESA і характеризується принципово новим підходом до запуску та налаштування компонентів, завдяки чому усуває основні проблеми даних пристроїв.

Програма відповідає за початкову настройку процесів та їх ініціалізацію.

Ця мікропрограма отримала широке поширення, завдяки чому її стали активно впроваджувати в систему BIOS великі виробники материнських плат.

В результаті впровадження мікропрограми усуваються дві основні проблеми:

1Зависання, а потім і зупинка роботи процесора при значному навантаженні на процесор з метою виконання інструкцій, пов’язаних з векторами;

2Був перенастроєний контролер роботи з пам’яттю – тепер немає тих затримок у передачі інформації, які були раніше характерні для процесорів цього бренду.

З впровадженням нового програмного забезпечення як на самих процесорах, так і в Біосі призвело до того, що два цих бага перестали з’являтися. З іншого боку, що стосується пам’яті, то таке покращення не є значним кроком вперед, так як процесори від Інтел, як і раніше обходять AMD майже вдвічі за показниками швидкості роботи тз пам’яттю. З іншого боку, при роботі з додатками, що вимагають великої кількості оперативної пам’яті, наприклад з іграми, деякий приріст швидкодії помітний все ж буде.

Хоча нова мікропрограма і впроваджується дуже активно, відповідні прошивки поки випущені для Біоса далеко не всіх материнських плат.

Тим не менше, процес їх виробництва та впровадження активно триває.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Читайте також:

Самий перший в світі комп’ютер: характеристики, історія створення та маловідомі факти

Що таке оперативна пам’ять комп’ютера?

ТОП-10 гарнітур для комп’ютера з мікрофоном

Зібрати комп’ютер самостійно: онлайн-конфігуратор з перевіркою сумісності

Як прискорити роботу комп’ютера: Поради щодо оптимізації

Керування живленням

Розроблена нова система управління живленням, створена саме для даного типу процесора, і оптимізована під роботу саме з Ryzen 5. Для чого це було потрібно?

При старій схемі керування живленням існували серйозні проблеми з планувальником завдань в ОС Windows 10.

Проблеми виникали саме при роботі в стандартній системі Balanced. І виробники процесорів рекомендували користувачам переключитися з неї на Hight Performance.

Таким чином вдавалося трохи наростити продуктивність ПК, але також і вело до того, що процесор втрачав можливість скидання частоти в періоди, коли він не експлуатувався, що, природно, вело до істотного зростання споживання енергії від мережі або акумулятора.

Чому не можна було використовувати схему розподілу Balanced? Вона діяла досить агресивно, і перекладала ядра в пасивний режим занадто швидко.

В результаті, при запуску процесора з’являлися затримки.

У новій системі ядра не переводяться у пасивний режим операційною системою комп’ютера. Для цього в процесорі є власна мікропрограма SenseMI, яка управляє цим власними силами. Таким чином, тепер Віндовс звертається до ядер через схему SenseMI, що дозволяє вирішити проблему з агресивною паркуванням ядер.

Вважається, що таке впровадження нової системи призведе до зростання продуктивності в іграх і інших додатках, що надають значну навантаження на апаратну частину, на 3-10%.

І при цьому, нібито не станеться втрат економічності енергоспоживання.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Розгін

Як вже було сказано вище, для цієї моделі, як і для інших у даного виробника, передбачена можливість розгону процесора.

Ці процесори мають досить вільних множників для того, щоб частоту їх роботи можна було піднімати дуже сильно, при цьому без шкоди іншим показникам продуктивності і стабільності роботи пристрою.

Але при цьому врахуйте, що якихось неймовірних результатів чекати не доводиться, так як кристал, використовуваний в процесорі, в принципі не розрахований на частоту роботи понад 4,1 ГГц за умови звичайної охолоджувальної системи.

Не можна сказати, що даний пристрій розганяється краще, ніж попередні моделі цього бренду.

Однак цього не сталося у зв’язку з тим, що обмежений сам потенціал напівпровідникового кристала у цього пристрою. Тому істотного розгону не вийде, як і в серії Ryzen7.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Важливо! Крім того, як говорилося вище, частина кристалів, що застосовуються в Ryzen 5 – це браковані кристали, що залишилися при виробництві Ryzen7. Таким чином, результати розгону іноді можуть бути навіть гіршими, ніж після розгону Ryzen7.

Які ж особливості розгону були виявлені в результаті тестів? При підключенні охолоджуючої системи процесор зможе видавати частоту роботи до 4,0 ГГц.

Оптимальна температура при цьому досягла лише 70 градусів (фактичних, без поправки термодатчика), що не викликає занепокоєння, так як гранично можлива температура пристрою 100 градусів (фактична).

Таким чином, хоча в принципі можливий розгін, результати його аж ніяк не конкурентні.

Фактично частоту вдалося підняти лише на 11% відносно тієї, що заявлена в паспорті, а це набагато менше, ніж, наприклад, у пристроїв Kaby Lake, які після скальпування видають прекрасні результати.

Тестування продуктивності

Тести на продуктивність доцільно проводити у різних типах найбільш ресурсномістких додатків.

Тому, традиційно, тестування проводиться в іграх з графікою високої якості і програмах для створення і обробки цифрового контенту, графічних редакторах.

Вважається, що якщо процесор зберігає нормальну продуктивність в таких умовах, то і менш ресурсомісткі програми «потягне».

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Ресурсомісткі програми

В додатках для створення і обробки цифрового контенту, таких як Blender, Corona, Chrome 57, Lightroom, Photoshop 6, пристрій легко обходить аналоги від Intel Core i5, показуючи куди більш високу продуктивність.

Більш того, за деякими показниками Ryzen 5 обходять в таких додатках навіть Ryzen 7, а тому пристрій можна назвати оптимальними для художників і графічних дизайнерів.

Однак, що стосується WinRAR, тут цей пристрій значно програє Intel, поступаючись в продуктивності деяких моделях цього бренду майже на третину.

Також за цим показником Ryzen 5 істотно відстають від Ryzen 7.

В цілому, такі результати можна назвати цілком закономірними. Значну перевагу в продуктивності при роботі з графічними додатками пояснюється здатністю справно і стабільно підтримувати роботу в кілька потоків. Навіть у програмах видавця Adobe, які спочатку створюються під процесори Інтел, даний пристрій показує конкурентоспроможні результати. У програмах для обробки і кодування відеоматеріалів даний пристрій також значно перевершує чотириядерних конкурентів від Інтел.

Роблячи висновки можна сказати, що Ryzen 5 за своїми характеристиками цілком порівнянний з флагманами від Kaby Lake, хоча для підтримки таких результатів йому і потрібно у півтора рази більше ядер.

Але це не применшує експлуатаційних якостей Ryzen 5, а тому, він залишається непоганим варіантом для домашніх мереж.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Ігри

Як відомо, ігри – один з найбільш ресурсозатратных видів додатків.

Доцільно проводити тестування саме на тих іграх, у яких частота кадрів залежить від продуктивності процесора в найбільш вираженому ступені.

За результатами тесту вдалося зробити наступні висновки:

1В цілому, продуктивність в більшості ігор прийнятна;

2У Ryzen 5 вона зберігається приблизно на рівні Ryzen 7;

3Однак Ryzen 5 значно поступається Core і7практически у всіх іграх;

4Єдина гра з усіх тестованих, у якої продуктивність Ryzen 5 перевершила Core i7 — це Civilization VI.

В ході тестування встановлено, що в середньому Ryzen 5 показує в іграх продуктивність на рівні Core i5, незначно перевершуючи його або поступаючись йому. Такі плюси обумовлені рядом поліпшень в контролері пам’яті і схеми живлення, про які було розказано вище. Крім того, вважається, що такий процесор перспективніший порівняно з Інтел, так як його плюс в багатопоточності, а вважається, що з часом ігри стануть використовувати багатопоточність тільки активніше.

Однак, збільшення продуктивності ігор після розгону процесора зовсім не помітна.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Читайте також:

Кращі процесори 2017 для комп’ютера: ТОП-10 варіантів

Кращі процесори АМД – Рейтинг 2017 року

Як наносити термопасту на процесор? Докладна інструкція і корисні рекомендації

Копіювання комп’ютерного процесора: виконання і доцільність

Тактова частота процесора – це одна з найважливіших складових комп’ютера. Розкриваємо секрети

Переваги

Таким чином, ясно, що цей процесор має досить багато переваг, які роблять його оптимальним вибором у зв’язку з тим, що найближчі конкуренти від Інтел, що володіють приблизно такою ж функціональністю, стоять майже на $100 дорожче.

Найбільш значущі плюси такого бюджетного процесору:

 • Гарний пристрій для роботи з цифровим контентом і графічним вмістом – має дуже хороші швидкісні показники при обробці інформації такого типу;
 • Істотна перевага даного пристрою перед альтернативними моделями зі схожими характеристиками від Intel в тому, що процесори від AMD можна розганяти, і досить успішно;
 • Відмінні характеристики з точки зору багатопоточності, у порівнянні з найближчими конкурентами, за цим показником він істотно перевершує Intel Core i5;
 • Можливо, що з часом з’явиться можливість розблокування заблокованих ядер, так як такі випадки з процесорами цього бренду вже бували;
 • Зручна робота термодатчика, який штучно завищує показники температури на 20 градусів з метою стимуляції більш агресивною роботи охолоджувальних систем;
 • У результаті запуску нової прошивки, усунені помилки і баги, характерні для ранніх версій процесорів цього бренду.

Знаючи переваги пристроїв, можна підібрати ідеальний процесор для виконання тих чи інших завдань при функціонуванні комп’ютера.

Проте, варто звернути увагу і на те, що такий пристрій має ряд істотних недоліків.

AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

Недоліки

Як зрозуміло з написаного вище, низька ціна пристрою обумовлена низкою недоліків в його роботі. Тому поставитися до вибору пристрою потрібно відповідально.

Найбільш суттєві мінуси процесора наведено у списку нижче:

 • У тому вигляді, в якому існує зараз, цей процесор абсолютно не призначений для використання в ігрових системах, але можливо такі недоліки будуть усунені згодом (при цьому, за ту ж ціну існують процесори, які набагато більшою мірою підходять для ігор);
AMD Ryzen 5 1600x — процесор з ідеальним співвідношенням ціна/якість [Огляд]

 • Строго кажучи, у процесора занизькі робочі частоти, причому зниження кількості активно працюючих ядер не призводить до зростання частоти, що трохи дивно, але такий недолік характерний для всіх процесорів даного бренду;
 • Велика «завязанность» стабільної роботи всього процесора на частоті пам’яті, яка пов’язує блоки ядер при такій складній структурі їх часткового відключення;
 • Відсутність у моделі власної системи охолодження на відміну від всіх інших процесорів від даного виробника;
 • Повільна робота з пам’яттю у порівнянні з найближчими конкурентами від Інтел;
 • Поки випущені прошивки з новою вбудованого процесора для БИОСов далеко не всіх материнських плат, але цей недолік усувається.
Незважаючи на всі перераховані недоліки, цей пристрій цілком можна оптимізувати для виконання певних завдань. Воно підходить для рядового користувача, не геймера, не графічного дизайнера, що використовує комп’ютер в більшій мірі для роботи, ніж для розваги. Хоча і деякі ігри з ці процесором «підуть» цілком нормально.