Asus створила експериментальний перехідник для установки пам’яті ddr4 в слот під модулі ddr5

20

Пильні користувачі мережі виявили незвичайну розробку компанії asus. Мова йде про експериментальний перехідник, що дозволяє використовувати модулі пам’яті стандарту ddr4 на материнських платах для процесорів alder lake, оснащених тільки роз’ємами dimm для модулів пам’яті ddr5.

Джерело зображень: youtube / 林大大bing

Як відомо, модулі пам’яті ddr4 значно відрізняються від модулів ddr5 конструктивно. Незважаючи на те, що модулі обох стандартів мають однакову кількість контактних доріжок (288 штук), наявні на модулях ключі для установки розташовані в різних місцях, як показано на зображенні нижче.

Крім того, на модулях пам’яті ddr5 розташовується вбудована інтегральна схема управління живленням (pmic). У разі пам’яті ddr4 ці елементи знаходяться безпосередньо на материнській платі. Тому необхідні елементи встановлені на адаптері.

Про експериментальний перехідник asus, який дозволяє використовувати модулі ddr4 з материнськими платами з роз’ємами ddr5, розповів китайських відеоблогер大大大bing. Друкована плата з назвою ddr5 to ddr4 оснащена двома роз’ємами. Один призначений для установки модуля пам’яті ddr4, за допомогою другого пристрій підключається до dimm-роз’єму ddr5 материнської плати.

Слід нагадати, що контролер пам’яті процесорів alder lake підтримує обидва види пам’яті (ddr4 і ddr5), тому виробники материнських плат випускають моделі або з підтримкою тільки старого, або тільки нового стандартів пам’яті. Тому якщо при складанні системи буде використана плата з підтримкою ddr4, то оновити тільки лише пам’яті в майбутньому не вийде — доведеться міняти і плату. Адаптер asus вирішує цю проблему: через нього можна тимчасово підключити стару ddr4, а в майбутньому замінити її на ddr5.

Зауважимо, що перехідник не конвертує сигнали і протокол ddr4 в сигнали і протокол ddr5. Так що старі модулі не стануть працювати швидше. Завдання експериментального перехідника asus в тому, щоб в буквально сенсі переключити контролер пам’яті процесора з режиму ddr5 в режим ddr4.

У пристрою є недолік. Через розмір перехідника його логічні доріжки, що з’єднують контакти пам’яті ddr4 з контактами роз’єму ddr5 на материнській платі, дуже довгі. Внаслідок цього якість переданого сигналу не дозволяє використовувати з перехідником дуже швидкісні модулі пам’яті. Незважаючи на це, китайський відеоблогер продемонстрував працездатність експериментального пристрою, запустивши модулі пам’яті ddr4 на материнській платі asus maximus z690 apex, оснащеної тільки роз’ємами для модулів пам’яті ddr5.

На даний момент невідомо, чи планує asus взагалі випускати подібний продукт на ринок. Але з урахуванням поточних дефіциту і цін на модулі пам’яті ddr5 пристрій міг би виявитися незайвим. Наприклад, щоб тимчасово поставити в систему модулі ddr4 через адаптер, а в майбутньому заманити їх на рідні для материнської плати ddr5.