Британські вчені придумали бетон для інших планет-в ньому буквально будуть кров, піт і сльози астронавтів

19

Британські вчені знову в справі. Нове дослідження передбачає створення будівельних та зв’язуючих матеріалів (цементу та бетону) з біологічних рідин астронавтів. Сьогодні доставка одного червоної цегли на марс оцінюється в $2 млн. Так колонію не побудуєш. Але на місці багато пилу і каменів, а астронавти можуть стати постійним джерелом плазми і природних виділень. Таке не можна ігнорувати і необхідно науково перевірити.

«космічний бетон ” з імітаторів місячного і марсіанського пилу і біологічних рідин людини. Джерело зображення: university of manchester

Як стверджують автори наукового проекту манчестерського університету, ідея була підглянута у середньовічних китайців, які при будівництві будівель в розчин вапна для скріплення каменів додавали свинячу кров. Це надихнуло дослідників відродити технологію в космічних масштабах. Астронавти зможуть регулярно здавати кров і плазму, які організм природним чином заповнює, а також збирати сечу, кал, піт і сльози — в хід піде все.

В основі біологічного сполучного матеріалу лежить такий білок, як сироватковий альбумін людини. До речі, дослідники пішли далі і вивчили властивості аналогічного білка інших тварин, включаючи види сільськогосподарського призначення. З’ясувалося, що білок з крові биків діє в розчині не гірше людського. Залишиться тільки розвинути тваринництво на місяці і марсі, але це окрема історія.

Сечовина з інших виділень здатна вступати в реакцію з білком і змінювати властивості (денатурувати), що тільки покращує якість «космічного цементу». Стверджується, що такий бетон буде до 300% міцніше звичайного земного з піску та цементу. До речі, в якості зміцнювальних добавок рекомендується використовувати волосся, нігті та інші похідні життєдіяльності людини і тварин. Також, оскільки на марсі температура на поверхні грунту опускається до -60 °c або близько того, з фекалій можна робити ріжучі інструменти, але це буде перевірено в наступних експериментах.

Джерело зображення: university of manchester

Тепер підведемо підсумок. По-перше, на марсі жити на поверхні не вийде. Це уявлення 50-річної давності. Відсутність атмосфери не затримує сонячну радіацію і все до глибини пари метрів на марсі стерилізовано. Люди безпечно на марсі зможуть жити тільки в підземних притулках, лише зрідка виходячи на поверхню. Ні про яке будівництво на поверхні мова не може йти, якщо не мати на увазі багатометрових перекриттів, на що не вистачить ні поту, ні крові, ні решти.

По-друге, умови багатомісячного перельоту в тісному просторі плюс радіація виснажить астронавтів достатньо, щоб регулярне донорство добило залишки здоров’я. Тоді вже буде не до цегли. По-третє, на марсі і місяці, за останніми даними, достатньо води скрізь, а не тільки на полюсах. Пошліть туди роботів, нехай добувають і копають, а виготовленням інсталяцій з відходів життєдіяльності астронавти зможуть зайнятися у вільний час. Для душі і розрядки далеко від рідної планети. На землі творчі люди з успіхом цим займаються. Психотерапевти будуть тільки за.