Огляд і тестування материнської плати asus rog maximus xiii extreme

39

Зміст

 • вступ
 • упаковка і комплектація
 • дизайн і особливості плати
 • технічні характеристики
 • можливості bios
 • тестовий стенд
 • тестування
 • вбудований звук
 • висновок

Вступ

Багато користувачів чекають новинки intel, щоб оцінити продуктивність нової архітектури, поганяти нову оперативну пам’ять ddr5 і вивчити нові фішки і можливості, як це водиться з випуском абсолютно нового. Плюс до всього вони, швидше за все, будуть недешеві і спочатку вийдуть лише топи, розраховані на ентузіастів. Можна було б додати ще геймерів, але їм-то важливіше потужна відеокарта, яка робить всю їх гру, і нову платформу вони чекають хіба що для спортивного інтересу.

Хоча не можна виключати, що хтось спеціально сидить і чекає нової платформи, щоб відразу перескочити з core 2 duo на новенький core i9-12900k. Поки ж у intel в строю lga 1200, і, напевно, на ньому повинен закінчитися 14 нм техпроцес виробництва процесорів, який неабияк затягнувся в настільному сегменті. З іншого боку, є попит-значить, людям подобаються, а для тих, кому не подобається-є amd. Все це призвело до того, що виробники материнських плат істотно наростили обсяги виробництва am4 і досі продовжують робити пристрої на amd b450, коли давно вже є a520, b550 і x570. На останньому теж вийшли оновлені моделі вже без вентиляторів.

На мій погляд, intel люблять трохи більше. Це видно хоча б за кількістю моделей пристроїв. Наприклад, модифікацій asus rog maximus xiii більше, ніж asus rog crosshair viii. Я вже мовчу, що asus rog maximus xiii extreme з’явилася раніше, а ось rog crosshair viii extreme тільки недавно. Не було попиту? питання залишається відкритим …

Отже, до мене на тест прибула модель, яка за збігом обставин прийшла одночасно з crosshair viii extreme. А ще раніше я протестував asus rog maximus xiii extreme glacial, яка призначена для кастомної сжо, і припускав, що обидва цих «екстриму» відрізняються лише обвісом і комплектом. Насправді це зовсім різні материнські плати і тепер ще більше помітна симпатія виробників до intel.

Поглянемо на asus rog maximus xiii extreme ближче і зрозуміємо, наскільки вона вийшла вдалою і в чому її сила.

Упаковка і комплектація

Коробка зовні не сильно відрізняється по дизайну від попередніх рішень. Зате вона істотно менше, ніж у модифікації glacial. Упаковка велика і важка, але ручки для транспортування немає.

Оформлення знайоме і звичне, як у інших пристроїв серії republic of gamers. Темний фон спереду і ззаду, а з двох торців він червоний. Коробка виготовлена з щільного картону і поліграфія тут дуже хороша. Навіть по упаковці видно, що пристрій преміум-класу. Спереду знову темний фон, який розділений по діагоналі.

На лівій нижній половині ми бачимо візерунок зі знайомих слоганів і написів, а права верхня заштрихована тонкими смужками, на ній знаходиться величезний логотип серії republic of gamers.

Посередині з вирівнюванням по лівому краю великими переливаються всіма кольорами символами вказано найменування моделі. Нижче повідомляється, що ця материнська плата для геймерів. Внизу знаходиться група з декількох значків. Перший повідомляє про підтримку wifi 6e, потім три відносяться до intel, sli, aura sync, game first.

Перевертаємо коробку.

У самому верху ми знову бачимо напис великими блискучими райдужними літерами rog maximus xiii extreme. Схоже, що бездротовий модуль є обов’язковим атрибутом всіх топових плат, а тут вже зовсім найповніше оснащення, де не пошкодували навіть 10гбіт для ігор по мережі.

Ліворуч знаходиться значок серії rog. Виробник знову повідомляє, що це плата для геймерів, але я думаю, що вона має трохи іншу аудиторію. У лівій частині знаходиться велике зображення пристрою. Нижче знаходиться його не дуже докладна специфікація. Праворуч проходять три косі червоні смуги і між ними утворені чотири вставки з ключовими особливостями пристрою: підсистема живлення, 2″ oled екран, п’ять слотів для m. 2 накопичувачів і thunderbolt 4. Абсолютно такі ж особливості перераховані у плати crosshair viii extreme.

Частина коробки відкидається вгору, і ми бачимо, що зверху знаходиться картонний лоток з материнською платою. Він закритий прозорою пластиковою кришкою.

Зовні може здатися, що коробки у різних модифікацій однакові, але всередині стає ясно, що це не так. Наприклад, тут передня панель не відкидається вперед, а під коробкою з платою знаходиться картонний роздільник. Зверху в ніші лежать інструкції, а під ним весь інший комплект поставки.

Інформаційні компоненти представлені наступним набором.

 • посібник користувача;
 • подячна карта;
 • наклейка з емблемою rog;
 • два комплекти наклейок;
 • usb-флешка з драйверами і утилітами.

Аксесуарів теж чимало.

 • комплекти кріплень для накопичувачів m. 2;
 • два кабелі для rgb стрічок;
 • комплект підключення q-connector;
 • антена бездротового модуля;
 • опора для відеокарти;
 • кілька термісторів;
 • брелок для ключів;
 • пристрій asus rog clavis;
 • пристрій asus rog fan controller;
 • кабель для пристрою asus rog clavis;
 • розгалужувач для вентиляторів;
 • розгалужувач для argb пристроїв;
 • пристрій dimm.2 для установки дух накопичувачів типу m. 2.

Ще міг щось пропустити тому, що комплект великий і я його бачу вже вдруге. Є антена для бездротового модуля і тримач для довгої відеокарти.

Реклама

Також є комплекти для накопичувачів m. 2. Для них є навіть окрема плата, яка використовується вже не перший раз, але я не беруся стверджувати, що вони всі сумісні між собою.

Нічого незвичайного дана карта не представляє, але дозволяє встановити ще два накопичувача. Зовні є два алюмінієвих радіатора з терморезинками, а всередині плата, де з кожного боку можна встановити по одному пристрою.

Встановлюється ця дочірня плата в спеціальний слот dimm.2 на самій материнській платі.

Реклама

Також в комплекті є викрутка, пристрій asus rog clavis (ігровий цифроаналоговий перетворювач формату usb-c->3,5 мм, сумісний з пк і мобільними гаджетами) і asus rog fan controller.

Дизайн і особливості плати

Спершу мені здалося, що у цієї плати багато спільного з glacial. Важко собі уявити, що таку дорогу плату будуть ще робити в декількох модифікаціях, адже досить просто адаптувати існуюче рішення під великий моноблок. Однак в компанії asus не звикли йти легким шляхом тому, що вони постійно в пошуках неймовірного, а по одній і тій же доріжці з такою метою не ходять. Так, просто зробили ще одну плату, але вже під пасивне охолодження, елементів на пристрої. Для процесора можна використовувати хоч дешевий боксовий кулер, але весь сенс цієї плати відразу втрачається. Тут як не крути все одно потрібна хоча б вода.

Відомо, що найголовніша відмінна риса модифікації extreme – це розмір і вага пристрою. Габарити складають 305 х 277 мм, а вага – 2610г. Це більше 2,5 кілограм і ще рівно на 200 грам легше ніж asus rog crosshair viii extreme. Так, що поки лідирує плата для платформи amd.

Реклама

Материнська плата досить важка тому, що близько сокета ми бачимо відразу три радіатора. Вони з’єднуються тепловою трубкою. Під нижнім знаходиться ще один окремий радіатор, який додатково обладнаний oled екраном. Він призначений для охолодження накопичувача m. 2.

У нижній частині знаходиться ще група радіаторів, яку розглянемо далі. Виходить спереду потужна броня. Причому тут все дуже щільно згруповано близько процесорного сокета і можливо навіть не всі кулери зможуть тут встати без проблем. Тому водоблок тут напрошується сам собою.

Що зі зворотного боку?

реклама

Тут знаходиться велика металева пластина. Вона кріпиться до самої плати з двох сторін. Точніше спереду плата кріпиться до неї, а зі зворотного боку сама пластина кріпиться до радіаторів, щоб виходив хороший притиск, адже вона також бере участь в теплообміні.

Плата велика, радіаторів зверху багато, тому потрібно додаткове посилення для жорсткості, а заодно захисту пристрою зі зворотного боку. Також виробник не забув про підсвічування, щоб світло було на всі гроші.

Металева пластина тримається на декількох гвинтах, які фіксують її як спереду, так і ззаду. Тому для її демонтажу потрібно повністю розбирати пристрій.

реклама

Габарити плати великі і все повинно було вміститися спереду, алеДосить багато елементів розташовано навіть зі зворотного боку. Все вказує на те, що пристрій досить складне в плані реалізації.

Живлення на материнську плату подається через основний і два додаткових коннектора atx за схемою 24+8+8. А могло бути і три, проте asus віддала перевагу два роз’єми з технологією procool. Основний роз’єм atx 24-pin виведений убік. Поруч з ним знаходиться 6-pin pci-e для додаткового живлення шини.

Зверху знаходиться декоративний кожух, щоб все виглядало пристойно.

реклама

Дана материнська плата призначена для розгону і це одне з найбільш безкомпромісних рішень для даної платформи. Є модифікація glacial, але там важливо використовувати моноблок тому, що на нього все підв’язано.

Тут же плата більш універсальна і дозволяє ставити повітря, воду, склянки з азотом і системи фазового переходу. Так, є ще багато чого цікавого, наприклад, чилери, пельтьє і все це тут можна пристосувати, але як я вже зазначав, місця вільного замало і можливо навіть доведеться щось зняти. Зрозуміло, що з живленням не повинно бути ніяких проблем, тому одного роз’єму на 8-pin було б мало.

Плата буде працювати навіть з одним, але якщо розганяти процесор, то потрібно використовувати два. Додаткові коннектори живлення розташовані не дуже зручно. У зібраній системі їх підключити буде важко тому, що поруч знаходиться високий радіатор.

Для модулів пам’яті типу ddr4 передбачено чотири слоти чорного кольору. Тут використовуються засувки і фіксатори для кожного слота. Щоб активувати двоканальний режим потрібно встановити дві планки через слот. Заповнення рекомендується починати з правого краю.

Є підтримка функції optimem iii, але я б не став покладати на неї великі надії. У мом випадку вийшло добре, але не означає, що так буде скрізь. Відомо, що в core 11-gen, компанія intel пішла по шляху amd і стала щось мудрувати з контролером пам’яті, хоча він і так раніше був хороший. Мабуть, так потрібно було для нової архітектури, щоб був синхронний режим. Швидше за все це збережеться в наступному поколінні, але там буде підтримка відразу двох типів пам’яті.

Сьогодні ж я хочу показати, що з хорошими планками пам’яті в другій швидкості є сенс і можна навіть отримати непогані результати і не хвилюватися за синхронний режим 1:1. Головний секрет успіху-максимально знизити таймінги.

Виробником заявлена підтримка режимів роботи ddr4 2133 / 2400 / 2666 / 2800 (2933 / 3000 / 3200 / 3300 / 3333 / 3400 / 3466 / 3600 / 3733 / 3800 / 4000 / 4200 / 4400 / 4600 / 4800 / 5000 / 5333 (розгін)) мгц зі штатною напругою 1.2 в, яке можна збільшувати. Максимально допустимий обсяг 128 гб досягається шляхом установки чотирьох модулів по 32 гб. Такі модулі з’явилися вже давно. В меню налаштувань bios є спеціальний розділ, присвячений спеціальним предустановкам для різних чіпів пам’яті.

У підсистемі живлення процесора ми бачимо 18+2 канали живлення. Живлять фази процесора знаходяться зверху і збоку від сокета. Це точно одна з кращих підсистем живлення, яку я зустрічав на материнських платах для платформи і точно така ж зустрічалася мені раніше на модифікації glacial. У цьому вони схожі.

На кожен з 20 каналів припадає по одній феритовій котушці з технологією microfine і по одній транзисторній збірці texas instruments 59881rrb. Видно, що виробник як слід подумав про харчування, а ще більше про охолодження.

Конденсатори твердотільні капсульні розпаяні недалеко від процесорного сокета і за транзисторними збірками, ближче до краю. В якості основного шім-контролера використовується знайома мікросхема intersil isl69269. Це двенадцатіфазний контролер, який широко застосовується різними виробниками в материнських платах.

Транзисторні збірки та котушки індуктивності охолоджуються трьома радіаторами, з’єднаними однією мідною нікельованою тепловою трубкою. Система охолодження схожа на використовувану у asus rog crosshair viii extreme, де бічний радіатор більший і закриває роз’єми задньої панелі.

Верхній і бічний радіатори з хорошим ребрами, великі і важкі, а нижній трохи скромніше. Бічний найбільший тому, що саме зліва над роз’ємами найбільше місця.

Всі радіатори виготовлені з алюмінієвого сплаву і пофарбовані в чорний колір. В якості термоінтерфейсу скрізь використовуються терморезинки різної товщини. Радіатори відводять тепло не тільки від транзисторних збірок/транзисторів, але і від дроселів.

Притиск скрізь дуже хороший, що помітно за відбитками на гумках. Кріплення здійснюється зі зворотного боку гвинтами жорстко. Верхній і нижній кріпиться двома гвинтами, а бічний ажур. Це обумовлено тим, що він більший.

Нижче знаходиться масив з трьох радіаторів для охолодження накопичувачів m. 2 і чіпсета.

Всі радіатори також виготовлені з алюмінієвого сплаву і пофарбовані в чорний колір. Кожен додатково обладнаний термопрокладкою для кращого контакту.

Перший радіатор з цієї трійці знаходиться трохи нижче свого побратима, який розташований відразу під сокетом і обладнаний екраном oled. Він дуже великий і масивний і відмінно підходить для охолодження найгарячіших накопичувачів м.2 з інтерфейсом pci-e 4.0.

Нижче знаходиться ще один. Він дуже громіздкий і масивний. Фактично це ціла величезна алюмінієва плитка з вирізами під слоти pci-e, яка цілком призначена для охолодження двох накопичувачів m. 2. Для кращого контакту передбачені дві терморезинки.

Під ним ховається модуль з rgb підсвічуванням, який лежить прямо на радіаторі чіпсета зверху. Він досить тонкий і призначений для підсвічування логотипу rog на попередньому радіаторі.

І ще один чорний невеликий радіатор відводить тепло безпосередньо від чіпсета. Він також виготовлений з алюмінієвого сплаву і пофарбований в чорний колір. Ребер немає. В якості термоінтерфейсу використовується сіра терморезинка.

Під ним знаходиться знайомий чіпсет intel z590. Всі характеристики його вже вивчені вздовж і впоперек, але тут знову не вистачило функціоналу, щоб розгулятися.

Тому довелося задіяти кілька додаткових контролерів, щоб розширити можливості плати. Добре, що є схема, на якій багато стає ясно, інакше розібратися буде складно.

Вправо вбік виведено шість портів sata3 і дві колодки usb 3.2 gen1. Вгору дивляться ще два порти usb 3.2 gen2.

У правому нижньому кутку розташований роз’єм для підключення кнопок, індикаторів корпусу і спікерфона. Поруч знаходяться 3-pin роз’єм для підключення помпи і контакти для датчиків температури рідини. Далі йдуть ще два роз’єми 4-pin для вентилятора і помпи, а також кнопки retry, safe boot, перемикання двох мікросхем bios. Ще є перемикачі v-latch, slow mode і два rsvd. Також присутній контакт для термістора.

Дале можна побачити дві колодки usb 2.0 і ще пару роз’ємів для стрічок rgb: звичайний і адресний.

У лівому нижньому кутку знаходиться роз’єм передньої аудіопанелі.

Звукова підсистема займає лівий кут і край. Вона виглядає дещо спрощеною тому, що закрита пластиковим кожухом. Незважаючи на це, тут також присутні електролітичні конденсатори.

Звуковий кодек закритий декоративною кришкою з написом supremefx, але відомо, що там знаходиться мікросхема realtek alc4082. Поруч розпаяний відмінний цап ess sabre premier es9018q2c.

Вище знаходиться контролер введення / виведення і системного моніторингу nuvoton nct6798d. За роз’ємами задньої панелі розпаяно два мережевих контролера: intel i225-v і aqtion aqc113cs. Останньому потрібно охолодження, тому він контактує радіатором через термопрокладку.

Поруч розпаяна мікросхема intel jhl8540, яка забезпечує підтримку двох портів thunderbolt 4.

На цій платі ми бачимо всього 3 слота розширення. Два pci – e x16 і один pci – e x4.

Обидва слоти pci – e x16 обрамлені металевими рамками. Саме вони отримують свої лінії безпосередньо від процесора. Вони поділяють 16 ліній pci-e gen3 або gen4 (залежить від процесора) навпіл.

Залишився слот отримує лінії pci-e gen3 від чіпсета. Над верхнім слотом pci-e x16 і під ним знаходяться три роз’єми m. 2 для установки накопичувачів.

Тільки верхній може працювати в режимі pci – e x4 gen4. Решта можуть працювати як в режимі sata, так і pci-e x4 gen3. Існують обмеження на спільне використання, тому краще вивчити детальну інформацію на сайті виробника.

На задній панелі знаходяться наступні інтерфейси.

 • вісім роз’ємів usb 3.2 gen2;
 • два роз’єми thunderbolt 4;
 • два мережевих роз’єми rj-45;
 • п’ять аудіороз’ємів типу minijack;
 • один оптичний вихід;
 • два виведення антен;
 • два відеовходи dp in;
 • кнопка bios flashback;
 • кнопка clrcmos.

Бездротовий модуль заснований на карті intel wi-fi 6e ax210.

Ще забув згадати індикатор post-кодів, який знаходиться в правому верхньому куті, але він, по суті, дублюється екраном на моноблоці. Неподалік знаходяться контакти для виміру напруг, а ще є світлодіоди, які відображають процес завантаження та ініціалізації.

Технічні характеристики

Можливості bios

Оболонка не сильно змінилася в порівнянні з минулим поколінням, просто з’явилися деякі особливості в новій платформі – подільники пам’яті та інші цікаві речі. Тут вже є передустановки для пам’яті, тому досить завантажити профіль і отримати потрібний результат.

І, звичайно ж, є список внесених змін перед виходом з меню налаштувань. Компанія asus однією з перших впровадила цю функцію, і вона дійсно дуже допомагає, особливо, коли довго здійснюєш налаштування і вносиш відразу кілька змін або щось випадково змінюєш помилково.

Ще плата коректно поводиться при перерозгоні і я жодного разу не використовував кнопку clrcmos.

Тестовий стенд

Тестування материнської плати asus rog maximus xiii extreme проводилося в складі наступної конфігурації:

 • процесор: intel core i5-11600k (3900 / 4900 мгц база/турбо);
 • сжо: asus rog ryujin ii 360;
 • термоінтерфейс: штатний;
 • материнська плата: asus rog maximus xiii extreme, версія bios 1007;
 • пам’ять: 2 x 8 гбайт ddr4-4600, kingston hyperx predator (samsung b-die);
 • відеокарта: asus tuf gaming geforce rtx 3090 oc 24 гбайт (1395 / 1740 / 1188 мгц (ядро/boost/пам’ять));
 • накопичувач: ssd m. 2 kingston kc2500 500 гбайт;
 • блок живлення: aerocool bronze 750m, 750 ват.

Тестування

Збірка системи проходить просто, тому розповідати особливо нічого. Після того, як все готово, можна підключити материнську плату до харчування і подивитися на те, як працює підсвічування.

Місцями вона виходить дуже яскравою, хоча з правого краю її приглушує і розсіює білий пластик, який знаходиться на задній металевій пластині. В цілому робота підсвічування мені сподобалася, а для синхронізації ефектів потрібно встановити спеціальний софт.

До речі, про софт, а точніше про драйвера. Багато хто вже зрозумів, що всі ці химерні мережеві контролери не підтримуються новенькою і повністю оновленою версією windows 10. Сумно, але драйвера при втраті комплектної флешки доведеться закачувати на якомусь іншому пристрої або шукати привід дисків. У моєму випадку довелося оновити не тільки драйвера, але і bios до останньої доступної версії.

Тепер можна переходити до тестів. З цим процесором вже все ясно. Він приймає 4.7 ггц з повітряним охолодженням при проходженні prime95.

Aida64 cache&memory:

Для оперативної пам’яті я знайшов непоганий режим з відносно низькими таймінгами. Результати показують, що навіть при дільнику 1: 2 продуктивність не поступається синхронному режиму, а десь навіть вище.

Aida64 cache&memory:

Накопичувач встановлений у верхній слот. Crystaldiskmark 8.0.1.

Заміри тепловізором показують хороший температурний режим.

Температури всередині плоховентилируемого корпусу будуть вище, але тут все відмінно.

Вбудований звук

Звуковий кодек представлений мікросхемою realtek alc4082. Прослуховування здійснювалося за допомогою головних телефонів sennheiser hd569 і акустики creative gigaworks t20 seriesii.

Якість звучання серйозних нарікань не викликає. Звук чистий навіть на максимальних рівнях гучності. Крім цього, я протестував вбудований звук за допомогою програми rmaa і отримав наступні результати.

16 біт, 44.1 кгц

24 біт, 192 кгц

Висновок

Asus rog maximus xiii extreme – це не rog maximus xiii extreme glacial, але весь фокус в тому, що без сво з нею ловити нічого. Це модель для розгону і досягнення високих результатів. Не можу сказати, що цього разу досягнута нова планка. Можливо, це пов’язано з тим, що перехід від crosshair vi extreme до восьмого покоління помітить навіть далека від цього людина, а ось на intel це не так однозначно, хоча core 11-gen все ж додав в однопотоці. Давно вже не згадував про підтримку sli і crossfire, адже це зараз не особливо актуально, а для підтримки великого числа відеокарт користувачі віддають перевагу пристроям з приставкою btc.

В цілому можна помітити приблизний паритет за функціями і можливостями у двох платформ. Оснащення найбагатше, задіяні самі передові рішення компанії. І не можна сказати, що якась модель з двох різних платформ десь ущемлена або в чомусь обмежена. Немає ніяких компромісів. Тільки максимальні функціональність, швидкодія, преміальна якість і комплект поставки.

Материнська плата дорога, велика і важка. Виробник стверджує, що вона для геймерів. Я більше схиляюся до того, що грати можна з чимось більш простим і доступним. А зекономлені гроші краще пустити на відеокарту, кастомну водянку, або щось інше, що безпосередньо впливає на продуктивність. Тут же потрібно розганяти, благо передбачено багато функцій для екстремального розгону. Є slow mode, safe boot, retry і ln2 режим. Це стандартний набір для топових плат asus rog. Є майданчики для виміру напруг, є індикатор post, плюс ще його дублює oled екран. Те ж саме є на rog crosshair viii extreme.

Також один в один збігається комплект поставки, і користувачі amd і intel нарешті знаходяться на одному рівні по оснащенню материнської плати. Тепер треба просто віддати перевагу одній з компаній, а далі asus extreme і розгін.