Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

318

Огляд Thunderbolt

Отже, Thunderbold: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple.

Якими б конструктивними особливостями не відрізнявся інтерфейс для підключення периферійних пристроїв, будь-який користувач розраховує, що він буде володіти наступними характеристиками: універсальністю і високою швидкістю передачі даних.

Лише поєднання цих двох якостей роблять його по-справжньому ефективним.

Яскравим прикладом успішної комбінації цих можливостей служить Thunderbolt — нова технологія підключення периферійних пристроїв, створена спільними зусиллями двох гігантів на ринку сучасної індустрії — Apple і Intel.

Зміст:

Що ж таке Thunderbolt?

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Огляд можливостей технології

Так що ж являє собою технологія передачі даних від Apple? І які переваги вона може вразити своїх конкурентів?

Якщо не вдаватися в технічні подробиці, її можна охарактеризувати так – це універсальний стандарт, що забезпечує максимально зручну, швидку, надійну і ефективну зв’язок між комп’ютерами і планшетами з різними зовнішніми пристроями.

Говорячи більш доступним язиком, Thunderbolt — це альтернатива технології USB, тільки, як це запевняють виробники, ще більш досконала.

Технологія «Thunderbolt» 3 є останньою ітерацією. Вона відрізняється апаратним інтерфейсом, розробленим для підключення декількох зовнішніх периферійних пристроїв до комп’ютера на високих швидкостях передачі даних.

Теоретичні швидкості

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Особливості Thunderbolt

Максимальна теоретична швидкість передачі — 40 Гігабіт в секунду (5ГБ/с), порт «Thunderbolt» 3, це, безсумнівно, швидко.

Щоб дійсно досягти теоретичної швидкості 40 Гбіт/с користувачеві доведеться докласти певні зусилля.

Але це вдвічі більше швидкості технології Thunderbolt 2 і в чотири рази швидше першої ревізії. Що це означає для користувачів Mac і PC?

Запис даних на зовнішній диск для резервного копіювання або можливість зберігати великі медіа-файли буде реалізована набагато швидше. Так само, як і вилучення даних з цих дисків.

Але зовнішні жорсткі диски, масиви RAID або твердотільні накопичувачі — це не єдині пристрої, які можуть використовуватися з Thunderbolt 3 зв’язком.

Оскільки робота технології зв’язку використовує біти, ці біти можуть бути відображені на моніторі так само легко, як вони можуть бути збережені на носії.

Оригінальна специфікація «технології передачі даних» була досить багатообіцяючою.

Компанія навіть спеціально випустили монітор «Thunderbolt» від Apple, який міг відображати 2,560 x 1,440 пікселів на 27-дюймовий дисплей (із співвідношенням сторін 16:9).

Thunderbolt 2 зробив можливим для Mac або PC управляти 4К (uhd с-1) дисплеєм з роздільною здатністю 3,840 x 2160 пікселів, в черговий раз на 16:9.

Співвідношення сторін саме важливе значення в сучасному стандарті моніторів. Що ще більш важливо, технологія передачі даних 2.0 дозволяє одночасно забезпечити 4К (2160р) пряму трансляцію на дисплей і зберігання.

Як оригінальний «Thunderbolt», так і технологія передачі даних 2.0 блідо виглядає в порівнянні з портами «Thunderbolt» 3 з точки зору швидкості.

Нове обладнання забезпечує достатню швидкість для передачі відео з двох дисплеїв одночасно з роздільною здатністю 4K при 60 кадрів в секунду з достатньою частотою оновлення або з одним дисплеєм 4K зі швидкістю 120 кадрів в секунду.

Нюанс сумісності

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Thunderbolt в Macbook

Один з головних питань, з якими стикаються багато власників Mac і PC, чи будуть їх пристрою працювати з майбутніми комп’ютерами, оснащеними Thunderbolt 3.

Це хороше запитання, так як інтерфейс Thunderbolt 3 з міні-роз’ємами DisplayPort використовується для Thunderbolt і «Thunderbolt» 2, замінивши їх USB-роз’ємом.

На жаль, це питання без відповіді – принаймні, для багатьох користувачів і, по всій видимості, для виробників у тому числі.

Тому що інтерфейс Thunderbolt 3 використовує USB-роз’єм. Потрібно адаптер, щоб дозволити з’єднання оригінальних Thunderbolt /Thunderbolt 2, які використовуються в периферійних пристроях.

Це викликає додаткові витрати та незручності, які багатьом не подобаються.

Також слід додати, що технологія «Thunderbolt» 3, ймовірно, ніколи не буде сумісна з «Thunderbolt» 2, і вже точно не буде сумісна з першою ревізією.

Читайте також:

Огляд моніторів з вигнутим екраном: ТОП-5 найпопулярніших

Який ноутбук вибрати для роботи в 2017 році? ТОП-5 кращих

Огляд зовнішніх HDD: ТОП моделей 2017 року

Пік розвитку

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Порт Thunderbolt

Можливо, багато користувачів пам’ятають перший Thunderbolt продукт від Apple.

У 2011 році модель MacBook Pro була укомплектована портами Thunderbolt. До цього часу ця технологія була більш широко відома як «Light Peak».

Вперше ідея з’явилася в лабораторії корпорації Intel в області Кремнієвої Фотоніки.

Тоді очікувалося, то вона буде використана в роботі над оптичним волокнам. Але і Apple і Intel усвідомили, що необхідне супер-швидке підключення може бути використане у виробництві іншого обладнання. Воно може замінити набагато дорожчі за вартістю традиційні мідні кабелі.

І Apple швидко зареєстрували назву «Thunderbolt» для цієї технології.

Оскільки у Intel були основні права інтелектуальної власності на технології, Apple передала товарний знак виробника чіпів.

USB 3 і Thunderbolt

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Thunderbolt і USB3

У чому ж перевага «Thunderbolt»? Ну, до цього часу існує безліч різних інтерфейсів, доступних для Mac і ПК, у тому числі нещодавно введений в експлуатацію інтерфейс USB 3.0.

Також Thunderbolt був розроблений для швидкого підключення периферійних пристроїв. Але навіть оригінальний стандарт «Thunderbolt», реалізований в MacBook Pro 2011 року, мав мало переваг у порівнянні з USB 3.0. Але все ж таки вони були.

По-перше, давайте поговоримо про головного конкурента, що він може зробити, і чому він став набагато популярним швидше, ніж «Thunderbolt».

Історія USB… все не так просто

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Можливості Thunderbolt

Інтерфейс USB 3.0 був представлений як надшвидкий варіант передачі даних в комп’ютерному світі, припускаючи, що можна буде досягти швидкості передачі даних до 5 гігабіт на секунду (Гбіт/с).

Що і той факт, що USB 3.0 використовує повнодуплексну передачу (передача даних в обох напрямках одночасно), дав USB 3.0 і близько 20-кратне перевагу теоретичною пропускною здатністю в порівнянні з 2.0.

Для тих комп’ютерів, які поставлялися з 3.0 портом, було одне істотну перевагу в порівнянні з Thunderbolt пристроями — USB 3.0 порти були сумісні з 2.0 пристроями. Е

то означає, що нові комп’ютери могли раніше працювати зі старими портами 2.0, периферійними пристроями, такими як принтери і жорсткі диски. Власникам не треба було комплектно оновлювати всю периферію.

Специфікація USB 3.1 була анонсована в 2013 році, збільшивши максимальну швидкість передачі даних USB до 10 Гбіт/с (під назвою USB 3.1 2-го покоління) — точно така ж швидкість передачі, як оригінальних пристроїв Сандерболт.

І з USB 3.1 специфікацій, окремо з’явився новий Тип роз’єму під назвою USB-C. Це роз’єм, який використовується для живлення і передачі даних на 12-дюймовий MacBook з Retina-дисплеєм.

Зі швидкістю блискавки

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Порівняння Thunderbolt

Так що зі швидкостями передачі даних USB приблизно в тих же межах, як і Thunderbolt 2013. Тоді які ж переваги Сандерболт порівняно з USB?

По-перше, до шести пристроїв можуть бути послідовно з’єднані з одним портом Thunderbolt.

Початкові порти практично не відрізняються від Apple Mini DisplayPort і, по суті, використовують ідентичний роз’єм.

Оскільки Сандерболт може також передавати до 10 Вт потужності, багато периферійні пристрої можуть бути запитані від шини — тобто, вони не повинні бути підключені до окремої розетки.

На більшість USB можна підключати тільки близько 4,5 Вт потужності.

Одне з найбільших переваг — базові технології Thunderbolt зробили можливою ідею док-станції.

Один Mac з портом Thunderbolt надає користувачеві різні порти, включаючи HDMI або DVI відео, інтерфейси FireWire і Ethernet, USB 3.0 і аудіо вхід/вихід.

ВНК був серед піонерів док-станцій Сандерболт.

Thunderbolt 3

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Підключення Thunderbolt

Thunderbolt 3 був анонсований в 2016. Вважалося, що цим портом будуть обладнані всі Mac продукти, випущені в 2016 році і в майбутньому.

Розроблений корпорацією Intel і випущений в 2015 році, порт Сандерболт 3 з міні-роз’ємом DisplayPort, виявився не сумісний з USB-C роз’ємом.

Крім того, на жаль, він викликає несумісність з Сандерболт 2.

Технологія Thunderbolt 3 з контролером Intel забезпечує швидкість передачі даних до 40 Гбіт/с (з правильними кабелями). Це дозволяє виводити відео 4K на монітори з частотою 60 кадрів в секунду.

На даний момент Apple не оголосила про яких-небудь продуктах, які підтримують третю ревізію протоколу, але ще достатньо часу для компанії по впровадженню нових або модернізованих продуктів з цим інтерфейсом.

Що додає до можливості технології Сандерболт 3 мкВ, так це чіпсети архітектури Intel для роз’єму, що забезпечують підтримку інтерфейсу.

Як не дивно, існує усього два пристрої Apple, які в даний час використовують мікросхеми Skylake.

Вони впроваджені в комп’ютерах iMac, які Apple поставила з Сандерболт 2 і 12-дюймовий MacBook з Retina-дисплеєм.

Повільне зростання популярності технології

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Поки Грім не користується популярністю

Довгий час єдиним великим виробником комп’ютерів, які використовували Сандерболт або Сандерболт 2 були Applе.

Як наслідок, виробники не поспішали випускати продукти Thunderbolt-периферії, як це було з інтерфейсом USB 3.0. Крім того, Thunderbolt зіткнулися з деякими проблемами в зворотної сумісності.

Спочатку були дебати з приводу оптичного (оптоволоконного) і мідного Thunderbolt і Thunderbolt 2, які призвели до затримок у виробництві комп’ютерів і периферійних пристроїв.

Після того, як ці розбіжності були згладжені, мідь стала засобом передачі даних. Вважається, що компанія зробила правильний вибір.

Компанія Apple бути одним з небагатьох виробників комп’ютерів, що стоять за Thunderbolt .

Вони отримали перевагу тільки в надійності. Але поряд з відносно високою вартістю на периферійні пристрої та аксесуари, перешкодою стало саме відсутність сумісності.

Низька вартість USB-пристроїв укупі з більш швидкими версіями USB не допомогли прискорити прийняття Thunderbolt споживачами.

Але порт Thunderbolt 3 використовує USB Тип-C роз’єм і той факт, що один порт комп’ютера тепер зможуть підтримувати до 40 Гбіт/с для передачі даних і функцію швидкої зарядки, плюс підтримка DisplayPort, PCIe і найшвидшою USB специфікації роблять його все більш привабливим для виробників комп’ютерів Apple.

Ноутбуки: реальне майбутнє для Thunderbolt 3

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple

Підключення Thunderbolt

Де Thunderbolt 3 дійсно може засяяти, так це в портативних комп’ютерах.

USB-C роз’єм дозволяє дуже тонку конструкцію, а швидкість, яку може дозволити собі ноутбук для підключення до зовнішнього графічного акселератора підійде для дуже динамічних ігор або роботи з відео, якщо такий графічний прискорювач буде випущений виробником стороннього обладнання.

Хоча Apple офіційно не анонсувала Thunderbolt 3 підтримку майбутніх Маків, дуже ймовірно, що компанія, яка підтримує стандартний інтерфейс в зародковому стані буде використовувати і більш пізні версії.

Інші виробники ПК, включаючи HP, Dell і MSI, ASUS, Razer і Асег, усе ще з побоюванням заявляють про підтримку технології Thunderbolt 3 в лінійці продуктів 2017 року.

У будь-якому випадку технологія довела, що вона заслуговує право на існування.

Як і у багатьох послідовників продукції Apple, у решти користувачів до неї виникає багато питань. Але корпорація працює над розвитком цієї лінійки, а значить, в майбутньому можливо вона стане стабільнішим і багатофункціональніше.

Що таке Thunderbolt

Огляд Thunderbolt: як це працює, в чому плюси і мінуси інновації від Apple