Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

333

Кожен користувач смартфона хоча б раз чув таке поняття як рекавері, розберемося, що це таке, у яких випадках слід використовувати режим і як його запустити на вашому девайсі.

Зміст:

Визначення

Recovery (режим відновлення) – це заводське програмне забезпечення, яке входить до складу мобільних і десктопних ОС. Мета роботи – відновлення роботи гаджета, резервне копіювання даних, налаштування системних параметрів телефону/комп’ютера.

З допомогою входу в Recovery ви можете:

 • Відновити помилки пристрою;
 • Прошити смартфон або перевстановити ОС на комп’ютері;
 • Отримати права суперкористувача.

Розглянемо детальніше, як працює у всіх популярних ОС для смартфонів і комп’ютерів.

Рекавері в Android

У операційній системі Android режим відновлення допомагає вирішити більш 90% проблем з помилками програмної оболонки девайса. Стандартний набір опцій меню включає:

 • Reboot – примусова перезавантаження системи;
 • Скидання до заводських налаштувань;
 • Відновлення резервної копії даних;
 • Скидання розділу для зберігання кеш-даних;
 • Інсталяція оновлення з кешу;
 • Інсталяція оновлення з додаткової пам’яті.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.2 – вікно в OS Android

Спосіб входу може відрізнятись в залежності від використовуваної марки Android-пристрої. Розглянемо всі можливі варіанти.

Зверніть увагу! Деякі смартфони і планшети можуть не передбачати наявність Рекавері меню. Якщо у вас не виходить запустити його ні одним з наведених нижче способів, швидше за все, відновлення на вашому девайсі недоступно.

Як потрапити на Android

На телефонах Samsung будь-якої моделі — перед запуском системного меню відновлення обов’язково відключіть девайс від кабелю USB або зарядки. Далі виконайте такі кроки:

 • Розблокуйте екран робочого столу;
 • Натисніть одночасно клавіші «Додому»>«Збільшення гучності» >«Кнопка живлення»;
 • Через 5-7 секунд повинен з’явитися екран.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.3 – схема натискання клавіш для пристроїв Samsung

Якщо ви власник пристрою Google Pixel або Nexus, то затисніть кнопку зменшення гучності та клавішу живлення.

У вікні Рекавері підтвердіть використання системного меню, натиснувши на полі «ВКЛ» у вікні.

Для пристроїв від Sony: натисніть на клавішу живлення та утримуйте її у такому стані 5 секунд. Відпустіть кнопку миші та натисніть на «Звук вгору».

Для гаджетів від Lenovo і Motorola: вимкніть телефон і одночасно натисніть на «Харчування», «Збільшення гучності» і «Зменшення гучності».

Для Xiaomi натисніть одночасно на збільшення гучності та клавішу живлення. Зверніть увагу, для пристроїв від бренду Xiaomi меню Recovery за замовчуванням відображається на китайській мові.

Ви можете змінити мову на англійську, натиснувши на зазначену клавішу:

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.4 – зміна мови в меню відновлення для Xiaomi

Для старих моделей смартфонів і планшетів (до 2014 року випуску) слід:

 • Відкрити вікно робочого столу;
 • Натиснути на кнопку «Живлення» і «Включення»;
 • Утримувати натиснутими 5-7 секунд;
 • Далі відкриється вікно Bootloader, в якому потрібно вибрати пункт «Recovery». Вибір пунктів здійснюється з допомогою навігації з клавішами гучності. Вибір – це натискання клавіші «Додому».
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.5 – вікно Bootloader

Універсальний спосіб.

Якщо жоден з вищеописаних варіантів не підійшов або ви використовуєте гаджет іншого виробника, спробуйте зайти в Рекавері за допомогою стандартного способу (працює в 80% випадків):

 • Утримуйте клавіші «Харчування» і «Збільшення гучності»;
 • Потім додатково натисніть клавішу зменшення гучності;
 • Відпустіть клавішу зменшення гучності і натисніть «Додому». Далі запуститься режим відновлення.

Для пристрою з правами ROOT. Якщо на вашому гаджет активовані права суперкористувача, увійти і управляти меню ви зможете за допомогою простої утиліти «Термінал».

Її можна завантажити безкоштовно з Google Play по посиланню . Встановіть і використовуйте меню програми як Рекавері.

На смартфонах від Meizu не передбачено Recovery, однак, користувачі Flyme OS можуть без проблем включити режим відновлення ОС.

В ньому можна запустити опцію оновлення прошивки або її скидання до більш старої версії, скинути налаштування до заводських і просканувати ОС на наявність несправностей.

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.6 – аналог для Flyme OS

Як керувати меню в Android?

Після вдалого запуску вікна відновлення користувач повинен продовжити з ним роботу, вибираючи потрібні дії.

Зауважте, у вікні немає ніяких допоміжних клавіш і ви не зможете переміщатися між його вкладками з допомогою звичайних торкань.

Для управління системним меню використовуються бічні кнопки телефону і клавіша «Додому». Переміщатися вгору-вниз або вправо-вліво за допомогою клавіш гучності.

Підтвердження вибору – це натискання кнопки «Додому».

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.7 – управління

Щоб вийти з рекавері, клікніть на «Харчування». Пам’ятайте, ніколи не відключайте системне меню поки процес не завершився.

Це може серйозно нашкодити вашому пристрою (скасувати оновлення прошивки і відновлення даних).

Запускайте телефон після відключення або скористайтеся клавішами для перезавантаження в самому системному меню.

Якщо на вашому гаджет не працюють клавіші гучності, ви можете підключити до пристрою звичайну мишку з допомогою кабелю OTG і легко керувати системним меню.

Розшифровка назв режимів

В залежності від виробника девайса, дизайн та розміщення вкладок може відрізнятися, але набір функцій і принцип управління залишається той же.

У 99% випадків меню відновлення відображається на англійській мові.

Щоб не помилитися з вибором потрібного пункту і виконати правильну настройку свого телефону, ознайомтеся спочатку з розшифруванням кожної опції:

 • Mounts with Storage – це вкладка для управління пам’яттю. З її допомогою ви зможете відформатувати розділи дискового простору або переглянути ступінь використання внутрішньої і додаткової пам’яті;
 • Reboot system – примусова перезавантаження пристрою в даний момент. На практиці, ця функція дозволяє швидко позбавити смартфон від більшості програмних несправностей без потреби скидання до системних налаштувань. Після перезавантаження всі файли і додатки зберігаються;
 • Install from SD – запуск режиму установки архіву з прошивкою, який зберігається на картці пам’яті. Якщо ви хочете виконати перепрошивку смартфона вручну, спочатку слід завантажити на картку архів ZIP з Android для вашого девайса і потім з допомогою Рекавері запустити процес перевстановлення ОС;
 • Wipe Cache Partition – очищення кеш пам’яті пристрою. Зауважте, що ця функція працює набагато ефективніше будь-якої сторонньої програми для очищення кеша і тимчасових файлів;
 • Factory Reset (або Wipe Data) – повернення гаджета до заводських налаштувань. В результаті, ви отримаєте смартфон з версією прошивки, яка була встановлена виробником. Всі файли та програми будуть видалені. Налаштування теж не зберігаються. Перед виконанням цього процесу радимо створити резервну копію даних і вивантажити її у хмару;
 • Backup or Restore – запуск режиму резервного копіювання даних з пристрою або вибору копії для відновлення користувацьких файлів і налаштувань.

Стічне і Кастомное Рекавері. В чому різниця?

Серед користувачів Android OS часто можна зустріти поняття «кастомних» і «стокових».

Незважаючи на одне призначення, ці два поняття означають абсолютно різні режими відновлення вашого смартфона. Розберемося детальніше.

Стічне – це стандартне меню відновлення, яке вже встановлено на вашому телефоні його виробником.

Як правило, зовнішній вигляд стокового рекавері на різних гаджетах має мінімальні відмінності в дизайні і функціоналі і запускається з допомогою схеми натискання одних і тих же клавіш.

Єдиний недолік стокового варіанту – з його допомогою можна встановлювати на смартфон або планшет сторонні версії оновлення Андроїд від спільноти користувачів.

Кастомні – це меню відновлення, яке створене самими користувачами. Мета створення такої версії меню – спрощення роботи і більш зручний розділ функцій.

Також, в кастомное меню ви зможете встановити абсолютно будь-яку версію прошивки Android, незалежно від сертифіката розробника або гарантії справжності.

Кастомное Рекавері рекомендується використовувати тільки просунутим користувачам, які на 100% впевнені в тому, що установка неофіційного ЗА ніяк не зашкодить девайсу.

Також, з таким меню відновлення можна працювати, якщо вам не по душі звичайний інтерфейс стокового Recovery.

TWRP – це найпопулярніша прошивка кастомного. Вона відрізняється зручним призначеним для користувача меню і можливістю перекладу інтерфейсу більш ніж на 50 мов світу, включаючи російську та англійську.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.8 – інтерфейс TWRP

Ще одне поширене кастомное меню відновлення – це Clockwork Mod.

Серед її особливостей можна виділити:

 • Наявність додаткових опцій для встановлення неофіційних прошивок;
 • Можливість підбору тем оформлення;
 • Підходить тільки для пристроїв з правами ROOT.

Як встановити кастомный варіант на Android?

Перед установкою слід розблокувати роботу системного завантажувача BOOTLOADER.

Таким чином, ви «дозвольте» свого гаджету працювати із системним ПЗ не тільки від офіційного розробника, але і від спільноти.

Для розблокування BOOTLOADER увімкніть на смартфоні налагодження по USB. Далі завантажте на комп’ютер утиліту SDK Manager і встановіть її. Підключіть мобільний телефон до ПК.

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.9 – активація налагодження USB

Дочекайтеся розпізнавання вашого смартфона в встановленою програмою і клацніть на вкладку «Other download».

У полі «SDK Tool» відзначте галочкою всі запропоновані варіанти і збережіть зміни. Дочекайтеся інсталяції всіх пакетів і закрийте програму.

Тепер можна переходити до установки кастомного Рекавері.

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.10 – настройка BOOTLOADER через утиліту SDK Manager для Android

Для встановлення стороннього меню відновлення TWRP вам знадобиться завантажений архів з кастомних версією.

Завантажити його можна за посиланням.

Не забудьте вибрати свою модель пристрою і виробника.

Збережіть отриманий архів в пам’яті вашого ПК – будь-яка директорія та системний диск. Дотримуйтесь інструкції:

1Переконайтеся, що на смартфоні включена налагодження USB і розблокований завантажувач BOOTLOADER;

2Встановіть і запустіть утиліту Android SDK на ПК;

3На смартфоні увімкніть режим швидкої установки компонентів. Для цього натисніть на клавішу Зменшення гучності і Включення до появи значка з роботом;

4Далі підключіть телефон до комп’ютера за допомогою кабелю.

Поле підключення телефону до комп’ютера, виконайте такі дії:

 • Відкрийте папку з завантаженої прошивкою кастомного Рекавері. Вона повинна мати формат IMG. Клікніть на порожньому місці всередині папки з прошивкою, утримуючи натиснутою клавішу Shift. У випадаючому списку з’явиться пункт «Відкрити у вікні команд». Натисніть на нього:
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.11 – папка з прошивкою

 • У вікні командного рядка введіть команду «FASTBOOT FLASH RECOVERY ИМЯ_ПРОШИВКИ.IMG» і натисніть Enter. Зауважте, ИМЯ_ПРОШИВКИ.IMG – це унікальна назва файлу з чином кастомного Рекавері, який розташований у відкритій папці на комп’ютері.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.12 — введення команди для старту установки

Результат установки буде відображений у вікні командного рядка.

На смартфоні вийдіть з режиму FASTBOOT, натиснувши один раз на клавішу живлення.

Після установки спробуйте запустити нове Рекавері. Для цього використовуйте унікальне поєднання клавіш для вашого смартфона або планшета.

Детальна інструкція по запуску меню відновлення описано на початку статті.

Після першого запуску TWRP вам необхідно вибрати мову інтерфейсу і вподобану тему оформлення. Розблокуйте екран за допомогою фліпа вправо, щоб дозволити зміни. Продовжуйте використовувати обновленне з зручне русифіковане меню для оновлення ОС, скидання до заводських налаштувань або управління пам’яттю.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.13 – перше налаштування кастомного меню TWRP

Recovery Windows Phone

На відміну від смартфонів на базі Android, користувачі платформи Windows Phone не мають такого великого кількості опцій меню відновлення.

Також, відсутня можливість установки сторонніх варіантів меню.

Однак, ви все ще можете без проблем вирішити проблеми з ОС і відновити нормальний режим роботи смартфона або планшета.

Для входу в Windows Phone немає необхідності використовувати складні комбінації клавіш. Просто завантажте спеціальну утиліту на свій комп’ютер і встановіть її.

Посилання на скачування

Підключіть гаджет до комп’ютера і відкрийте програму відновлення. Дочекайтеся поки утиліта розпізнає ваш смартфон.

Потім запустіть режим сканування несправностей і відновлення роботи або встановіть нову версію ОС. Інформація про актуальні прошивках відображається в головному вікні програми.

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.14 – головне вікно Recovery для Windows Phone

Також, користувачі можуть переглянути статус батареї і перевірити її на наявність помилок. За допомогою вікна виправлення проблем ви можете запустити автоматичне усунення несправностей ОС.

Recovery Windows 10

Режим Рекавері доступний і в десктопної Windows 10.

За допомогою цієї системної утиліти ви зможете швидко просканувати комп’ютер на наявність шкідливого ПО, помилок, помилок, оновлень.

Меню розроблено таким чином, щоб мінімізувати участь користувача.

Комп’ютер виконує діагностику автоматично виправляє проблеми самостійно, аж до миттєвої установки потрібних драйверів і сертифікатів.

Як запустити Recovery Windows 8/10?

Щоб запустити режим Діагностики та Відновлення у Windows 10, дотримуйтесь інструкції:

1Відкрийте Центр повідомлень, натиснувши на відповідну клавішу в правому нижньому куті екрану;

2Виберіть плитку «Параметри»;

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.15 – вікно Центру повідомлень Віндовс

3Ви потрапите у вікно перегляду і налаштування параметрів ОС. Натисніть на пункт «Оновлення та безпеку»;

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.16 – вікно «Параметри Windows»

4У вікні виберіть вкладку «Відновлення» (у лівій частині екрану). В цей же час, праворуч з’явиться вікно доступних налаштувань. Клікніть на кнопку «Начать», щоб запустити його.

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.17 – вікно запуску меню відновлення

Через кілька секунд система вийде з облікового запису користувача, і ви потрапите у вікно Рекавері:

Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.18 – головне вікно Recovery для Windows 10

У системному меню власники Windows 10 можуть:

 • Відновлювати систему. Натиснувши на цю вкладку, ви запустите утиліту, яка автоматично сканує всю ОС та її взаємодія з апаратними компонентами ПК. У разі виявлення проблем, вони будуть усунені без втручання користувачів;
 • Відновлення образу ОС. Ця опція дозволяє скинути налаштування встановленого Виндоуса за допомогою наявної копії образу. Образ можна запустити за допомогою завантажувальної флешки або диска;
 • Правильна завантаження Windows. Режим почне перезавантаження ОС з виправленням всіх проблем, які заважають її включенню;
 • Командний рядок. Через Рекавері юзери можуть працювати з командним рядком, виконуючи свої власні крок і усунення несправностей ОС;
 • Параметри вбудованого UEFI – дана опція передбачає настройку заводського ПО (Біоса). Рекомендується використовувати цю функцію тільки тим, хто дійсно розбирається в тонкощах налаштування UEFI;
 • Повернення до старої версії збірки. Ця плитка у вікні дозволяє зробити відкат до старого покоління ОС Віндовс або ж відкотити прошивку ОС Windows 10 до попереднього пакету оновлень.

Recovery Mac OS

У Mac OS – це системна утиліта, за допомогою якої користувачі встановлюють нову версію операційної системи із сервера Apple. Також, цей режим дозволяє відновити резервну копію всіх файлів за допомогою Time Machine.

Для запуску Recovery для Mac OS натисніть одночасно клавіші Command+R і утримуйте їх в такому стані на протязі 2-3 секунд.

З’явиться вікно «Утиліти». В цьому вікні потрібно вибрати пункт «Перевстановити Mac OS» і підтвердити свій вибір.

Далі виберіть спосіб відновлення роботи:

 • Робота з резервних копій файлів в Time Machine;
 • Встановлення оновлення вашої OS X;
 • Довідка – пошук відповідного рішення неполадок ПК і зв’язок з підтримкою Apple;
 • Дискова утиліта – програма для налаштування роботи з дисковим простором вашої ОС. З її допомогою ви можете відновити роботу з завантажувального диска або підключити до ПК новий носій даних.
Рекавері: що це і як його використовувати? Просте пояснення

Рис.19 – запуск Recovery Mac OS

Пам’ятайте для завантаження нової версії ОС потрібне підключення до інтернету.

Також, якщо резервна копія даних у хмарі iCloud, переконайтеся в наявності синхронізації всіх ваших файлів за допомогою глобальної мережі.

Тематичні відеоролики: