Російські вчені створили датчик для бак, який допоможе в розкритті таємниці пропажі антиматерії з всесвіту

11

Відповідь на одну із загадок всесвіту про повний дисбаланс речовини і антиречовини будуть шукати в нових експериментах на великому адроном колайдері (бак) за допомогою детектора lhcb. Для цього та інших експериментів бак переводиться в режим підвищеної світності, що означає зростання радіоактивності через збільшення кількості зіткнень частинок в секунду. В таких умовах старі датчики малоефективні,що допоможе обійти їх.

Джерело зображення: ніту “місіс”

Вчені ніту «місіс» розробила нову технологію виробництва абсорбера для електромагнітного калориметра експерименту lhcb. Абсорбер або поглинач складається з металевої секції у вигляді монолітної болванки зі строго розташованими наскрізними отворами. Допуск становить 50 мкм. Це наклало вкрай жорсткі вимоги на матеріал, який не повинен допускати усадки в процесі лиття. В ході підбору матеріалу ідеальним виявився сплав свинцю, сурми і олова.

Для перевірки датчиків були обрані сцинтиляційні волокна на основі полістиролу, виробництва ндц “курчатовський інститут” іфве, м. Протвино. Такі волокна випускають світло при попаданні в них продуктів розпаду частинок після зіткнення. Цей підхід дозволяє виміряти енергію і траєкторію руху частинок після руйнування протонів, що зустрілися в бак на швидкості близькій до швидкості світла на зустрічних курсах.

Джерело зображення: ніту “місіс”

Запропоновані російськими вченими датчики вигідно відрізняються від старих тим, що вони монтуються касетами і можуть легко замінюватися на нові після зносу. Також вони витримують великі енергії частинок і здатні збирати статистику в нових умовах підвищеної світності. Але в цілому нові датчики доповнять роботу старих і дозволять ще краще деталізувати результати експериментів, а підвищена точність вимірювань — це шлях до нових відкриттів. Детальніше на сайті інституту.