Розповідаємо про NDA: як правильно оформити договір і яка є відповідальність за його порушення

675

Багатьом IT-фахівцям, працівникам різних фірм, де має місце інтелектуальна власність в будь-якій формі, так і простим людям теж, дуже корисно буде знати, що таке NDA, навіщо такий договір потрібен і як він формується.

Знання всіх цих фактів допоможе уникнути втрати або незаконного володіння цієї самої інтелектуальною власністю. В цьому якраз допомагає розглянуте нами поняття.

Ми розглянемо його з усіх сторін.

Зміст:

Що це таке

Отже, це поняття розшифровується як «non-disclosure agreement», що перекладається як «договір про нерозголошення». Він належить до інформації.

Іншими словами це угода про конфіденційність. Його підписують ті, хто не хоче, щоб їх інтелектуальна власність стала володінням когось іншого.

В яких випадках потрібен такий договір?

Якщо сказати простою мовою, то буде дуже неприємно, якщо ви придумаєте, приміром, вічний двигун або щось на зразок цього, а хтось незаконно заволодіє кресленнями цього приладу.

Зрозуміло, при розробці ви будете співпрацювати з якимись фахівцями. Так ось з ними і підписується це саме угода.

Вони не мають права розповідати комусь іншому про розробки, які ви ведете.

Більшість фахівців говорять про те, що цей вид договору підписується, в основному, при роботі з нерухомістю (магазини, квартири, торгові центри та інші будівлі, на яких можна заробити).

Насправді ж його укладають і ті, хто має справу з комп’ютерними програмами, різними технічними розробками і тому подібними речами.

Цілком можливо, спочатку його почали застосовувати в роботі з комерційною нерухомістю, але потім він поширився і на інші сфери діяльності.

У випадку з нерухомістю сторони договору не мають права розголошувати інформацію про вартості, площі та інших даних приміщення, над яким ведеться робота.

Точно таким же чином, якщо мова йде про комп’ютерні програми, сторони, що підписали його, не можуть розповідати іншим про те, як йде розробка, передавати або показувати частини лістингів і так далі.

Загалом, будь-яка інформація, що стосується інтелектуальної власності, не підлягає розголошенню у будь-якій його формі.

Читайте також:

Топ браузерів 2017 року: кращі програми для роботи в інтернеті

Кращі безкоштовні програми: Набір [must have] для всіх

Рейтинг ютуберов техногіков – кого варто подивитися прямо зараз?

Геймінг Ютуб (Gaming YouTube) – кращий сервіс для справжніх ігроманів і геймерів

Типи угод

Існує два види NDA:

1 Взаємне. Обидві сторони передають один одному якісь дані, які не можна розголошувати.

2 Одностороннє. Це коли лише одна із сторін передає іншій інформацію. Другий учасник угоди нічого не передає, а лише зобов’язується зберігати дані і не передавати їх третім особам.

Увага! У багатьох джерелах вказується дещо інше позначення цих двох видів. Але фахівці в області юриспруденції та ІТ вказують на таку розшифровку, як зазначено вище.

У цих джерелах (раніше так було і в Вікіпедії) написано, що односторонній договір про нерозголошення означає, що його складає та підписує лише одна людина. На практиці таке неможливо.

Зміст будь-якого договору, в якому беруть участь дві сторони, і полягає в тому, що його підписує і перший і другий учасник угоди.

Ситуація, коли одна людина складає угоду і вирішує за іншого, що він буде робити, виглядає абсолютно нелогічним.

Більше того, це неможливо з юридичної точки зору.

Якби це було не так, будь-яка людина міг би складати угоди з нездійсненними умовами і вимагати від іншого його виконання.

Розповідаємо про NDA: як правильно оформити договір і яка є відповідальність за його порушення

Рис. 1. Старе угоду про нерозголошення Universal

Обов’язково двосторонній договір

У будь-якому випадку, договір про нерозголошення підписують дві сторони. Це можуть бути дві особи, тобто фізичні особи, а можуть бути і юридичні, тобто якісь фірми.

Якщо воно складається між фізичною та юридичною особою, то всі люди, що відносяться до другого, будуть нести відповідальність за розголошення секретних даних.

Тобто, якщо в компанії Microsoft працює якийсь чоловік, який безпосередньо пов’язаний з даними по розробці нової програми, а ця фірма підписала угоду з розробником з Росії, то він буде нести відповідальність, якщо порушить умови договору.

В принципі, навіть якщо якийсь менеджер по прибиранню приміщень вирішить заглянути в комп’ютер, випадково наткнеться на лістинг програми і вирішить продати його конкурентові, то він понесе відповідальність за свій вчинок.

При цьому він безпосередньо не пов’язаний з розробками програмних продуктів, а є лише частиною офісного персоналу.

Які дані потрібно вказувати

Як і в будь-якому іншому договорі, який має юридичну силу, в цьому вигляді угоди обидві сторони вказують свої дані, а конкретно:

  • імена обох учасників – якщо це фізична особа, ПІБ як в паспорті і сама паспортна інформація (це можна не вказувати, якщо сторони будуть на це згодні), а якщо юридична, назву компанії як в установчих документах;
  • підпису (у випадку з юридичною особою підпис ставить його представник);
  • сама інформація, яка не підлягає розголошенню;
  • дата укладення.

Що стосується четвертого пункту, то достатньо просто перерахувати дані про те, що саме охороняється документом.

Наприклад, якщо мова йде про ту ж комп’ютерній програмі, то можна написати, що лістинги, коди, результати компіляції тощо не підлягає розголошенню.

А взагалі, сторони можуть вказати все, що вважатимуть за потрібне. Деякі пишуть, що учасники не мають права розповідати іншим про те, як просуваються розробки тощо.

Розповідаємо про NDA: як правильно оформити договір і яка є відповідальність за його порушення

Рис. 2. Особисті дані

В додатку, якщо є така можливість, прикладається сама інформація, що захищається договором, тобто ті ж оголошень.

В такому випадку потім, при порушенні умов, буде легше довести, що саме ця інтелектуальна власність піддалася незаконному розголошенню.

Порада: Перед укладенням угоди подивіться приклади. Стандартну можна завантажити за цим посиланням.

Які дані можуть зазначатися в угоді

Отже, в NDA, в залежності від напрямку обов’язково зазначаються такі дані:

  • конфіденційна інформація – наприклад, база (або СУБД), код та інші конкретні, але не широкі поняття;
  • відповідальність за порушення зобов’язання;
  • терміни дії (інформація не може бути конфіденційною завжди).

У чому ризики (варто побоюватися)

Останнім часом дуже багато фірм, пов’язаних, зокрема, з IT, підписують з усіма своїми працівниками таке ось угода.

У зв’язку з цим багато з них цікавляться, чи немає в цьому небезпеки, пов’язаної з тим, що паспортні дані можуть потрапити в чужі руки і бути використаними для шантажу або досягнення інших неправомірних цілей.

Це актуально як для країн Європи і США, так і для Росії, України та інших держав колишнього СРСР.

Так от, ніякої небезпеки у підписанні такої угоди немає, і на це є кілька причин:

1 NDA – це цілком законний юридичний документ, який передбачає взаємну відповідальність. Це не чиїсь фантазії і не примха власника компанії, в якій той чи інший людина, якій пропонують підписати договір, буде працювати. В ідеалі такі угоди повинні мати місце у всіх сучасних компаніях, які хоч якось пов’язані з інтелектуальною власністю.

2 Паспортна інформація, якщо вони взагалі зазначаються, служать лише для ідентифікації обох учасників. Знову ж, для будь-яких сучасних юридичних документів вказувати їх – це цілком нормальна практика. Такі дані теж охороняються на законодавчому рівні.

3 Такий договір служить лише вам на благо. Більш того, це зручно як для компанії, де ви збираєтеся працювати, так і для вас самих. З одного боку, ви отримуєте законної захист усіх своїх проектів та розробок. З іншого, керівництво фірми впевнене, що ви не розповісте про їх діяльність конкурента.

Так що боятися підписувати немає ніякого сенсу, це корисний і потрібний крок при роботі з інтелектуальною власністю.

Відповідальність за порушення

У законодавстві кожної країни є певна інформація про відповідальність за порушення авторських прав.

Якщо говорити про Росію, то, наприклад, є стаття 13.14 Кпап (Кодекс про Адміністративні Правопорушення).

У ній вказується, що за розголошення інформації з обмеженим доступом покладений штраф у розмірі 500-1000 рублів, а якщо мова йде про посадову особу, то 4000-5000 рублів.

Також є стаття 183 КК (Кримінальний Кодекс), в якому вказується кримінальна відповідальність за ті ж дії.

Але правового регулювання NDA в законодавстві РФ немає, так само як і в законодавствах багатьох інших країн колишнього СРСР.

Тому в більшості випадків учасники вказують інформацію про обов’язки і відповідальності в самому договорі. Це найкращий варіант.

Наприклад, там можна вказати, що у разі розголошення сторона, яка стала її причиною, повинна буде виплатити неустойку або реальний збиток.

В такому випадку необхідно буде скористатися послугами аудиторської компанії або експертів інших фірм, щоб оцінити масштаби фінансових втрат.

Розповідаємо про NDA: як правильно оформити договір і яка є відповідальність за його порушення

Рис. 3. Розділ про обов’язки

У будь-якому випадку, відповідальність точно буде, нехай і в невеликому розмірі. Якщо у вас залишилися якісь питання, пишіть їх в коментарях нижче, ми постараємося на них відповісти.

Читайте також:

Зібрати комп’ютер самостійно: онлайн-конфігуратор з перевіркою сумісності

Як прискорити роботу комп’ютера: Поради щодо оптимізації

Що таке оперативна пам’ять комп’ютера?