Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

387

Напевно кожен з нас хоча б раз чув то такий валюті як Bitcoin, але як вона працює і чим забезпечена знає невелика кількість людей – дізнайтеся все про те, що таке Биткоин на простих словах.

Bitcoin – це феномен в області безпечного вкладення грошей і для оплати будь-яких покупок з мінімальною комісією. Принцип роботи цієї кріптовалюти надзвичайно простий і геніальний. Розберемося детальніше з тим, чим забезпечений і в чому причина такого швидкого зростання популярності валюти.

Зміст:

Визначення

Перед тим, як детально розбиратися з Bitcoin, необхідно розглянути таке поняття як криптовалюта. Криптовалюта (або криптографічна валюта) – це інноваційний вид грошей, які децентралізовані і працюють виключно в Інтернеті. Іншими словами, криптовалюта – це новий рівень електронних грошей, які забезпечують абсолютну анонімність платника і одержувача на всіх рівнях захисту.

Сучасні кріптовалюти використовують надійні протоколи асиметричного шифрування і обміну ключами. Кажучи простими словами, ці поняття в криптографії означають повну стійкість до злому і крадіжки особистих даних.

Биткоин – це найбільш популярна в світі криптовалюта. Її особливість полягає в тому, що генерація та обмін такими грошима можливі тільки в інтернеті, тобто в незалежній сфері. Вони не зберігаються в банках і не контролюються світовим фінансовим ринком.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Саме така їх особливість є одним із показників стійкості і швидкого зростання. Як відомо, за період з 2010 по 2017 рік курс Биткоина виріс практично в 100 разів. Подібних показників не видавала ні одна валюта в світі.

Анонімність транзакцій – головна суть Биткоина

Криптовалюта не контролюється ніким, навіть її творцем. Поточний стан Биткоина визначається мільйонами комп’ютерів по всьому світу. Всі ці комп’ютери беруть участь в обміні ключами шифрування. Якщо ви користувач биткоин-гаманця і займаєтеся здобиччю BTC – ваш комп’ютер теж бере участь у підтримці валюти.

Вистежити власника гаманця неможливо, так як сам сервіс Bitcoin не використовує ніяких особистих даних. Також, інформація про власника не зберігається на комп’ютері, а при передачі або отримання грошей, пристрої генерують випадкові адреси та ключі шифрування. Таким чином, ніхто і ніколи не зможе вистежити людину по набору випадкових даних, які передаються мільйонами комп’ютерів з усього світу.

Читайте також:

Як користуватися криптовалютой? Курс биткоина до долара, рубля

Пруф: що це означає? Звідки це слово, його значення.

Значення троллінгу. Як спілкуватися з людиною, який використовує його в спілкуванні?

Переваги системи електронного документообігу (СЕД). ТОП-5 популярних

Що таке лаунчер і для чого він потрібен — відповідаємо на всі можливі питання

Інші назви Биткоина

У мережі можна зустріти досить велику кількість назв і скорочень для валюти Bitcoin.

BTC або БТК – це скорочені позначення для Биткоина, які часто використовуються онлайн-обмінниками або магазинами, приймаючими криптовалюту. Скорочення є аналогічним до позначенню USD для долара США.

Так як курс Биткоина постійно зростає, користувачі намагаються купити навіть невеликі частки цієї кріптовалюти, щоб в подальшому отримати вигоду. За станом на кінець 2017 року курс Bitcoin досяг 8000 доларів за 1 BTC. У своєму гаманці користувачі можуть зберігати 0,0001 BTC або навіть меншу кількість грошей, тому ще одна назва для BTC – коін (або крипто монети).

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Історія створення

Розробка теоретичної частини кріптовалюти почалася ще в 1990-ті роки. Зі створенням інтернету програмісти завжди намагалися розробити щось на зразок електронних грошей, які б не вимагали взаємодії з банками.

На практиці, ніхто не міг створити дійсно безпечну валюту до 2008 року, коли анонім під ніком Сатосі Накомото не опублікував на одному з найбільш популярних форумів про інформаційну безпеку документ з детальним описом роботи системи криптовалют.

Особливістю цього документа стало вирішення всіх існуючих проблем, які не давали ідеї розвиватися і втілитися в життя.

Публікація Сатосі Накомото детально описує суть функціонування електронної кріптовалюти. За основу її роботи він запропонував взяти однойменний протокол «Bitcoin», який у шифрованому вигляді працював з крипто готівкою.

Завершена розробка системи Биткоин в 2009 році. В цьому ж році був запущений сайт bitcoin.org, з допомогою якого перші користувачі могли добувати валюту, використовуючи тільки свої комп’ютери.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.4 – головна сторінка сайту кріптовалюти

До сьогоднішнього дня не відомо, хто ж був тим самим Сатосі Накомото. Існує версія, що теорію роботи кріптовалюти запропонував зовсім не один талановитий програміст, а ціла група професійних розробників, їх анонімність пояснюється небажанням допомагати владі в інтеграції кріптовалюти в сферу діяльності світового банку.

Перша успішна оплата покупки Биткоинами була здійснена в 2010 році програмістом з Флориди, США. Як відомо, він розплатився новою валютою в єдиній службі доставки піц, яка брала Биткоин. За свою покупку він заплатив 10 000 биткоинов.

Вже через рік після старту проекту валюта почала зростати в десятки разів швидше, чим будь-яка інша валюта в світі. Для порівняння, сьогодні 10 000 Биткоинов прирівнюються до 4,6 мільярдів рублів.

Сьогодні ФБР у співпраці з європейськими країнами намагаються розслідувати, хто ж входить до складу команди Сатосі Накомото, однак, немає ніяких реальних результатів розслідування, які вказували б на творця найпопулярнішою в світі кріптовалюти.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Відмінність кріптовалюти від звичних електронних грошей

В сучасному світі існує три види грошей:

 • Електронні;
 • Цифрові;
 • Фіатні.
Фиатный тип – це звичні реальні гроші. Незважаючи на їх широке використання, такі кошти схильні до інфляції і емісії. Часто люди плутають поняття електронних і цифрових грошей, тому розберемося з кожним із них окремо.

Важливо не плутати поняття криптографічного валюти та електронних грошей. На перший погляд принцип роботу обох систем дуже схожий, адже вони доступні тільки в інтернеті. Однак, на практиці це зовсім різні принципи роботи з грошима.

Електронні гроші

Найбільш популярні сервіси електронних грошей:

 • Webmoney;
 • Yandex Money;
 • Qiwi;
 • PayPal

Кожен хоча б раз чув про зазначених вище сервісах. Вони популярні серед інтернет-користувачів з усього світу. Принцип роботи електронних грошей полягає в тому, що юзер може зайти на відповідний сайт і створити там свій онлайн-гаманець будь-якої грошової одиниці світового банку.

Електронні гроші – це той самий банк, тільки в онлайн вигляді. В таких сервісах ви теж можете оформити кредит, позику, обміняти гроші на іншу валюту. Розповсюдження електронних грошей за останні 5 років дозволило використовувати їх скрізь. Сьогодні навіть за покупку в супермаркеті можна розплатитися не звичної банківською карткою, а онлайн-грошима.

Недолік сервісів, які працюють з електронними грошима полягає в тому, що вони повністю контролюються світової банківської системою і використовують тільки ті валюти, які існують і у фізичному вигляді.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Власника електронного гаманця легко ідентифікувати, адже для його створення обов’язково потрібно вказати дані паспорта або інших документів, які підтверджують особу. Також, самі сервіси можу обмежувати суми транзакцій.

Цифрові гроші – Биткоин та інші валюти

Якщо електронні гроші – це система створення звичного нам кошик, тільки вона представлена в електронному вигляді, то Биткоин не має нічого спільного з принципом роботи онлайн-грошей.

Bitcoin відноситься до цифрових валют. Сьогодні розробники з усього світу створюють все більше і більше нових криптовалют. Найбільш популярні і швидкозростаючі з них:

 • Bitcoin;
 • Litecoin;
 • Peercoin;
 • Ethereum.

Всі інші валюти є звичайним похідним від Bitcoin. Їх відмінність полягає лише в різних криптографічних алгоритмах, які використовує гаманець для передачі грошей між користувачами. Всі інші принципи їх роботи, такі ж, як і в оригінальному Bitcoin.

BTC – це абсолютно незалежна валюта, яка не має прив’язки до країні, золота і ніколи не розглядається як елемент банківської системи.

Інші відмінності BTC від електронних грошей:

 • Не залежить від інфляції;
 • Не має в своїй основі паперових грошей;
 • Не вимагають прив’язки конкретної людини до гаманця;
 • Забезпечують повну анонімність;
 • Гарантують абсолютну безпеку від злому і крадіжки.

Максимальна кількість

Згідно з даними авторитетного порталу Coinmarketcap.com і досліджень світових фінансових фахівців, капіталізація Биткоина на жовтень 2017 року склала понад 100 мільярдів доларів.

Для валюти, яка не контролюється банками це колосальне значення, подальший розвиток якого ставить під питання існування фінансових організацій і фізичних грошей у звичному для нас розумінні.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.7 – капіталізація популярних криптовалют

Читайте також:

Навчання програмуванню з нуля – покрокова інструкція для новачків

Програми для шифрування файлів: Які краще вибрати?

Навчання веб-дизайну з нуля — покрокове керівництво для початківців (десять етапів)

Як створити сайт безкоштовно з нуля: планування, дизайн, верстка і запуск — докладне керівництво

Unity Web Player: що це за програма і навіщо потрібна — розбираємося разом

Як видобути і заробити на цьому гроші?

Видобуток Биткоинов – це ціла сфера діяльності. Биткоины може добувати будь-яка людина, використовуючи доступніше йому технічні потужності (найчастіше це потужні комп’ютери, які знаходяться вдома, в окремому приміщенні або на хмарному сервері).

Багато заробляють на Биткоинах, добуваючи їх. Видобуток крипто-монет називається майнингом. Майнінг дозволяє вашому комп’ютеру стати повноцінним учасником системи видобутку монет.

Коли відправник створює заявку на передачу грошей, одночасно всі комп’ютери системи повинні проводити хешування для захисту транзакції. За успішно виконану операцію ви отримуєте тисячні частки Биткоина на свій рахунок (частини комісії).

Звичайно, за одну, десять або навіть сто операцій ніяких серйозних грошей отримати не можна. Саме тому майнеры створюють цілі майнінг-ферми. Як правило, це окреме приміщення, в якому знаходиться кілька десятків потужних ПК з продуктивними процесорами і системою охолодження.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Як показує світова практика, гроші, витрачені на таку «ферму», окупаються в десятки разів. Безперервна робота з видобутку крипто монет проводиться комп’ютером в автоматичному режимі. Достатньо лише запустити спеціальну програму.

Слід врахувати і витрати на електроенергію. Вони теж вимагають чималих витрат. Як відомо, тарифи залежать від держави.

Для зменшення витрат на електроенергію і обчислювальні потужності останні 2 роки широке поширення одержали хмарні майнінг-ферми. Як правило, творці таких ферм будують свої серверні в країнах з мінімально ціновою політикою на електрику.

Користувач хмарної ферми просто купує собі потужності і віддалено видобуває монети. Результат роботи у вигляді оплати приходить на ваш гаманець.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.9 – стаціонарна майнінг-ферма

Технічна сторона Биткоина – принцип роботи

Ознайомившись з основними принципами BTC, для багатьох стає сюрпризом повна незалежність биткоина від інфляції та інших аналогічних процесів у фінансовій сфері. Справа в тому, що основа кріптовалюти – це здобуті результати виконання складних математичних обчислень.

Всі ці математичні обчислення виконують комп’ютерні процесори. Результат їх роботи – це рішення задачі згідно з розробленим Сатосі Накомото математичного алгоритму. Простіше кажучи, результат – це програмний код, який і зіставляється цифрових грошей.

Алгоритм передбачає заздалегідь запрограмоване кількість цифровий валюти. Саме тому Коін не залежать від рівня інфляції.

Биткоин і Блокчейн – детальне пояснення

Як відомо, в основі функціонування Биткоин і всіх інших цифрових валют лежить технологія Блокчейн (від англ. Blockchain – ланцюжок блоків).

Blockchain – це технологія зберігання інформації, яка передбачає наявність цифрового реєстру всіх коли-небудь здійснених транзакцій. Кожен блок інформації зберігається в окремому блоці на окремому комп’ютері. Всі блоки створюють ланцюжок.

Головна перевага Блокчейн – всі записи знаходяться у відкритому доступі для кожного користувача системи. Технічний принцип роботи Блокчейн наступний:

 • Створюється цифровий запис, тобто інформація про здійсненої транзакції;
 • Кожна запис присвоюється одного блоку;
 • Блоки об’єднуються в хронологічний ланцюжок і шифруються за допомогою криптографічних алгоритмів;
 • Кожен наступний блок об’єднується з попереднім. Таким чином створюється набір даних. Кожен новий елемент додається строго в кінець наявної ланцюжка.
Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.10 – принцип роботи Блокчейн

Шифрування (ще цей процес називають хешуванням) виконується величезною кількістю комп’ютерів, які працюють, здобуваючи криптовалюту. Всі ці комп’ютери можуть знаходитися в різних точках світу, головне – вони повинні бути підключені до однієї віртуальної мережі (Інтернет).

Коли всі підключені до мережі комп’ютери в результаті виконання складної математичної операції отримують однаковий результат – утворюється новий блок. Відмінити цю дію неможливо. Можна тільки створити нову частину блоку.

Наочну ілюстрацію роботи Блокчейна ви можете побачити у відеоролику. Зауважте, технологію можна використовувати не тільки для роботи з цифровими валютами, але і для будь-яких видів баз даних.

Використання Блокчейна для роботи Биткоина дає повну безпеку від злому гаманця, розкрадання грошей. Також, завдяки ланцюжку пов’язаних між собою транзакцій «витягнути» особисті дані і відстежити людини неможливо.

Процес хешування не можна звернути і навіть при спробі злому за допомогою потужних обчислювальних комп’ютерів, хакер може отримати лише цифровий підпис, який не відповідає оригінальним даними транзакції.

Детальніше про те, що таке технології ви можете прочитати в нашому матеріалі: Блокчейн – що це таке, простими словами

Забезпечення валюти

На момент створення, Биткоин не мав ніякого забезпечення. Проект позиціонував себе як масштабний експеримент. Завдяки першому майнингу монет (їх видобутку), який здійснювали на своїх комп’ютерах зацікавлені програмісти з усього світу, попит на коін почав рости.

Люди почали обмінювати на Биткоины реальні товари, так як операція з оплатою криптовалютой займала набагато менше часу і ресурсів. Так з’явився курс Биткоина до фиатным грошей.

Сьогоднішнє забезпечення Биткоина – це люди, які купують монети для зберігання заощаджень або швидких розрахунків. Завдяки практично необмеженим можливостям мережі, повної анонімності і надійності, курс кріптовалюти тільки зростає.

Існує помилкова думка, що Биткоин забезпечений кількістю витраченої електроенергії, яку використовують мільйони комп’ютерів мережі для майнінг. Але це не є правдою.

Биткоин також забезпечується не самої електроенергією, а постійно зростаючою кількістю обчислювальної техніки, електростанцій та інтелектуальних ресурсів людства.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.11 – темпи зростання кріптовалюти з моменту створення

Операції з Биткоинами

Для звичайної людини система Биткоин – це насамперед найкращий і надійний спосіб вкладення інвестицій. Крипто монети мають набагато більшу забезпечення чим найстабільніша популярна фиатная валюта – американський долар.

З точки зору постійного використання, поки в світі існує небагато точок, в яких можна оплатити покупку безпосередньо з допомогою крипто-гаманця. Слід зауважити, що в період з 2015-2017 рік такі популярні інтернет-магазини як Алиэкспресс, eBay, Amazon ввели можливість оплати коинами. Також, розплатитися вже можна в деяких ресторанах і готелях на території СНД.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Биткоины в будь-який момент можна поміняти на фіатні гроші та перевести їх на вашу звичайну банківську картку.

BTC легко розраховуватися в Європі. Якщо на вашому гаманці є достатня кількість монет, не поспішайте міняти їх на фіатні гроші вашої країни. По приїзду в будь-яку європейську країну ви зможете обміняти коін в тих же електронних обмінниках. Так комісія буде мінімальною.

Bitcoin – шахрайство або найбезпечніша валюта?

Bitcoin за визначенням не може бути шахрайською схемою. Вихідні коди технічної сторони сервісу доступні кожному. Власник гаманця завжди може переконатися в прозорості роботи системи.

Часто можна почути, що система криптовалют – це щось схоже на фінансову піраміду, яка в будь-який момент може розвалитися. Насправді це не так і крипто-гроші мають набагато більшу забезпечення і надійність від краху, ніж вся світова банківська структура.

Сьогоднішня відсутність можливості оплати товарів коинами в будь-якому магазині і в будь-якій точці світу пояснюється лише навмисним гальмуванням розвитку цієї сфери державами. Саме вони забороняють впроваджувати цей вид оплати, однак, зупинити розвиток системи не може ніхто.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Де зберігати монети Bitcoin?

Коін видобуваються та існують виключно у віртуальному середовищі. Де ж тоді зберігати свої монети? Відповідь проста – для зберігання необхідно створити персональний гаманець. Для цього існують спеціальні онлайн-сервіси або утиліти для установки гаманця на ваш комп’ютер.

Онлайн-сервіс для зберігання Биткоинов працює за типом звичайного банку, в якому є тільки одна валюта – BTC. Недолік використання такого методу полягає в тому, що є ризик злому самого сервісу та крадіжки ваших коін.

Найнадійніший онлайн-сервіс для зберігання цифрової валюти – це Blockchain.info.

Більш надійний варіант зберігання цифрових грошей – установка програми-гаманця на свій комп’ютер. Важливо завжди робити бекап гаманця, щоб у разі поломки техніки не втратити доступ до своїх заощаджень.

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.14 – гаманець з криптовалютой

Приміром, подібна історія трапилася з британцем Джеймсом Хауэллсом. У 2009 році він викинув жорсткий диск свого комп’ютера, не підозрюючи про подальшому успіху видобутої кріптовалюти. На гаманці було близько 7500 коін, а сьогодні це дорівнює більш ніж 4 млн. фунтів стерлінгів.

Надійні оффлайн-клієнти для зберігання Биткоин на вашому ПК:

 • Electrum;
 • Armory.

Читайте також:

Що таке Фейк: як розпізнати фальшивку в різних сферах [Інтернет, ЗМІ, товари та інше]

Що таке челлендж і звідки він узявся?

Що таке вайп: детально розбираємо поняття з комп’ютерної і геймерської середовища

Свайп — докладне керівництво по клавіатурі мобільного (2017)

Переваги і недоліки Bitcoin

Плюси:
 • Нульові або низькі комісії. Мережа Биткоин стягує комісію тільки в тому випадку, якщо передається дуже велика сума, для здійснення транзакції якої потрібно створити велике навантаження на мережу. До того ж така комісія мінімальна (менше відсотка);
 • Миттєве зарахування коін на рахунок. На відміну від банків, у яких переклад може тривати від 3 до 5 днів, крипто монети надходять на рахунок одержувача вже через кілька секунд після відправлення;
 • Безперервна робота. У системи Bitcoin немає вихідних і перерв;
 • Абсолютна надійність. Завдяки використанню стійких до злому алгоритмів шифрування, ваші коін-заощадження знаходяться в безпеці;
 • Перспектива розвитку. Так як інформаційні технології тільки удосконалюються, кріптовалюти точно також тільки нарощують свій потенціал;
 • Робота з мікротранзакціями. Ця унікальна можливість дозволяє учасникам систем передавати навіть одну тисячну частку долара;
 • Передача грошей в анонімній формі. Ця перевага дозволяє створювати Биткоин-гаманці для незалежних проектів з метою отримання пожертвувань. Будь-який бажаючий може відправити гроші, приміром, у WikiLeaks, без жодних переслідувань державою;
 • Загальнодоступна технологія роботи кріптовалюти. Всі вихідні коди роботи системи можна знайти в інтернеті, переконавшись їх прозорості та повної безпеки. При цьому, відкриті коди не дають можливості зламувати гаманці, адже для їх захисту використовуються випадкові ключі шифрування, які в коді не зберігаються;
 • Незалежність від влади. Жодна держава у світі не може впливати на курс Биткоина. Він не залежить від прийнятих законів, санкцій або економічної ситуації;
 • Необмежена покриття. Переводячи гроші людині в іншу країну, часто ви можете переплатити до 50% комісії. Мережа кріптовалюти доступна по всьому світу і не піддається обмеженню країнами;
 • Відсутність посередників. Завдяки P2P взаємодії при здійсненні транзакції є тільки відправник і одержувач, а також майнінг-система, яка виробляє монети. Жодних кореспондентів та інших організацій, які ускладнюють переклади;
 • Рахунок неможливо заморозити. Відома безліч випадків, коли держава порушувала права людини, заморожуючи його рахунки в банку. Гаманець Bitcoin ніхто заблокувати не може, ні творець системи, ні інші користувачі.
Мінуси:
 • Незважаючи на всі очевидні плюси використання кріптовалюти, вона має суттєвий недолік. Справа в тому, що вчинені дії не можна повернути. Тобто скасувати транзакцію неможливо.

Якщо користувач зіткнувся з ситуацією, коли онлайн-сховище коін зламують і перераховують кошти на інший гаманець, повернути монети ніяк не можна. Також, можна дізнатися ім’я власника і номер гаманця одержувача.

Зверніть увагу! Зломи сховищ кріптовалюти відбуваються в сотні разів рідше, ніж крадіжка грошей з банківських рахунків.

Перспективи розвитку

Всі фінансові аналітики пророкують Биткоину широке поширення у світі. Найближчим 20 років очікується, що крипто монети будуть мати такий же охоплення, як і звичайні банки.

У 2012 році в Канаді з’явився перший Биткоин-банкомат. Сьогодні подібних пристроїв налічується більше 1200 по всьому світу.

На території СНД такі банкомати є в Москві, Санкт-Петербурзі, Одесі. У банкоматі можна купити крипто-гроші за державну валюту або продати фіатні кошти і отримати БТК на свій гаманець.
Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Рис.15 – банкомат для кріптовалюти

Тематичні відеоролики:

Що таке криптовалюта простими словами

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами

Вся правда про Биткоин

Що таке Биткоин (Bitcoin, BTC, БТК, Біткойн)? Пояснюємо простими словами