Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

258

Останнім часом все більш активно використовується своєрідний інтернет-жаргон, але далеко не всі користувачі знають значення всіх його слів, зокрема, далеко не кожен скажімо, що таке хайп в молодіжному сленгу.

А адже останнім часом цей термін можна чути все частіше в різних видосах (відеоролики на YouTube та інших сайтах), інтерв’ю та висловлювання відомих людей. Тому є сенс розібратися в тому, яке значення аналізованого слова і в яких випадках воно вживається.

Зміст:

Визначення (перше)

Якщо спиратися на молодіжний сленг, то хайп буквально означає «увага, зосереджена на якійсь певній темі». Нерідко дане увагу переростає у справжню істерику з приводу тієї чи іншої теми. Найбільш слушними словами в російській мові, які відповідали б розглянутому нами терміна, є «ажіотаж», «галас», «піар» тощо.

Взагалі, це слово взято від англійського «hype», яке перекладається як «обман», «шахрайство», «наркоман», «безсоромна реклама», «обдурювати», «крикливо розхвалювати». Ці слова найбільш точно характеризує термін, який ми розглядаємо. Загальну увагу притягнуто до певної теми не просто так, а через дешевого піару, галасливої реклами і обдурювання.

Предмети хайпи, тобто ті, до яких привернуто увагу, зазвичай не є щось справді вартісне. Наприклад, це може бути особа, яка вславилась з-за якогось скандалу, а не своїми добрими і приємними справами. Крім того, це може бути подія, коли одна людина обдурив, побив чи іншим чином зробив іншому погано. Хоча молодь зазвичай не говорить про це, але зазвичай теми для хайпи не варті уваги дорослих, інтелігентних, освічених людей.

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 1. Зазвичай розглянуте поняття пов’язане з обманом

Навіть якщо це якась цілком звичайна і нормальна річ, приміром, новий смартфон, розкручують його неналежним чином, і це називається хайпи. Наприклад, для цього можуть використовувати вірусну рекламу, шкідливі програми і посилання та інші подібні засоби.

У будь-якому випадку хайп пов’язаний з якимось негативом. Якщо людина говорить, що він «хайпит», то в реченні обов’язково є якийсь негативний відтінок – значить, це щось погане і не варте уваги. Принаймні, так думає той, хто вимовляє слово. Буває, що самі вимовляють такий термін хочуть пропіарити, тобто «хайпануть» (про значення цього слова ми ще поговоримо). У такому випадку мається на увазі, що вони хочуть розкрутити свій продукт якимсь нестандартним способом, який інші люди, швидше за все, вважатимуть поганим.

Важливо відзначити, що, найчастіше, ті, хто вимовляє це слово, не усвідомлюють або не зізнаються в тому, що розкручується ними річ або способи, які вони використовують для розкрутки, є не дуже доречними і розумними. Спочатку розглянутий нами термін використовувався хіпстерами з Москви, а потім його стали вживати різні блогери. Було б цікаво більш детально розглянути історію того, як «хайп» став частиною звичайного життя. Цим і займемося.

Коли стали використовувати термін

Історію терміна можна поділити на два періоди або два сплеску популярності:

1Перший пов’язаний з Діаною Шурыгиной і передачею «Нехай говорять».

2Другий пов’язаний з Сергієм Дружко, який вжив слово у своєму відео – випуск «Дружко шоу» на YouTube.

Розглянемо ці два періоди детальніше.

Діана Шуригіна і її ґвалтівник (який, можливо, не винен)

Взагалі, історія розглянутого слова починається на початку 2017 року. Саме тоді на Першому каналі (РФ) вийшла передача «Пусть говорят» з Андрієм Малаховим, темою якої було зґвалтування (або ні) Діани Шурыгиной 16 років. Історія досить проста для сучасної молоді – на вечірці хлопець (Сергій Семенов 21 року) і дівчина займалися сексом. Дівчина стверджує, що молодик її зґвалтував. Той, у свою чергу, заперечує дане звинувачення. Суд вірить представниці прекрасної статі (хоча коли бачиш таких, як Діана, в красі цього підлоги мимоволі сумніваєшся) і дає хлопцю реальний термін – 8 років і 3 місяці колонії суворого режиму. Правда, адвокат Сергія зумів домогтися того, щоб його підопічному «скостили» термін до 3 років і 3 місяців. Зараз Семенов відбуває покарання.
Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 2. Сергій Семенов і Діана Шуригіна – насильник і жертва (або ні)

З цього приводу піднявся чималий хайп. Це означає, що тему згвалтування (або ні) Діани стали активно обговорювати в інтернеті та за його межами. Ось як це відбувалося:

  • безліч людей стало дивитися випуски «Нехай говорять», в результаті вийшло цілих 5 передач, в яких розглядали випадок Діани і Сергія;
  • на форумах і в соціальних мережах люди активно обговорювали дану тему;
  • частина користувачів (за дослідженням «Комсомольської правди» 61%) стали на бік Сергія і стали створювати групи в соціальних мережах в його підтримку;
  • Сергію у в’язницю прийшло чимало листів підтримки.

Зрозуміло, є і такі юзери, які встають на бік Діани і всіляко її захищають.

До речі, Сергій Семенов був приємно здивований такій кількості листів і написав невеликий відповідь, яка опублікувала в інтернеті його сестра.

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 3. Лист Сергія Семенова у подяку за підтримку

Тоді весь цей галас навколо зґвалтування, якого, можливо, не було (ми нічого не стверджуємо) назвали саме хайпи. Як бачите, привід, за яким вона піднялася, не є чимось піднесеним, високоінтелектуальним і взагалі цікавим для розумних і освічених людей. Так що вживання такого терміна виглядає цілком коректно.

У відео нижче ви можете бачити перший випуск «Нехай говорять» з Діаною.

Цікаво: Діані Шурыгиной вдалося ввести в ужиток ще одну фразу, популярну нині в молодіжних колах – «на денці». Вона сказала, що на вечірці перед зґвалтуванням (або ні) вжила невелику кількість горілки, але, за її словами, напою було зовсім небагато, «на денці».

Перший канал відмінно хайпанул на цій ситуації, тобто привернув до себе увагу, підняв рейтинг. До речі, у такому ж значенні цей термін вживав і Сергій Дружко, який спровокував другу хвилю популярності аналізованого слова.

Читайте також:

Пруф: що це означає? Звідки це слово, його значення.

Значення троллінгу. Як спілкуватися з людиною, який використовує його в спілкуванні?

Що таке КЕК: значення і контекст

Що таке лаунчер і для чого він потрібен — відповідаємо на всі можливі питання

Що таке аватар в Інтернеті? Де використовувати і як він з’явився

Сергій Дружко і «Дружко шоу»

У 2003 році Сергій Дружко почав вести телепередачу, яка досить швидко набрала популярності, а потім, так само швидко, втратила її. Хоча якийсь час вона була одним з кращих продуктів тодішнього телебачення. Називалася та передача «Нез’ясовно, але факт».

У ній Сергій розповідав про всілякі містичні явища та історії, більшість з яких були лише вигадкою, цікавою домогосподаркам не особливо обтяжливим розумом людям. Згодом передачу знімати перестали. І ось, в 2017 році легендарний ведучий знову повертається на екрани, на цей раз на екрани комп’ютерів, смартфонів і планшетів.

Сергій створює свій канал на YouTube. У квітні виходить перший випуск «Дружко шоу». Там він обговорює популярні в інтернеті теми, а саме:

  • чому Джарахов переміг Ларіна;
  • які меми будуть популярні на наступному тижні;
  • що відбувається з розділом «В тренді» YouTube.

Цей випуск, можна побачити в ролику нижче. Він набрав понад 15 млн. переглядів.

У своїх роликах Сергій використовує безліч фірмових фраз на кшталт «Сильну заяву» або «Робити цього я, звичайно ж, не буду». Так він висловлювався ще в 2003 році. Крім того, він став вживати безліч нових словосполучень, серед яких є і «Хайпанем трішечки».

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 4. Сергій Дружко і його нова фірмова фраза

Ведучий передбачає, що хоче надати розголосу якусь певну терміну. У випадку з першим випуском мова йде про протистояння Джарахова і Ларіна. Передачу він веде в такому ж стилі, як було в «Нез’ясовно, але факт». Фактично, Сергій просто стебет (знущається, жартує) самого себе, використовуючи таку манеру. Також він стебет інтернет-спільнота, яка цікавиться подібними темами. Це дуже важливо розуміти. Сергій Дружко просто хоче підняти свою популярність, а не обговорює такі нічого нестоящие запитання всерйоз. Принаймні, ми на це сподіваємося.

З того часу слово «хайп» стало вживатися повсюдно.

Приклади використання знаменитими людьми

Крім персонажів, популярних в інтернеті, це слово використовують також люди, відомі за його межами. Нижче наводиться кілька прикладів такого вживання терміна «хайп»:

1«Весь хайп щодо уявного держави Малоросія дуже навіть корисний» — Ст. Сурков, помічник президента Російської Федерації. Сурков сказав цю фразу, коли говорив про те, що в недалекому майбутньому, можливо, утворюється нова держава, яка буде називатися Малоросією і яке створять ватажки ДНР (Донецька Народна Республіка).

2«Не потрібен хайп заради хайпи» — К. Собчак. Кандидат в Президенти РФ порадила іншим кандидатам не піаритися на цьому відповідальному заході, а ставитися до цього відповідально (хоча вона сама так своє висловлювання ніколи б не пояснила із-за того, про що ми говорили вище – відсутність обремененности високими розумовими здібностями).

3«Тому що хайп» — один з молодих людей, які мерзнуть в черзі за новим iPhone X.

Усі ці приклади (а також приклади Шурыгиной і Дружко) ясно показують, що слово «хайп» найчастіше вживається у зовсім непривабливому контексті. Якщо говорити конкретно, то Сурков заговорив про Малоросії з насмішкою і навіть глузуванням. Собчак хотіла поставити кандидатів у Президенти на місце, але зганьбилася сама, в черговий раз. Молодий чоловік, який мерз в черзі, таким чином повідав, що нічого особливого в тому Айфоні немає, а всі його купують просто тому, що це популярно.

Важливо! Будьте дуже уважні, коли вживаєте слово «хайп» — воно завжди вживається в непривабливому контексті, виражає насмішку, глузування.
Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 5. Молодий чоловік у черзі за iPhone X

А тепер поговоримо про деяких інтерпретаціях цього терміна.

Значення слова «хайпануть»

Цей термін ми вже побічно обговорили. Фактично, він означає «стати популярним на хвилі обговорення якоїсь теми». Приміром, та ж Діана Шуригіна хайпанула, коли стала привселюдно говорити про своєму згвалтуванні. Хайпанул і Перший канал.

Сергій Дружко також хайпанул, коли став випускати своє шоу на YouTube, так як на момент виходу першого випуску про нього згадували лише окремі блогери. Вони вставляли фрази Сергія в свої відеоролики. Всі ці люди і організації стали більш відомими, ніж раніше.

Іншими словами, «хайпануть» означати «прославитися». Нерідко сторонні люди і організації використовують випадки або процеси, які відбуваються в інших, щоб зробити це. Наприклад, ось таким нехитрим чином, волаючи до природних почуттів людей (мається на увазі статевий потяг), журнал MAXIM хайпанул на тих же виборах Президента РФ.
Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 6. MAXIM хайпанул на виборах

Значення слова «хайпажор»

Якщо говорити простою мовою, хайпажор – це той, хто хоче стати відомим через події або процесу, який зараз активно обговорюється. Найчастіше така людина якимось чином намагається взяти участь у цьому процесі. Наприклад, він може намагатися дати пораду або ж стати безпосереднім учасником подій.

Приміром, якщо хайпажор говорить про те, яке беззаконня діється в лавах поліції, він провокує працівників правоохоронних органів, щоб ті застосували до нього силу. Все це знімається на камеру і людина стає відомим. Це досить примітивний приклад, але в більшості випадків так і буває.

Найпростіший спосіб стати хайпажором полягає в тому, щоб висловити свою думку. У випадку з Шурыгиной з’явився такий собі Єгор Соболєв, який назнімали кілька до жаху простих і нехитрих роликів, де висловлював свою думку з приводу зґвалтування Діани. Його відео набрали багато переглядів і Єгора запросили стати одним з учасників шоу «Нехай говорять». Таким чином він став справжнім хайпажором. Як бачите, нічого особливого і, тим більше, великого цей блогер не зробив. Він просто вирішив обговорити популярну тему.

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 7. Соболєв — хайпажор

Значення фрази «Ловити хайп»

В принципі, це те ж саме, що і «хайпануть». У більшості випадків словосполучення «зловив хайп» вживається для того, щоб сказати, що хтось дуже сильно домагається популярність, найчастіше, в інтернеті.

Він робить для цього все можливе зі свого боку – випускає відео, веде блог, робить рекламу і так далі. Також мається на увазі, що ця людина хоче заробити трохи грошей, або, кажучи тим же молодіжним сленгом, зрубати кеш.

У деяких випадках фраза «ловити хайп» вживається в тому контексті, що людина абсолютно випадково став популярним, «піймав удачу за хвіст». Він міг не докладати для цього жодних зусиль, але за збігом обставин його почали впізнавати в певних колах або повсюдно. Хоча друге значення використовується рідше, ніж перше.

Визначення (друге)

Також термін, який в російській мові вимовляється як «хайп» вживається у фінансових колах фахівців. Тільки в такому разі англійською це слово пишеться як «HYIP». Ця абревіатура розшифровується «High Yield Investment Program», тобто «Програми, які можуть принести високий дохід». Але самі фінансові фахівці вживають слово «хайп», коли говорять про якісь шахрайських проектах і схемах. Це можуть бути:

  • інвестиційні афери;
  • фінансові піраміди;
  • фальшиві фонди і багато іншого.
У більшості випадків це піраміди, механізм яких простий до неможливості. Одні учасники схеми, які тільки прибутку, сплачують відсотки іншим, які в піраміді вже давно. Згодом учасників просто не вистачає, щоб платити відсотки всім і ця схема провалюється. Тим не менш, досі знаходяться такі люди, які потрапляють у пастки недобросовісних «інвесторів».

В якості прикладу можна навести реінкарнацію відомої всім у 90-х піраміди під назвою «МММ». На даний момент існує сайт mmm.su, який так само пропонує вкласти гроші в проект Сергія Мавроді. Дивно, але знаходяться люди, які продовжують це робити! Досвід голодних 90-х нікого нічому не навчив.

Примітно, що в 2011 році з’явилася «МММ-2011», але вона теж впала. Зараз обіцяють 6000% прибутковості вкладів. Це можна назвати не інакше, як хайпи або лохотроном.

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 8. Сайт МММ 2017

Визначення (третє)

Спойлер: Всього у даного слова цілих чотири визначення, але найчастіше використовується тільки перше.

Згідно ще одному значенню хайп увазі сильне емоційне збудження, викликане якимось повідомленням в газетах, журналах та інших ЗМІ або ж у рекламі. При цьому порушення може бути як позитивним, так і негативним.

Процес його появи виглядає вкрай просто – людина дивиться новини і там чує про те, що, приміром, скоро буде війна. Останнім часом таке звучить дуже часто. У Росії кажуть, що «країна в кільці ворогів», в Україні – що «нападає Росія» тощо. Людина, почувши таку гучну заяву, починає переживати. Таких людей досить багато і їх спільне переживання і емоційне збудження цілком можна буде назвати хайпи.

Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 9. Людина дивиться новини

Як бачите, це значення дуже схоже з основним визначенням розглянутого терміна. Але в цьому випадку мова йде тільки про ЗМІ та рекламі, тобто тих джерел інформації, які більше притаманні традиційному телебаченню та іншим способам передачі інформації, які існують поза інтернету.

А в першому значенні, в основному, мається на увазі тільки інтернет. Та ж Шуригіна отримала таку популярність саме з-за того, що її випадок почали обговорювати на форумах і в соціальних мережах. В третьому значенні новину обговорюється між людьми наживо (в основному). Хоча це розмежування досить туманне.

Читайте також:

Що таке Фейк: як розпізнати фальшивку в різних сферах [Інтернет, ЗМІ, товари та інше]

Що таке челлендж і звідки він узявся?

Що таке вайп: детально розбираємо поняття з комп’ютерної і геймерської середовища

Свайп — докладне керівництво по клавіатурі мобільного (2017)

Визначення (четверте)

Іноді хайпи називають не тільки реакцію на рекламу або інші інформпривід, а й саму рекламу. Це і є останнє, четверте значення розглянутого нами слова. Тільки важливо зрозуміти, що ця реклама теж негативна. Вона може бути дуже настирливою, нав’язливою, з’являтися там, де це недоречно, зачіпати почуття і так далі. Загалом, популярність того чи іншого продукту піднімається з допомогою спроб створити скандал.

Нерідко такий же спосіб розкрутки використовують професійні маркетологи або агенти знаменитостей. Наприклад, Філіп Кіркоров кілька років тому побив журналістку, про що сурмили всі ЗМІ. До того часу про співака вже всі забули і її представники вирішили вкотре нагадати людям про нього не з допомогою його таланту (якого не дуже то і багато, на думку деяких, немає взагалі), а за допомогою скандалу. Як бачите, привід досить поганий і не заслуговує уваги інтелігентної публіки. Але більшість людей активно обговорювали цю тему. Піднявся хайп, хоча тоді таку реакцію ще так не називали.
Що таке хайп в молодіжному сленгу: розшифровка + всі можливі значення інтернет сленгу

Рис. 10. Кіркоров в лікарні після побиття журналістки

Як і в першому значенні, тут інфопривід теж завжди досить сумнівний.

Підсумки

Отже, у слова «хайп» є чотири значення:

1Це саме увага, яка приділяється якійсь певній темі. Найчастіше ця тема дуже низької якості і не заслуговує уваги мислячої людини.

2Це інвестиційна програма або фінансова піраміда, яка передбачає високий дохід, але насправді є пустим обманом. У даному випадку слово розшифровується як «High Yield Investment Program» і його використовують фахівці фінансової сфери.

3Це сильне емоційне збудження, яке з’являється з-за якоїсь новини або реклами, в основному, в ЗМІ.

4Це сама настирлива реклама або сумнівний спосіб розкрутки чого-небудь, найчастіше знаменитостей. Тут слово вживається маркетологами.

В молодіжному сленгу використовується перше значення терміна «хайп».