У росії прискорять розробку малих атомних реакторів для себе і на експорт

13

Згідно з не підтвердженими офіційно даними, які наводить видання «комерсант», «росатом» до 2024 року отримає з держбюджету і фонду національного добробуту (фнб) до 80 млрд руб.на програми з розробки малих атомних реакторів потужністю до 300 мвт. Реактори будуватимуть для віддалених районів росії і по всьому світу, що дозволить «росатому» захопити до 20% глобального ринку малих атомних реакторів.

Плавуча аес “академік ломоносов” здатна виробляти до 70 мвт електроенергії

Малі атомні реактори стають новим курсом на декарбонізацію економік світу. З переваг невеликих реакторів можна назвати порівняно короткі терміни будівництва, аж до лічених місяців, якщо реактори повністю як батарейки збирати на заводі і готовими доставляти замовнику, і гнучке управління потужністю, що вкрай важливо для відновлюваної енергетики.

Неприємною стороною малих атомних реакторів залишається висока ціна експлуатації і вартість електроенергії. Оборот ядерного палива може виявитися непомірно високим з точки зору витрат на підтримку роботи малопотужних реакторів. За твердженням експерта, слова якого наводить джерело, сьогодні малі аес з урахуванням витрат на організацію системи обороту палива обходяться в $5-7 тис.за 1 квт. У майбутньому собівартість вироблення обіцяє знизитися до прийнятних $50-$60 за один мегават-годину, але без нових типів реакторів це навряд чи вийде.

Модульний реактор містить пункт управління, генератор і сам реактор. Джерело зображення: mit

На програму «малий атом» держкорпорація «росатом» на 2021-2024 роки може отримати 24 млрд руб.з бюджету і ще 55,9 млрд руб. З фонду національного добробуту (на поворотній основі). Це нібито вже вирішене питання. Розробка і будівництво в росії діючих малих аес потужністю до 300 мвт дозволить «росатому» вийти до 2030 року на міжнародні ринки і зайняти на них частку до 20 %. У період з 2025 по 2040 роки попит на малі аес зростатиме, досягнувши 23 гвт. Потенційні замовники-це країни латинської америки, африки, азії та східної європи.

Серед проектів для першої реалізації значиться будівництво першої наземної аес на реакторі ритм-200н (55 мвт) в якутському селищі усть-куйга для кючуського золоторудного родовища (2024 — рік початок будівництва, введення — до 2030 року). Паралельно “росатом «розробляє технічний проект установки» шельф м «потужністю до 10 мвт і ескізний проект» олена ам” до 400 квт. Проекти будуть готові до кінця 2024 з введенням обох установок в експлуатацію до 2030 року.

Будмайданчик acp100 в китаї (літо 2021 року). Джерело зображення: xinhua

Сьогодні у світі працює тільки одна аес малої потужності — вітчизняна патес «академік ломоносов» на чукотці (70 мвт). Затверджено плани побудувати ще чотири плавучих блоки на ритм – 200 для баїмського гзк. Будівництво подібних наземних об’єктів ведеться в китаї (acp100 або linglong one на 125 мвт, а також htr-pm на 210 мвт) і в аргентині (careme на 30 мвт). У сша активно розробляють проекти на малих аес потужністю від одиниць до 300 мвт, за якими в чергу вже вишикувалися японці.