Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

585

Що таке вбудована графіка?

Вбудований графічний процесор як для геймерів, так і для невимогливих користувачів відіграє важливу роль.

Від нього залежить якість ігор, фільмів, перегляду відео в інтернеті і зображень.

Зміст:

Принцип роботи

Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

Графічний процесор вбудований в материнську плату

Графічний процесор інтегрується в материнську плату комп’ютера — так виглядає вбудований графічний процесор.

Як правило, використовують його, щоб прибрати необхідність встановлення графічного адаптера — відеокарти.

Така технологія допомагає знизити собівартість готового продукту. Крім того, завдяки компактності і невибагливого енергоспоживання таких процесорів їх часто встановлюють в ноутбуки і малопотужні настільні комп’ютери.

Таким чином, вбудовані графічні процесори заповнили цю нішу настільки, що 90% ноутбуків на полицях магазинів США мають саме такий процесор.

Замість звичайної відеокарти у вбудованих графіках часто допоміжним засобом служить сама оперативна пам’ять комп’ютера.

Щоправда, таке рішення дещо обмежує продуктивність девайса. Все ж сам комп’ютер і графічний процесор використовують одну шину для пам’яті.

Так що таке “сусідство” позначається на виконанні завдань, особливо при роботі зі складною графікою і під час ігрового процесу.

Види

Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

Види графічних процесорів

Вбудована графіка має три групи:

 • Графіка з пам’яттю, що розділяється — пристрій, в основі якого спільне з головним процесором управління оперативною пам’яттю. Це значно зменшує вартість, покращує систему енергозбереження, проте погіршує продуктивність. Відповідно, для тих, хто працює зі складними програмами, вбудовані графічні процесори такого виду з більшою ймовірністю не підійдуть.
 • Дискретна графіка — відеочіп і один-два модуля відеопам’яті розпаяні на системній платі. Завдяки цій технології істотно поліпшується якість зображення, а також стає можливим працювати з тривимірною графікою з найкращими результатами. Правда, заплатити за це доведеться чимало, а якщо ви підшукуєте високопотужний процесор за всіма параметрами, то вартість може бути неймовірно високою. До того ж, рахунок за електрику дещо зросте — енергоспоживання дискретних графічних процесорів вище звичайного.
 • Гібридна дискретна графіка — поєднання двох попередніх видів, що забезпечило створення шини PCI Express. Таким чином, доступ до пам’яті здійснюється і через розпаяних відеопам’ять, і через оперативну. За допомогою цього рішення виробники хотіли створити компромісне рішення, але воно все ж не нівелює недоліки.
 • Виробники

  Займаються виготовленням та розробкою вбудованих графічних процесорів, як правило, великі компанії — Intel, AMD і Nvidia, але підключаються до цієї сфери і багато невеликі підприємства.

  Відеокарти від AMD користувачі вважають більш потужними, ніж ті ж Intel. Однак чим же не догодили Intel? Якщо вірити статистиці, то вони лідери продажів мікросхем.

  Intel Graphics

  Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

  Графічні процесори від Intel

  Дана компанія почала використовувати вбудовані відеокарти з виходу Westmere.

  Після нього HD Graphics ставили лише в Pentium і Celeron. З покоління Haswell розробили нову класифікацію чіпів: 4 — Haswell, 5 — Broadwell. Але з покоління Skylake маркування знову змінилася.

  Маркування поділяється на чотири види:

  • P — виключене відеоядро;
  • C — спеціально розроблена для LGA;
  • R — для BGA;
  • H — розрахована на мобільні пристрої (Iris Pro).

  Intel HD Graphics 530

  Одна з останніх розробок Intel в сфері інтегрований відеокарт — Intel HD Graphics 530.

  Його виробники позиціонують як оптимальне рішення навіть для самих потужних ігор, правда, реальність не настільки оптимістична.

  Заснована нова відеокарта на графічному ядрі Skylake. Воно ж, у свою чергу, будується на основі одного або декількох модулів, кожен з яких складається з трьох секцій.

  Вони з’єднують за 8 пристроїв-виконавців, оброблювальних графічні дані, і, додатково до всього, містять спеціальні модулі, що працюють з пам’яттю, і текстурні семплери.

  До того ж, графічне ядро має внемодульную частина, що покращує і додає деякі функції.

  Зараз же фірма Intel працює безпосередньо зі збільшенням потужності своєї продукції, а також додаванням нових функцій.

  Приміром, у GPU запустили нову технологію Lossless Render Target Compression, яка дозволяє здійснювати рендринг відео без суттєвих втрат в якості.

  До того ж, компанія працювала над збільшенням швидкодії інтегрованих процесорів в іграх на 3-11%.

  Розробники попрацювали і над якістю відтворення відео — його інтегрована відеокарта підтримує і в 4К дозволі.

  Що стосується ігор, то більша частина буде працювати нормально, але для завзятих геймерів все ж варто звернути увагу на AMD 10.

  Їх графічна продуктивність значно перевищує показники HD Graphics 530. Так що відеоядро HD Graphics 530 підійде більшою мірою для невимогливих мережевих ігор і, звичайно, потягне звичайні міні-ігри.

  AMD

  Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

  Графічні процесори від AMD

  Процесори AMD з вбудованим графічним ядром є чи не прямими конкурентами Intel.

  Суперництво, звичайно, полягає в наданні найкращого співвідношення ціна/якість. Як не дивно, AMD таки відстає від свого суперника, у якого частка продажів вище.

  Проте працюють процесори AMD часом значно краще.

  Правда, ситуація зовсім інша, коли мова йде про дискретних процесорах. Близько 51% як раз частка AMD. Так що якщо вас цікавить саме дискретна графіка, варто звернути увагу саме на цю компанію.

  Одна з останніх розробок AMD, яка становить непогану конкуренцію Intel HD Graphics 530, — AMD A10-7850K.

  AMD A10-7850K

  Відноситься даний тип інтегрованої графіки до гібридного увазі. Ядро Kaveri вміщує 8 асинхронних обчислювальних движків. Причому доступ до системної пам’яті у них з x86-ядрами рівноцінний.

  Зокрема, за допомогою HSA обчислювальні кластери виконують власні процеси незалежно від інших ядер.

  Таким чином, A10-7850К має в розпорядженні 4 обчислювальні ядра і 8 графічних кластерів.

  AMD з цього приводу називає дану розробку 12-ядерним процесором. Правда, не все так гладко: 12 ядер не рівнозначні, їм потрібні спеціалізовані програмні коди.

  Сама ж ОС не помітить ніяких додаткових восьми ядер, а побачить все ті ж 4 x86-ядра.

  Загалом, x86-складова дещо псує все враження.

  Приміром, тактова частота неабияк постраждала. Причому настільки, що навіть попередня модель посильніше буде. Може, в майбутньому виробник буде допрацьовувати цей параметр. Все ж показник хоча б до 4 ГГц поліпшив працездатність і продуктивність.

  На даний момент середня частота роботи цієї вбудованої графіки під час серйозного навантаження складає 3,8 ГГц. У звичайному положенні досягає 1,7 ГГц.

  Таким чином, дана модель дискретної графіки в міру потужна, але і дещо дешевше аналога від Intel. Ігри такий пристрій потягне, роботу з тривимірним зображенням теж.

  Включити

  Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

  Виходи інтегрованої відеокарти

  Включити інтегровану графіку не становить особливої праці. Найчастіше сам монітор виводить зображення з підключеною до нього відеокарти.

  Щоправда, і такий автоматичний режим не завжди спрацьовує. Тоді і потрібно самостійно зайнятися рішення проблеми — поміняти налаштування БІОС.

  Зробити це нескладно. Знайдіть напис Primary Display або Init Display First. Якщо не бачите щось таке, пошукайте Onboard, PCI, AGP або PCI-E (все залежить від встановлених шин на материнку).

  Вибравши PCI-E, наприклад, ви включаєте відеокарту PCI-Express, а вбудовану інтегровану відключаєте.

  Таким чином, щоб включити інтегровану відеокарту потрібно знайти відповідні параметри в біосі. Часто процес включення автоматичний.

  Читайте також:

  Що таке дискретна відеокарта, і як її правильно вибрати і налаштувати

  Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

  Як дізнатися яка відеокарта стоїть на комп’ютері? Немає нічого простіше

  Відключити

  Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

  Як включити вбудований процесор

  Відключення краще проводити в Біосі. Це найпростіший варіант, який підходить для практично всіх ПК. Винятком є хіба що деякі ноутбуки.

  Знову ж знайдіть в БІОС Peripherals або Integrated Peripherals, якщо ви працюєте на десктопі.

  Для ноутбуків назва функції інше, причому і не скрізь однакове. Так що просто знайдіть щось відносяться до графіку. Приміром, потрібні опції можуть бути розміщені в розділах Advanced і Config.

  Відключення теж проводиться по-різному. Іноді достатньо просто клацнути “Disabled” і виставити PCI-E відеокарту першою в списку.

  Якщо ви користувач ноутбука, не лякайтеся, якщо не можете знайти підходящий варіант, у вас апріорі не може бути такої функції. Для всіх інших пристроїв ж правила прості — як би не виглядав сам БІОС, начинка та ж.

  Якщо ви маєте дві відеокарти і вони обидві показані в диспетчері пристроїв, то справа зовсім просте: натисніть на одну з них правою стороною мишки і виберіть “вимкнути”. Правда, враховуйте, що дисплей може згаснути. У ноутбуків, швидше за все, так і буде.

  Однак і це розв’язувана проблема. Досить перезавантажити комп’ютер або ж підключити другий монітор з HDMI або VGA.

  Всі наступні налаштування проведіть на ньому. Якщо не працює даний спосіб, зробіть відкат своїх дій за допомогою безпечного режиму. Також можете вдатися і до попереднього способу — через БІОС.

  Дві програми — NVIDIA Control Center, Catalyst Control Center — налаштовують використання певного відеоадаптера.

  Вони найбільш невибагливі в порівнянні з двома іншими способами — екран навряд чи вимкнеться, через БІОС ви теж випадково не зіб’єте налаштування.

  Для NVIDIA всі налаштування знаходяться в розділі 3D.

  Вибрати бажаний відеоадаптер можна і для всієї операційної системи, і для певних програм та ігор.

  ЗА Catalyst ідентична функція розташована в опції “Харчування” у підпункті “Switchable Graphics”.

  Таким чином, переключитися між графічними процесорами не становить особливої праці.

  Є різні методи, зокрема, і через програми, і через БІОС, Увімкнення або вимкнення тієї чи іншої інтегрованої графіки може сопутствоваться деякими збоями, пов’язаних переважно з зображенням.

  Може згаснути екран або просто з’явитися спотворення. На самі файли в комп’ютері нічого не повинно вплинути, хіба що ви щось наклацали в Біосі.

  Висновок

  Вбудовані графічні процесори — Все про підключенні і відключенні

  Потрібна вбудована графіка?

  У підсумку, вбудовані графічні процесори користуються попитом за рахунок своєї дешевизни і компактності.

  За це доведеться платити рівнем продуктивності самого комп’ютера.

  В деяких випадку інтегрована графіка просто необхідна — дискретні процесори ідеальні для роботи з тривимірними зображеннями.

  До того ж, лідери галузі — Intel, AMD і Nvidia. Кожен з них пропонує свої графічні прискорювачі, процесори та інші складові.

  Останні популярні моделі — Intel HD Graphics 530 і AMD A10-7850K. Вони досить функціональні, але мають деякі огріхи. Зокрема, це відноситься до потужності, продуктивності і вартості готового продукту.

  Включити або відключити графічний процесор з вбудованим ядром можна або ж самостійно через БІОС, утиліти та різного роду програми, але і сам комп’ютер цілком може зробити це за вас. Все залежить від того, яка відеокарта підключена до самого монітора.