Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

379

Безпровідний інтернет отримує все більш широке поширення – тепер уже він є не тільки вдома, але і на роботі, а також у розважальних і дозвіллєвих закладах.

Раніше він з’явився в кав’ярнях і торгових центрах, а потім поширився в клуби, спортзали та інші заклади.

В даний час, в кращому чи гіршому якості, він присутній навіть у транспорті – типовим прикладом такого явища став вай фай в метро, про який буде розказано в даному матеріалі.

Зміст:

Основна інформація

У даній статті мова піде про мережі Wi-Fi Московського метрополітену, яка офіційно з’явилася у всіх поїздах всіх ліній з 1 грудня 2014 року.

Спроби ввести на території метро єдину мережу робилися і раніше, але вона була не у всіх поїздах, що не на всіх станціях, так і працювала нестабільно.

У теперішній же час, якщо в якомусь поїзді чи на якій-небудь ділянці перегону мережу і може бути відсутнім, то тільки в результаті технічної неполадки.

Перші спроби по введенню оснащення бездротовою мережею в Московському Метрополітені почалися ще 1 вересня 2013 року.

Оснащення рухомого складу точками доступу вперше було протестовано на поїздах ліній Каховська і Кільцева.

Доступ в інтернет на транспорті представлений компанією Максима Телеком.

Таке забезпечення є спільним проектом цієї компанії Департаменту транспорту Москви і Московського метрополітену.

Надається високошвидкісний бездротовий доступ.

Заявлено, що влаштована мережа має унікальну архітектуру, яка не має аналогів у світі по своїй складності.

А крім того, це мережа найбільша з усіх, що в даний час є в Європі.

Більш того, тільки в Москві пасажири підземки можуть користуватися мережею в метрополітені, прямо в поїзді, під час руху.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Статистика

У своїх звітах відповідальні особи, які представляють Московський Метрополітен, називають такі цифри:

 • Щодоби відбувається більш 2,5 мільйонів підключень;
 • У день по мережі передається близько 70 терабайт трафіку.

При цьому швидкість, яку може надати таке підключення, становить до 100 мегабіт в секунду, а пропускна здатність – 20 гігабіт в секунду.

У кожному вагоні встановлено індивідуальна точка доступу, тобто такими пристроями радіють більше 5000 вагонів (все, що є в метро).

Базові станції знаходяться в тунелях і на станціях метрополітену, для забезпечення безперебійного доступу в мережу для користувача знадобилося більш ніж 900 таких станцій (які з’єднуються між собою майже 900 км оптоволоконного кабелю).

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Читайте також:

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Топ браузерів 2017 року: кращі програми для роботи в інтернеті

MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

Як змінити ip-адресу комп’ютера в локальній мережі і в інтернеті?

Особливості

Варто враховувати, що дана мережа працює з урахуванням Постанови уряду Російської Федерації №801 про обов’язкової ідентифікації всіх абонентів громадських мереж вай фай.

Для рядового користувача (абонента) це означає наступне – при підключенні до мережі необхідно буде вказати і підтвердити свій номер телефону.

Фактично ж це означає повну відсутність анонімності в такому інтернеті – всі ваші запити, переходи за посиланнями та інша статистика можуть бути доступні для обробки третіми особами.

Важливо! Відмінною рисою такої мережі є те, що вона, строго кажучи, існує виключно за рахунок власних коштів її власника АТ «МаксимаТелеком». Тобто бюджетні кошти не залучаються (принаймні, саме такою є офіційна позиція, як МаксимаТелеком, так і Департаменту транспорту Москви і Московського Метрополітену).

Цікаво, що унікальність такої мережі була визнана навіть на міжнародному рівні і в жовтні 2015 року російський московський проект «Wi-Fi в метро» отримав нагороду престижного конкурсу Wi-Fi Industry Awards 2015, який у Сполучених Штатах Америки проводиться щорічно.

Приз був отриманий за кращий проект в сфері реалізації бездротової мережі в середовищі мегаполісу. Фактично отримання такого призу означає визнання проекту світовим співтовариством експертів у даній сфері.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Якість мережі

Незважаючи на всі запевнення розробників про те, що мережа працює стабільно і надає з’єднання належної швидкості, користувачі тим не менше зазначають, що якість мережі постійно знижується.

Тобто, якість зв’язку стало набагато нижчими за сравнен6ию з тим часом, коли мережа тільки була запущена.

Вважається, що це пов’язано з тим, що все більше і більше людей починають користуватися такою мережею, а при збільшенні навантаження падає пропускна здатність з’єднання, а, отже, його стабільність і швидкість.

Підтверджуються ці суб’єктивні дані і об’єктивними дослідженнями. Встановлено, що для відправлення одного пакетів даних по такій мережі деколи потрібно до 1000 мілісекунд. Тоді як в нормі цей показник не повинен перевищувати 500 мілісекунд.

Причому, згідно з відгуками користувачів, приблизно у 75% з них і зовсім виникають проблеми з виходом в інтернет по даній бездротової мережі.

Ситуація ускладнюється тим, що офіційні представники АТ «МаксимаТелеком» дотримуються позиції, згідно з якою проблема якщо не відсутня, то значно перебільшений. Отже вони не вживають належних заходів для її усунення.

Однак пропускну здатність мережі вони все ж збільшили до 20 гігабайт в секунду. Що нормально при заявленому ними щодобовому трафік в межах 50-70 терабайт, хоча можливо, що дані показники занижені або ж застаріли.

В якості деякого вирішення такої проблеми оператор пропонує кілька платних пакетів доступу в інтернет.

Вони надають пріоритетне право доступу в мережу, а також інтернет на нормальній швидкості, виключають рекламу.

Крім того, забезпечують можливість автоматичного підключення до мережі.

Але варто відзначити, що проводиться постійний моніторинг якості роботи мережі за допомогою спеціальної інтерактивної карти метро, яку бачать фахівці сервісного центру.

Ділянки мережі з нормально здійснюваним доступом в мережу на ній позначаються зеленим кольором, ділянки на яких є проблеми – жовтим, ділянки без доступу до мережі – червоним.

Ця система отримала назву Світлофор і дозволяє техпідтримці оперативно фіксувати порушення та несправності і реагувати на них, усуваючи несправності.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Недоліки

Звичайно, така мережа має і ряд недоліків, які виявляються як при підключенні до неї, так і в ході використання.

І в першу чергу це такі неприємні особливості як:

 • Повна відсутність анонімності у громадській мережі (хот це скоріше не брак конкретної мережі як такої, а недолік законодавчої системи, цю саму анонімність забороняє);
 • Значне зниження швидкості доступу в інтернет і його якості при наявності досить великого навантаження на мережу;
 • З точки зору розробників даний проект вимагає досить серйозних фінансових вкладень. Незважаючи на те, що сам пристрій мережі досить просте, нестандартна система електроживлення в поїздах значно ускладнила процес проектування мереж;
 • Відсутність доступу в мережу на станціях, реалізоване з метою того, щоб менше людей спускалася в метро тільки потім, щоб скористатися інтернетом. Так що в ідеальному випадку в мережу не можна увійти зовні поїзди, хоча у багатьох випадках вдається ловити випадкові вай фай від проходять повз поїздів.

Насправді, це досить суттєві недоліки, що роблять мережа незручною для експлуатації деякими пасажирами.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Підключення

Як підключитися до цієї мережі?

Алгоритм цього процесу представлений нижче, і він завжди універсальна, незалежно від того, смартфон або планшет на базі якої операційної системи ви використовуєте.

У перший раз зробити це дещо складніше, ніж в усі наступні:

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

1Перейти в розділ Налаштування, а потім в розділ Wi-Fi на вашому пристрої;

2Запустити пошук доступних бездротових мереж;

3Знайдіть у списку мережа MosMetro_Free – саме таку офіційну назву і носити безкоштовно бездротова мережа Московського Метрополітену;

4Підключіться до неї;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

5Відкрийте будь-який браузер доступний на вашому пристрої (додатки, що використовують доступ в інтернет, наприклад, Instagram, KateMobile, Vk.com і т. п. не підійдуть, так як вони просто не стануть працювати, як при відсутності інтернету);

6Наберіть адресу будь-якого сайту і спробуйте перейти по ньому;

7В головному вікні вашого браузера з’явиться маленьке вікно, в якому є тільки одна помітна кнопка «Увійти в інтернет» — натисніть на неї;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

8Тепер ви повинні пройти нескладну процедуру ідентифікації користувача у відповідності з Постановою Уряду Російської Федерації №801, яке вже згадувалося вище;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

9Відкриється невелике вікно на тій же сторінці браузера, в якому ви повинні більш полі ввести свій номер телефону у форматі +79123456789;

10протягом декількох секунд на вказаний номер телефону вам прийде СМС-повідомлення з кодом. Цей код необхідно ввести в меншу поле для введення на тій же сторінці в браузері;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

11ваш пристрій самостійно ініціює перехід за посиланням www.vmet.ro;

12Після того, як ця сторінка завантажиться, ви можете почати користуватися інтернетом як звичайно, тобто закрити її т. п. (тепер інтернет буде працювати і в додатках для сайту В Контакті, і в Инстаграме, і т. п., так як з’єднання відбулося).

Надалі пасажиру для підключення потрібно буде тільки підключитися до мережі вай фай і зайти в браузер, і можна буде вільно користуватися мережею.

Причому, доступ зберігається лише до тих пір, поки пасажир перебуває у вагоні. Оскільки, як вже говорилося вище, саме там знаходяться точки доступу.

Рада! Користувачі, зареєстровані на порталі Держпослуг, можуть пройти авторизацію на сайті за допомогою облікових даних з цього порталу.

Для цього після натискання кнопки «Пройти ідентифікацію», знайдіть і натисніть кнопку «Увійти через Держпослуги».

Після цього вам буде потрібно ввести пароль від особистого кабінету на цьому сервісі, і тепер ви можете натиснути кнопку «Увійти в інтернет і користуватися ним в загальному порядку.

Вам це буде цікаво:

WiFi без доступу до інтернету: Причини й рішення

MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

Як підключити роутер до роутера через WiFi — 2 простих способи

Таємнича кнопка WPS на роутері: що це?

Обмеження доступу

Хоча за заявами розробників і власників мережа є безкоштовною і доступною всім, насправді вхід в неї для деяких користувачів все ж обмежений. Чому і яким чином це здійснюється?

В першу чергу це пов’язано з системою фінансування даного проекту.

Він реалізується за рахунок реклами в браузерах при користуванні такою мережею – саме з реклами «МаксимаТелеком» отримує прибуток. І саме за рахунок цього прибутку може здійснювати технічне забезпечення і підтримання функціонування мережі.

У зв’язку з цим і був введений ряд обмежень використання інтернету для деяких груп користувачів.

Мережею не можуть користуватися всі володарі смартфонів і планшетів, на браузерах яких встановлено спеціальні блокувальники реклами. Або навіть просто є відповідні налаштування антивірусного програмного забезпечення на пристрої.

Зроблено це тому, що для тих користувачів, які хочуть позбутися від реклами в браузері при користуванні підключенням, розроблені спеціальні платні пакети послуг, серед інших перевага якого, в тому числі, і відключення реклами.

Якщо на пристрої користувача активний блокувальник, то при виході в інтернет по такій мережі у вікні браузера з’явиться повідомлення з пропозицією відключити блоркировщик. Або ж перейти до використання платного пакету послуг.

При наявності якого ви не тільки не будете бачити рекламу, але і зникне необхідність в проходженні процесу авторизації в мережі.

При цьому «МаксимаТелеком» стверджують, що ніяких інших обмежень користування мережею не накладається і скористатися нею може будь-який бажаючий. Однак користувачі відзначають, що блокування мережі відбувається і при наявності деяких додатків, не рекомендованих провайдером.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Пакети доступу

Вище неодноразово згадувалося про пакетах преміум-доступу, розроблених провайдером.

Що ж це за пакети?

Це платна підписка, вартість якої становить 50 рублів і яка гарантує наступні привілеї:

1Повна відсутність реклами в браузері при користуванні мережею протягом наступних 30 календарних днів;

2Пакет, який має назву «Як вдома» забезпечує відсутність повторної авторизації в мережі і автоматичне підключення до неї.

Основним плюсом такого пакета, природно, є відключення реклами. Вона може бути дуже нав’язливою і заважати перегляду контенту на сайті.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Обхід реклами

Якщо ж користувачі, які підключаються до мережі досить рідко, не хочуть бачити рекламу, так як вона значно заважає використанню інтернету. То їм доводиться шукати альтернативні шляхи поводження даного недоліку.

Наприклад, було встановлено, що найбільш простий спосіб позбутися від великого заважає банера – клікнути по ньому, і протягом тих кількох секунд, поки в новому вікні або новій вкладці завантажується рекламний сайт, його потрібно швидко закрити, і тоді рекламний банер зникне.

Причому допускати завантаження сторінки не можна, так як якщо рекламний сайт завантажиться повністю, то банер залишиться там же, де і був.

Цей метод достатньо ефективний, проте Московський Метрополітен і МаксимаТелеком іноді надають до ознайомлення специфічну рекламу, яка з’являється в браузері. Але при цьому на неї неможливо натиснути, так як вона вбудована в сайт (наприклад, специфічні реклами, що називається «профілем» сайтів).

Позбутися від такої не представляється можливим.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Проблеми підключення

Які ж проблеми можуть виникнути при підключенні до безкоштовної бездротової мережі інтернету Московського Метрополітену?

Їх чимало, але вони вирішуються. Наприклад:

 • Якщо при першому підключенні система не направила вас на сторінку авторизації, а інтернет, як і раніше не працює, то спробуйте відключити на телефоні або планшеті роботу бездротових мереж, а потім увімкніть його знову;
 • У деяких випадках може не завантажуватися якийсь один певний сайт. В цьому випадку перевірте адресу сайту – ця бездротова мережа з’єднує тільки з ресурсами, адреса яких починається на http:, але не на https:;
 • При переході з поїзда на поїзд, з вагона у вагон, а також при технічних збоях, мережа відключається. А для повторного її підключення необхідно пройти повторну процедуру авторизації в мережі, що особливо незручно, наприклад, при коротких пересадках;
 • При перестановці СІМ-карти з одного пристрою до іншого вам буде потрібно проходити авторизацію повторно. Так як відбувається не прив’язка доступу до телефону, а прив’язка доступу до МАС-адресою через доступ телефону, а МАС-адресу у різних пристроїв різний;
 • Знаючи про особливості, описаних у попередньому пункті, враховуйте, що через один номер мобільного телефону може прив’язуватися до мережі не більше п’яти пристроїв;
 • Першу авторизацію неможливо пройти в браузері Опера. Для неї краще використовувати інший браузер (хоча при наступних виходи в інтернет, коли ви вже авторизовані, цей браузер працює нормально).

Ряд таких проблем ніяк не вирішується провайдером.

Розроблення та вдосконалення в цьому напрямку не ведуться. Тому користувачеві доводиться самотужки боротися з такими недоліками і обходити їх тим чи іншим способом.
Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Читайте також:

Як виміряти швидкість інтернету самостійно?

Кращі поради: Як посилити сигнал WiFi роутера

Кращі поради: Як збільшити швидкість інтернету через wifi роутер

VPN – що це таке? — Опис та налаштування сервера

Як підключитися будинку?

Авторизація в даній мережі можна і в домашніх умовах.

Природно, що така мережа буде працювати виключно в метро. Але підключення будинку дозволить не витрачати на це час, перебуваючи в транспорті.

Для того щоб зробити це дотримуйтесь алгоритмом:

1Зайдіть в налаштування пристрою і знайдіть там пункт «Про телефон/планшет» або «Довідка»;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

2Перейдіть до цього розділу;

3Перейдіть у розділ «Загальна інформація»;

4Знайдіть рядок МАС-адресу та скопіюйте або перепишіть цифри, прописані в цьому рядку;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

5Цей алгоритм діє для пристроїв на базі Андроїд – пристрої на базі Віндовс пройдіть по шляху Панель управління > Мережа та інтернет > З’єднання по локальній мережі > > Фізичну адресу, і знайдіть ці цифри там;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

6Для пристроїв на iOS слідуйте по дорозі Налаштування > Основні > Про пристрій;

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

7Врахуйте, що для того, щоб побачити цю адресу необхідно, щоб на пристрої було активно бездротове підключення. Причому це відноситься до всіх пристроїв незалежно від того, на якій базі вони виконані;

8Тепер, коли ви знаєте вам МАС-адресу, відкрийте браузер і перейдіть в ньому за адресою login.wi-fi.ru/am/UI/Login?client_mac=XX:XX:XX:XX:XX:XX&org=mac&ForceAuth=true, де замість літер X вкажіть свій МАС-адресу;

9Відкриється таке вікно ідентифікації, як і при підключенні у вагоні – ви можете вибрати зручний варіант. Прив’язатися МАС до номера телефону або увійти, використовуючи дані з порталу Держпослуг.

Wi-Fi в метро: як це працює і як підключитися до інтернету [Посібник]

Тепер як тільки ви опинитеся в вагоні з цим пристроєм ви зможете підключитися до мережі без повторної авторизації.