Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

272

Різні формати і стандарти зв’язку надають доступ в інтернет різної якості.

Це залежить не тільки від апаратних можливостей телефону, завантаження мережі, діапазону і т. д., але і від технічних характеристик самого формату мереж, їх архітектури та зони покриття.

Одним з форматів мереж є WCDMA (W-CDMA) – про те, що це таке, як він працює, і які технічні характеристики має, розказано в даному матеріалі.

Зміст:

Визначення

Дослівно ця абревіатура розшифровується як Wideband Code Division Multiple Access, що перекладається як множинний доступ з кодовим поділом, широкосмуговий.

Це відносно старий формат зв’язку – така технологія інтерфейсу (радіоінтерфейсу) застосовувалася ще при роботі з мережами третього покоління 3G.

Більш інноваційний формат мереж четвертого покоління LTE, взаємодіє з таким форматом радіоінтерфейсу вже набагато менше, тим не менш, цей тип зв’язку все ще має певні перспективи.

Цей термін також застосовується не тільки для позначення радіоінтерфейсу, але і для позначення самостійного типу мережі.

Він проектувався як надбудова над традиційним форматом GSM і досі так і залишився у форматі надбудови.

Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Принципові відмінності від GSM

Як було сказано вище, WCDMA являє собою інтегровану надбудову для мереж GSM.

Навіщо ж ця надбудова створювалася і в чому принципова відмінність між двома цими форматами?

До того, як з’явилася технологія 4G LTE різниця була в тому, що, тоді як пристрої GSM були «прив’язані» до сім-карті, телефони, що працюють на форматі WCDMA, до неї прив’язані не були.

Строго кажучи, така мережа прив’язувалася до самого пристрою з номером абонента та доступом до мережі 3G.

Найчастіше, пристрої WCDMA навіть не мали порти для підключення сім-карти, тоді як пристрої типу GSM мали.

Це було незручно, необхідно було телефонувати з провайдером при переході на новий пристрій, новий тариф або новий тип зв’язку.

В даний час такі пристрої майже не випускаються і формат повністю забутий, і лише зрідка реалізовується на досить дешевих і застарілих модемах.

Важливо! Цікава особливість полягає в тому, що хоча в усьому світі цей формат забутий і переважає GSM, у США ситуація навпаки. Так як в цій країні використання WCDMA є дуже вигідним для абонента з фінансової точки зору, тому, купуючи телефон, американські абоненти відразу укладають контракт із стільниковим оператором.
Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Читайте також:

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Що таке роутер в режимі репітера. Як його налаштувати? Докладне керівництво

Особливості роботи

Чим же характеризується саме цей формат? Для роботи в ньому використовуються дві широкі радіочастотні смуги з діапазоном по 5 Мегагерц.

В сенсі це формат не дуже гнучкий, і може працювати тільки з цими частотами, на відміну від інших форматів, здатних використовувати більш або менш широкий діапазон частот, завдяки чому якість роботи і завантаженість мережі нижче, а також, простіше її інтеграція.

Якщо ж мова йде про стандарт стільникового зв’язку, то така мережа може працювати в більш широкому діапазоні – від 1900 до 2100 Мегагерц.

В даний час більшість операторів використовують саме цей формат і інтерфейс для того, щоб забезпечити своїм абонентам доступ до мобільного інтернету через мережу 3G.

В цілому, дана технологія заявлена як розвинута і оптимізована для надання якісного інтернет сигналу, за допомогою якого вдається не тільки слухати музику, але дивитися відео в мережі. Також за допомогою неї можна проводити прямі трансляції, відеоконференції і т. п. В цілому ж, вона здатна забезпечити досить значний перелік мультимедійних послуг через мережу.
Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Переваги

Даний інтерфейс зв’язку має цілий ряд переваг над більш старими стандартами зв’язку. Однак за деякими показниками він перевершує і найбільш інноваційні формати передачі даних:

  • Досить висока стабільність роботи за рахунок того, що формат старий і досить простий, він не приносити несподіванок для абонентів, і операторів;
  • Велика зона покриття, яка значно перевищує зону 4G, яка до цих пір є не скрізь, навіть у великих містах;
  • Висока ступінь інтегрованості з мережами 3G;
  • При використанні роботи по такій мережі виявляється менша (але все одно задоволена значна) навантаження на апаратні ресурси, батарея розріджується повільніше;
  • На відміну від LTE, вимагає набагато менше апаратних ресурсів, можна працювати з такою мережею навіть на більш або менш старих телефонах;
  • Тоді як можливість роботи з мережами LTE поки не реалізована на всіх смартфонах, можливість роботи з мережами типу WCDMA присутній практично на будь-якому пристрої;
  • Телефони, що працюють у форматі LTE, коштують трохи дорожче за рахунок присутності такого модуля, тоді як коли мова йде про формат WCDMA такої різниці не спостерігається.

Крім того, є ряд переваг перед більш старими форматами в умовах роботи в роумінгу.

Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

 

Недоліки

Незважаючи на досить велику кількість переваг, у цього формату є і ряд недоліків у порівнянні з більш новими стандартами:

1Як би там не було, формат вважається застарілим;

2Швидкість передачі даних по мережі набагато нижче, ніж по мережах LTE, при чому, як вивантаження, так і завантаження;

3Збільшено час очікування передачі порівняно з LTE, що в цілому знижує швидкість роботи інтернету на пристрої;

4Більш складна архітектура мережі (тобто, схема передачі даних від одного сервера до іншого, і, нарешті, до користувача, який ці дані запросив);

5Трохи менш якісна завантаження сторінок у зв’язку з тим, що архітектура мереж складніше і частина даних може втрачатися – в результаті виникають збої і помилки, з’являються неподгруженные картинки і т. п., особливо на сайтах із складним багатошаровим дизайном;

6Значне падіння швидкості з’єднання і його якості по мірі віддалення від вишки стільникового оператора – падіння швидкості більш ніж у п’ять разів;

7Суттєвий недолік порівняно зі старим форматом 2G – велика апаратна навантаження на пристрій.

Точний вибір стандарту зв’язку повинен здійснюватися, виходячи з власних уподобань користувача.

Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Технічні характеристики

Основні характеристики формату наведені в таблиці нижче.

Таблиця 1. Технічні характеристики

Показник Значення
Швидкість передачі даних поблизу вежі стільникового оператора (від джерела сигналу) До 2 Мегабіт в секунду
Швидкість передачі даних на великій відстані вишки стільникового оператора (від джерела сигналу) До 384 Кбіт в секунду
Ширина смуги частот 5 Мегагерц
Зона покриття в Росії і світі Достатня
Якість передачі даних Висока

Кажучи коротко, формат значно перевершує 2G, але по багатьом характеристикам «не дотягує» до LTE.

Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Вам це може бути цікаво:

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Що це таке оптоволокно? — Як підключити оптоволоконний інтернет

Як змінити ip-адресу комп’ютера в локальній мережі і в інтернеті?

Таємнича кнопка WPS на роутері: що це?

Перспективи

Основні перспективи даного формату в тому, що така технологія легко надбудовується і додається до мереж популярних і поширених форматів GSM і PDC.

Вона добре інтегрується у них, на відміну від LTE, сумісність яких з більш старими форматами більш низька (з чим і пов’язано, в чому, повільне розширення зони покриття нею). WCDMA ж більш перспективним з точки зору глобальної сумісності, а також з точки зору використання мережевих ресурсів.

Вважається, що в умовах постійного прогресу робіт над цим форматом та його удосконалення, можна створити принципово новий стандарт зв’язку п’ятого покоління, який буде багато в чому перевершувати інноваційний на даний момент LTE якраз через більш простий інтеграції в умовах існуючих ресурсів.

При цьому за якістю і швидкості роботи нова мережа також теоретично (!) перевершить LTE.

Як працює WCDMA: як працюють мережі і яку структуру вони мають

Роумінг

Які особливості цього формату при роботі в міжнародному роумінгу? В таких умовах основна задача – забезпечення якісного звукового повідомлення.

При цьому ,коли ви користуєтеся телефоном всередині своєї країни, особливого значення те, який саме формат ви використовуєте, не має – ви в будь-якому випадку отримаєте якісний зв’язок.

Але коли мова йде про міжнародному роумінгу, мережа GSM без надбудов набагато краще з ряду причин.

У першу чергу тому, що істотно більш поширена – у світі існує безліч таких мереж повсюдно.

Крім того, безліч дійсно вигідних тарифів у роумінгу організовані саме між провайдерами GSM.

Рада. Крім того, якщо ви купуєте місцеву сім-карту, то ймовірність того, що вона працює у форматі GSM дуже висока, набагато вище, ніж те, що ви знайдете мережі WCDMA. Тому для закордонних поїздок краще мати пристрій GSM-типу.