Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

447

Цифрові технології розвиваються дуже швидко, і одним з яскравих прикладів такого прогресу є VoLTE, правда, мало хто знає, що це таке в телефоні.

Насправді це дуже корисний в наш час стандарт зв’язку, який працює в стільникових мережах. Примітно, що він повністю сумісний з 3G і CDMA.

Але це все теорія і сухі факти. Щоб зрозуміти, про що йде мова і навіщо взагалі потрібен такий стандарт, необхідно розібратися у всіх його особливості. Цим і займемося!

Зміст:

Позначення

VoLTE повністю розшифровується як «Voice over Long Term Evolution», що перекладається як «голос через довгострокове розвиток». Воно складається з двох частин — «Vo» і «LTE».

Перше означає «голос», а друге має на увазі технологію бездротового зв’язку під назвою LTE. Щоб розуміти, про що йдеться, скажімо, що LTE – це 4G.

Зараз у все більшій кількості міст по всьому світу активно використовується 3G. Ми підключаємо інтернет через цей стандарт.

Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Рис. 1. 3G мережі інтернет через них

Так от, існує 4G або ж 4G LTE. Через цей стандарт теж під’єднується інтернет. Якщо говорити офіційною мовою, це спосіб передачі даних.

І серед всіх даних може бути і голос. У такому випадку ми можемо говорити про VoLTE.

Все дуже просто.

А тепер поговоримо про те, як з’явилася ця технологія і яке її призначення.

Трохи з історії

Перший повноцінний випуск ВоЛТЕ датований травнем 2014 року. Тоді компанія SingTel, яка базується в Сінгапурі, представила розглянутий сервіс.

У той час він працював тільки в Сінгапурі і не поширювався на інші країни. Більш того, спочатку він працював на єдиному телефон – Samsung Galaxy Note 3.

Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Рис. 2. SingTel

Компанія SingTel дуже популярна у всьому світі. В Азії, Європі та США знаходиться 37 офісів даної фірми. Вона є спонсором Гран-прі Сінгапуру з Формулою-1.

Основними сферами діяльності SingTel є стільниковий зв’язок, інтернет-технології і так звані Fixed Network.

Крім розглянутої технології, відомої розробкою цієї компанії є також IPTV. Це невелика інформація для довідки.

Повернемося до розвитку VoLTE.

Вже в червні 2014 року оператор мобільного зв’язку в Південній Кореї КТ став надавати послуги роумінгу з використанням даного стандарту.

Після злиття з China Mobile КТ продовжила надавати найбільш якісний роумінг в світі на той момент. Згодом такий же сервіс стали пропонувати KPN і iBasis.

Листопадом того ж року датована ще одна велика подія в історії ВоЛТЕ.

Тоді Verizon і AT&T оголосили про те, що вони спільно запровадять з’єднання з використанням Voice over LTE між абонентами, які готові підключити собі таку послугу.

І це подія дійсно відбулося в 2015 році.

Після цього все більше країн та операторів мобільного зв’язку впроваджують у себе використання даного стандарту.

На сьогоднішній день зовсім небагато країн мають повноцінною підтримкою передачі голосу по мережах LTE – станом на листопад 2017 року їх всього 9.

Це цікаво: Серед країн, що впровадили VoLTE, є Румунія, Австралія і Росія.

У той же час в таких «просунутих» в технічному плані державах, як Німеччина, Канада і Франція впровадження стандарту поки що тільки планується.

Абсолютно незрозуміло, з якої причини інші країни і мобільні оператори не поспішають з використанням ВоЛТЕ.

Можливо, це якось пов’язано з вартістю обладнання або банальним браком фахівців, які могли б цим займатися.

У будь-якому випадку, перспектива в передачі голосу по ЛТЕ однозначно є!

Читайте також:

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Що таке роутер в режимі репітера. Як його налаштувати? Докладне керівництво

Навіщо потрібен VoLTE

Є, принаймні, три причини, навіщо фахівці з Сінгапуру вирішили створити новий стандарт передачі даних:

  • Більш швидке здійснення дзвінка. Справа в тому, що будь-який апарат зуміє набагато швидше зателефонувати, якщо на ньому підключений 4G. На ньому не витрачається час для переходу на 3G, а це зазвичай близько 2-3 секунд. Раніше з 4Г дзвінки робити було неможливо і смартфонів, а також планшетів вимагало час для перемикання на 3Г, коли користувач хотів подзвонити. Але з появою можливості передавати ще й голос за допомогою 4G всі операції стали виконуватися набагато швидше.
  • Більш високу якість зв’язку. Мова йде про те, що якість звуку з появою розглянутої технології також стало набагато вище. Користувачі стали чути один одного в рази краще. У наш час це дійсно важливо.
  • Збереження передачі даних під час здійснення дзвінка. Напевно, користувачі 4G неодноразово стикалися з проблемою, коли їм надходить дзвінок і при цьому відключається інтернет. Тепер цього не буде.
Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Рис. 3. Якість зв’язку стало краще

Загалом, сенс в нових розробках однозначно був і поява нової технології, за великим рахунком, було справою часу.

Варто сказати, що у VoLTE є безліч переваг, але є й недоліки. Про них і поговоримо.

Переваги

Крім більш високої якості зв’язку та збереження з’єднання з інтернетом, у 4G є наступні позитивні сторони:

1Збільшення ємності мережі. Якщо говорити простою мовою, тут мається на увазі, що збільшується число абонентів для однієї станції. Для тих, хто «не в темі», скажемо, що всі абоненти стільникових операторів обслуговуються базовими станціями. Так от, коли використовується 3G, число абонентів у кожної базової станції менше, ніж при використанні VoLTE, причому аж в 3 рази. Зазвичай через перевантаження таких станцій були перебої зі зв’язком і інші проблеми такого ж типу.

Це цікаво: Ємність базових станцій 4G в 6 разів більше, ніж базових станцій 2G. Тобто в останні «вміщується» в 6 разів менше абонентів. Іншими словами, вони можуть обслуговувати в 6 разів менше людей.

2З’явилася можливість дзвонити абсолютно безкоштовно. Це унікальна перевага, що досягається шляхом використання даного типу мереж. Справа в тому, що в 4G зовсім не передбачено комутаційне з’єднання, а це значить, платити за відповідні комунікації не потрібно. Голос передається через ту ж систему, через яку передаються інші типи даних, грубо кажучи, через інтернет. Тому якщо абонент використовує безлімітний інтернет, за дзвінки він не буде платити ні копійки.

Говорячи про останній, варто зазначити, що дзвінки будуть безкоштовними навіть тим абонентам, які використовують 2G і 3G.

У будь-якому випадку, якщо інтернет безлімітний, ви нічого платити не будете.

Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Рис. 4. З 4G дзвінки будуть повністю безкоштовними

Це здається неможливим, але це правда!

Що стосується якості голосу, то, щоб прибрати фактор суб’єктивності, варто згадати, що у даної технології застосовується кодек HD Voice.

У той же час в більш ранніх сервісах AMR-NB. Навіть не розбираючись в цих термінах, можна легко зрозуміти, що в 4Г все набагато краще і голос «чистіше».

У цьому світі, на жаль, все недосконале, тому і в Voice over LTE теж є недоліки, причому для деяких вони виявляться досить істотними. Перейдемо до негативу.

Вам це може бути цікаво:

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Що це таке оптоволокно? — Як підключити оптоволоконний інтернет

Як змінити ip-адресу комп’ютера в локальній мережі і в інтернеті?

Таємнича кнопка WPS на роутері: що це?

Недоліки

Фахівці виділяють три негативних моменту, а конкретно:

1Збільшується навантаження на апарат. Відповідно, необхідно більше енергії на роботу пристрою, тобто буде потрібно більш ємна батарея. Або ж потрібно буде більш часто заряджати смартфон або планшет. Втім, на сьогоднішній день всі такі гаджети «славляться» своєю жахливою ємністю акумуляторів. В кращому разі через півроку використання девайса його доведеться заряджати кожен день. Але якщо юзер буде використовувати ще і VoLTE, з часом повного заряду батареї буде вистачати на півдня або навіть менше. Доведеться досить часто міняти акумулятори або ж усілякими способами досягати зниженого енергоспоживання (відключення додатків і служб, очищення і так далі).

2 Необхідність загального переходу на новий стандарт усіма операторами мобільного зв’язку. Щоб забезпечити нормальну роботу, потрібно, щоб кожен оператор прийняв рішення використовувати 4G і цей стандарт став основним. Проблема в тому, що з’єднання абонентів 4Г з абонентами 3Г і 2Г – складна процедура, яка вимагає виконання великої кількості умов. Наприклад, потрібно, щоб в районі було відповідне обладнання. З цим пов’язаний третій недолік.

3В місцевостях, де немає LTE-станцій, зв’язку не буде взагалі, якщо не переключиться на 3G вручну. Власне, на сьогоднішній день таких вишок вкрай мало, тому, на жаль, людям, які вирішили користуватися новими технологіями, доведеться часто переключатися з одного стандарту на інший.

По правді кажучи, до того моменту, коли необхідні базові станції будуть стояти повсюдно, ще дуже далеко.

Як ми говорили вище, дуже мало операторів в маленькій кількості країн вирішили переходити на новий стандарт.

Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Рис. 5. Вишка

Підведемо підсумки всього сказаного.

Підсумки

Отже, VoLTE – це новий стандарт зв’язку, технологія передачі голосу за допомогою мереж ЛТЕ.

Ця технологія корисна тим, що голос передається тим же мереж, по яких передаються інші дані (інтернет).

В мережах, які використовувалися раніше, це було неможливо.

Крім усього іншого, використання такого стандарту дозволяє досягти більш високої якості голосу при передачі, а також повного скасування оплати за розмови.

Причиною останнього є те, що тут не використовується комутація.

Є у технології та недоліки. Наприклад, навантаження на пристрій (смартфон або планшет) стає більше. Відповідно, його потрібно буде частіше заряджати.

Крім того, для нормального застосування стандарту потрібно, щоб всі мобільні оператори почали переходити на нього. На сьогоднішній день це, на жаль, малоймовірно.

І все ж у Voice over LTE є прекрасні перспективи розвитку!