Caller ID – що це за функція

307

У технічних колах США досить поширеним є поняття Caller ID, але в країнах колишнього СРСР досить мало людей знають, що це за функція. А насправді вона дуже корисна і дозволяє набагато більш зручно для юзера використовувати телефони – мобільні, так і стаціонарні.

Можливо, вам про щось говорить таке поняття, як АВН. Так от, це та ж сама функція, яка працює трохи по-іншому. Ми розберемо всі особливості даного поняття, а також його принцип роботи, історію і відмінність від «руського побратима». Зараз вам все стане зрозуміло!

Зміст:

Визначення

Caller ID – це послуга, яка дає можливість бачити номер того, хто дзвонить. Фактично, це визначник номера телефону. Але важливо відзначити, що це не АВН (відмінності цих двох понять ми розглянемо далі). Тобто коли вам хтось телефонує, ви бачите його телефон. В цьому і полягає призначення розглянутої нами функції.

Звичайно, зараз ми всі вже звикли бачити на своїх мобільних телефонах дану інформацію, але в 1994 році, коли її тільки почали використовувати повсюдно, це було чимось новим і унікальним. Тоді робота даної функції виглядала приблизно так, як показано на малюнку 1.

Рис. 1. Робота визначника номера

А тепер поговоримо про те, в якому форматі відображається інформація в рамках роботи розглянутої функції.

Формат

Спочатку були різні припущення про те, в якому форматі буде відображатися номер абонента на обладнанні абонента. За різними підрахунками, разом з номером могли б відображатися такі дані:

  • ім’я;
  • прізвище;
  • назва організації, в якій працює той, хто телефонує, або представником якої він є;
  • дата дзвінка;
  • час дзвінка.

Варто зазначити, що відображення цієї інформації можливо тільки в тих країнах, де діє обов’язкова реєстрація номери. Це означає, що для використання телефону необхідно прийти в офіс компанії-оператора зв’язку і представити свої документи (в більшості випадків це тільки паспорт).

Після цього на ім’я конкретної людини буде присвоєно набір цифр, то є номер телефону. Це відноситься до використання стаціонарного апарата, а також мобільного пристрою. У багатьох державах такий порядок не передбачений. Наприклад, це стосується України. Там купити SIM-карту можна навіть в магазині продуктів і представляти паспорт для цього не потрібно. Відповідно, повноцінно організувати роботу Caller ID там неможливо.

Повернемося до форматів.

На сьогоднішній день фахівці виділяють лише два формати, які використовуються для відображення інформації про абонента абонента:

Звичайний – SDMF. В даному випадку відображається тільки цифри номера, а також дату і час дзвінка. Останнім зберігається в історії і в деяких випадках не показується під час дзвінка, так як людина і так знає, скільки зараз часу, і яке число. Якщо визначити дані абонента не вдається, видається помилка з кодом. З нього потім можна визначити, що пішло не так, і виправити проблему.
Підказка: Коди помилок та їх позначення можна дізнатися з інструкції до телефонного апарату або ж у службі підтримки виробника.
Розширений – MDMF. В даному випадку відображається ще й прізвище та ім’я абонента, який телефонує. Якщо номер зареєстрований на організацію, показується її назва.
Caller ID – що це за функція

Рис. 2. Робота розширеного варіанту на мобільному телефоні

Важливо відзначити, що ви побачите дані про фактичне власника телефонного апарату або номера телефону (якщо це мобільний пристрій). Але той, хто телефонує, і власник можуть бути різними людьми. Цей недолік виправити на даний момент неможливо.

Все зрозуміло?

Тут немає нічого складного, але якщо у вас є питання, задавайте їх у коментарях нижче.

Читайте також:

10 найпопулярніших ігор на Андроїд без інтернету — огляд

ТОП-30+ кращих додатків для Android на всі випадки життя

Перетворюємо свій телефон в [супергаджет] за допомогою інженерного меню Андроїд

10 кращих протиударних і водонепроникних смартфонів

Принцип роботи

Якщо говорити просто, Caller ID ґрунтується на тому, що є база даних власників телефонних номерів. Вона збирається і, відповідно, охороняється урядом тієї країни, у якій надається послуга. Далі, коли надходить дзвінок, відбувається наступне:

1В інтервалі між дзвінками, які ми чуємо як «гудки», відправляється запит на отримання інформації про номері. Варто відзначити, що цей запит відправляється на найближчу базову станцію. Такі станцій існує дуже багато – фактично, у кожному районі є своя.

2У мережі станцій знаходиться інформація про абонента – номер, ім’я і так далі.

3Ці дані відправляються назад на пристрій користувача і відображаються на ньому.

4Все це відбувається дуже швидко, і ми не помічаємо, як відправляється запит та інформація приходить на наші пристрої.

Базові станції можуть виглядати по-різному в залежності від призначення. Наприклад, для стільникового зв’язку вони виглядають так, як показано на малюнку 3.

Caller ID – що це за функція

Рис. 3. Базова станція стільникового зв’язку

Для систематизації роботи Caller ID були створені стандарти (інструкції, як діяти). Сьогодні у кожній країні, де діє така функція, існують свої інструкції.

Стандарти

Кожний стандарт має свій, унікальний принцип дії. Найпоширеніші з них наводяться у таблиці 1.

Таблиця 1. Стандарти Caller ID

Назва Країни, в яких використовується Відмітні особливості принципу дії Формати, в яких відображаються дані
Bellcore США, Канада, Австралія, Китай, Гонконг, Сінгапур, Італія, Великобританія Запит на отримання даних відправляється відразу після першого гудка». Пр і цьому використовується модуляція тони Bell, звідси і назва. Звичайний і розширений
Стандарт компанії British Telecom Великобританія Спочатку лінія анулюється, потім дані надсилаються. Тобто, фактично, дзвінок переривається, потім відновлюється. І за цей короткий проміжок часу надсилається запит на отримання необхідної інформації, яка відображає на екрані апарату. Розширений
DTMF Фінляндія, Данія, Ісландія, Нідерланди, Швеція, Бразилія, Саудівська Аравія, Уругвай При наборі номера використовується двухтональный багаточастотний аналоговий сингал. Розширений
ETSI Франція, Німеччина, Норвегія, Іспанія, Південна Африка, Туреччина, Росія та інші країни Європи Це поєднання Bellcore і DTMF. Звичайний і розширений

У Росії, як і в інших державах, може використовуватися відразу кілька варіантів стандартів. У таблиці наведено найпоширеніші.

Існує досить багато інших стандартів. Приміром, у Японії працюють з FSK, тобто частотною маніпуляцією, при якій частота позначається «0» і «1». Але найбільш затребувані – це все-таки Bellcore, British Telecom, DTMF та ETSI.

Історія

Історія розвитку Caller ID досить цікава і незвичайна. Все відбувалося наступним чином:

1Керолін Доуті в 1983 році винайшла метод, який дозволяє визначати номер абонента.

2У 1986 році AT&T Bell Laboratories, яка зараз називається Bell Labs, запатентувала дану розробку. Цікаво, що дана компанія існує з 1933 року. Спочатку вона займалася тільки телекомунікаційним обладнанням, а зараз працює також і над програмним забезпеченням.

3В 1987 році відбулося перше публічне випробування методу на кількох пристроях. Було це в славному місті Нью-Джерсі, у відділенні компанії Bell.

4До 1994 року компанія не могла почати продавати дану технологію і вводити її в обіг. Причиною була повна відсутність секретності. Це суперечить правам людини, про яких дуже сильно переймаються в США і країнах Європи. Нарешті, у 1994 року керівництву фірми вдалося домогтися від Федеральної Комісії з Комунікацій указу, який регламентував роботу нової технології. Крім усього іншого, у ньому вказувалося, що при підключенні послуги телефонна компанія повинна дати абоненту право засекретити свій номер шляхом блокування функції визначення. Таким чином проблема секретності була вирішена.

Сьогодні Caller ID також використовується в багатьох телефонних апаратах.

Caller ID – що це за функція

Рис. 4. Послуга на стаціонарному апараті

Багато людей плутають Caller ID з АВН (автоматичний визначник номера) і кажуть, що це одне і те ж. Насправді ж мова йде про двох абсолютно різних технологіях, відмінності яких ми обговоримо далі.

Відмінності від АВН

Фахівці виділяють три основних відмінності Caller ID від АОН:

1Caller ID – послуга надається за гроші, а АОН автоматично обслуговується обладнанням систем на з’єднувальних станціях. На телефоні може бути підтримка АОН, тоді номер буде визначатися. А щоб отримати інформацію про абонента з допомогою Caller ID, необхідно підключити цю послугу в телефонній компанії.

2В Caller ID інформація спочатку представлена у цифровому вигляді, а користувачеві вона видається в аналоговому. У АОН цифрового виду немає в принципі – він там ніде не використовується.

3Як ми говорили вище, у випадку з розглянутої нами послугою телефон визначається в проміжках між «гудками». В автоматичний визначник номера може виконати ту ж задачу тільки після того, як трубка піднята.

По всьому видно, що АОН, «російський побратим» американської розробки, програє в цьому протистоянні.

Налаштувати Caller ID дуже просто. Як це робиться, показано у відео нижче.

Вам це може бути цікаво:

Технологія VoLTE – що це таке в телефоні, і в чому її перевага

Де знаходиться буфер обміну в телефоні і як з ним працювати?

LTE в телефоні: як працюють і що це таке?

Що таке гіроскоп в телефоні і навіщо він потрібен