Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

345

Іноді при установці нової операційної системи, в зокрема, Windows 7 виникає питання, як встановити Windows 7 на диск GPT.

Часто при установці з’являється помилка, яка повідомляє користувачеві про неможливість виконати дану задачу.

Встановлення Windows на диск GPT у вікні програми-інсталятора – найпростіший спосіб

Нижче на відео можна бачити весь описаний вище процес форматування GPT в читаний системою формат прямо під час установки операційної системи.

Конвертація GPT в MBR прямо під час установки – Спосіб з командним рядком

Незважаючи на різкий відгук про цей спосіб установки відео попереднього розділу, ми наведемо нижче алгоритм конвертації файлу в MBR.

Отже, сама помилка виглядає так, як показано на малюнку1. Виникає вона на етапі, коли користувач вибирає диск, куди буде відбуватися установка операційної системи.

Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №1. Помилка, що виникає при спробах встановити систему на GPT диск

А щоб вирішити дану проблему, необхідно виконати ряд таких простих дій:

  • Запустити командний рядок. Частіше всього це робиться одночасним натисканням клавіш Shift і F10. У деяких моделях комп’ютерів разом з цим потрібно буде натиснути ще і Fn.
  • У командному рядку спочатку потрібно запустити утиліту, призначену для конвертації та інших подібних операцій з дисками. Називається вона DiskPart. Власне, щоб запустити її, і потрібно написати в командному рядку «diskpart» і натиснути Enter на клавіатурі. Після цього утиліта буде запущенаце видно з напису DISKPART в початку рядка введення.
Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №2. Запуск утиліти DiskPart в командному рядку

  • Далі потрібно вибрати диск, з яким будемо працювати. Щоб побачити весь список доступних дисків, є команда «list disk». Там потрібно запам’ятати цифру диска, на який ми збираємося встановити систему. Вибір же диска проводиться командою «select disk [номер диска]». Приклад можна бачити на малюнку3. На цьому прикладі в списку всього лише один диск. Швидше за все, у вас буде така ж ситуація.
Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №3. Введення команд для вибору диска

  • Вибраний диск слід очистити. Для цього вводимо команду «clean».
  • Тепер, власне, вводимо команду для перетворення диска GPT в MBR. Це проста команда «convert mbr».
  • Далі потрібно заново створити розділ, адже раніше ми його видалили. Для цього вводимо команду «create partition primary size [розмір в МБ. Приклад також можна бачити на малюнку6.

Примітка: размер потрібно вказувати реальний, то є не більше того, що фізично є на вибраному диску. Дізнатися, скільки в себе може вмістити диск, можна з таблиці, показаної після введення команди «list disk». Там для цього є стовпець з назвою «Розмір». У нашому прикладі Диск 0 має розмір 20 ГБ, тому у команді «create partition primary» ми вводимо розмір 20000 МБ.

Далі вибраний і перетворений диск потрібно відформатувати. Це робиться під уникнути проблем, пов’язаних з тим, що на диску можуть бути якісь залишкові дані, що в подальшому.

Робиться це командою format fs [файлова система] label “[назва диска]” quick. Назва диска в даному випадку можна придумати самостійно.

Параметр «quick» відповідає за швидкий метод форматування.

Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №7. Введення команд форматування

Ось і всепроцес перетворення виконаний, і Windows 7 спокійно можна встановлювати на вибраний диск.

Тепер залишилося тільки перейти в наше вікно установки і оновити список дисків. Для цього зазвичай під ним є кнопка «Оновити».

Натискаємо на неї і бачимо створений нами диск з форматом MBR.

Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №8. Кнопка оновлення списку дисків у вікні установки системи

Далі спокійно натискаємо на цей диск, потім кнопку «Далі» внизу відкритого вікна і продовжуємо установку нової операційної системи.

Помилки при установці

В принципі, описаний вище варіант є абсолютно оптимальним для більшості користувачів і працює він у переважній більшості випадків.

Але не можна виключати, що щось все-таки може піти не так.

Крім того, при установці Windows 10 і 8 теж може виникати вищеописана проблема і спосіб з перетворенням прямо під час установки там теж може не спрацювати.

Також варто сказати, що помилка з неможливістю встановити щось на GPT диск може з’являтися і не під час установки операційної системи.

Хоча тоді теж можна зайти в командний рядок і виконати всі вищеописані операції, є і інші шляхи вирішення даної проблеми.

Одне з них полягає в тому, щоб поставити в BIOS завантаження з UEFI режиму.

Вяке підходить лише для користувачів 32-бітових Windows: потрібно встановити 64-розрядну операційну систему.

Установка UEFI режиму

Для виконання цієї задачі слід увійти в БІОС. У більшості випадків вхід виконується натисканням кнопки F2 в ноутбуках і Del в персональних комп’ютерах під час завантаження системи.

Примітка: Можливо, на вашому комп’ютері для цього є інша кнопка. Тому, при завантаженні системи потрібно шукати напис «Press [щось] to enter setup» або щось подібне до цього. Приклад показаний на малюнку9.

Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №9. Підказка по натисненню кнопки для входу в БІОС

Після цього потрібно зробити наступне:

  • Знайти розділ «BIOS Features», «BIOS Setup», «Налаштування BIOS» або «Advanced». Там потрібно знайти пункт, який відповідає за режим завантаження (швидше за все, це «boot mode»). У ньому і потрібно виставити варіант, в якому фігурує слово «UEFI» або просто «EFI». На старих комп’ютерах це буде виглядати так, як показано на малюнку10.
Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №10. Установка режиму установки UEFI в БІОС

  • Встановити конфігурацію SATA контролеранам потрібна AHCI (зазвичай встановлюється IDE). Зазвичай цей параметр знаходиться в розділах «Peripherals», «Advanced», «SATA Config» або просто «Main». Приклад останнього показаний на малюнку11. Натиснувши на цей параметр, можна вибрати AHCI.
Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №11. Параметр конфігурації SATA в БІОС

Якщо на даний момент на комп’ютері встановлена Windows 7, необхідно відключити Secure boot.

Цей параметр можна знайти в таких вкладках БІОС, як «Authentication», «System configuration», «Main» або «Boot».

На нього треба натиснути і вибрати «Disabled». Приклад можна бачити на малюнку12.

Як встановити Windows 7 на диск GPT: Докладна інструкція

Рис. №12. Параметр Secure boot в БІОС

Власне, описані вище три кроки можуть допомогти у вирішенні проблеми з установкою.