Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

307

Знати, як вибрати електронну книгу, тим користувачам мобільних електронних гаджетів, які хочуть отримати в своє розпорядження спеціалізований пристрій для читання.

Адже навіть при можливості читати не з екранів планшетів, смартфонів і навіть mp3-плеєрів саме моделі e-book найкраще підходять для перегляду тексту.

З їх допомогою менше втомлюються очі, а сам процес читання продовжується з 4-5 годин до кількох діб – а для того, щоб гаджет відповідав потребам користувача, перед його покупкою слід врахувати цілий ряд нюансів, від розмірів до функціональності.

Екран

Основна увага при виборі електронної книги приділяють такому параметру як дисплей, який може бути звичайним, тобто TFT, або спеціально призначеним для читання – технологія E-Ink.

У кожного з цих варіантів є свої плюси і мінуси – але в більшості випадків рекомендується вибирати другий, тобто «електронний папір».

До її недоліків можна віднести наявність лише відтінків сірого кольору і неможливість підтримки перегляду відео (і навіть ігор, які можна запускати на деяких TFT-моделях) – але плюсів при використанні в якості книги все одно більше.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 2. Електронна книга з TFT-екраном.

Розглядаючи версії e-book з дисплеєм TFT, можна зазначити такі переваги:

 • функціональність, порівнянну з планшетними ПК (іноді навіть запуск ігор);
 • кольоровий екран, яскравості якого вистачає для читання вночі;
 • більш доступну вартість.

Втім, недоліків у таких електронних книг теж чимало – в першу чергу, їх акумулятор набагато швидше сідає (в 2-3 рази швидше у порівнянні з «електронним папером»).

По-друге, на сонці дисплей TFT-пристрої практично не дозволяє ні читати, ні взагалі розглянути якесь зображення. Крім того, функціональність такої електронної книги помітно поступається навіть бюджетних моделей планшетів.

Таким чином, якщо користувачу потрібно гаджет з кольоровим дисплеєм, здатний відтворювати книги основних форматів і додатково запускати відео, аудіо і навіть ігри, варто купити хороший (або відповідний по фінансах) планшетний ПК. В інших випадках краще віддати перевагу екрану типу «електронний папір».
Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 3. Книга з екраном на основі технології E-Ink.

Управління

Вибираючи способи управління планшетом, можна віддати перевагу моделі з кнопками або варіанту з сенсорним екраном.

Основними критеріями в цьому випадку можуть бути:

 • вартість, яка буде нижчою у кнопкових «читалок» – сенсорні, як правило, коштують трохи дорожче.
 • ергономічність – кому з користувачів простіше звично перегортати сторінки рухом пальця по екрану, іншим більше сподобається перемикання екранів натисканням кнопок;
 • якість зображення – як правило, у сенсорних моделей «електронного паперу» не така чітка картинка, як у кнопкових версій.

У більшості випадків, кнопкові версії виявляються більш зручними для звичайної електронної книги, не володіє додатковою функціональністю у вигляді виходу в мережу за допомогою Wi-Fi.

А кнопки з боків екрана ще більше підвищать зручність використання гаджета.

Іноді виробники пропонують для своїх електронних книг повноцінні qwerty-клавіатури – однак це технічне рішення стає все менш популярним у міру поступового переходу всіх гаджетів на сенсорне управління.

Оптимальним варіантом можуть стати планшети, у яких є і сенсорний дисплей, і додаткові кнопки – як на старих смартфонах або планшетах.

Вибравши такий гаджет, можна користуватися сенсором для виконання окремих завдань (параметрів, відкриття файлів), але все одно перегортати сторінки фізичними клавішами.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 4. Електронні книги з повноцінною клавіатурою.

Ще одна опція, що має відношення до управління електронною книгою – переворот зображення.

На старих моделях змінювали орієнтацію в налаштуваннях, нові дозволяють робити це автоматично, за допомогою вбудованих датчиків.

Бюджетна техніка функцію повороту зазвичай не отримує і навіть не комплектується гироскопами або акселерометрами.

Читайте також:

Вибираємо кращі електронні книги 2017 року. ТОП найбільш актуальних

e-Reading — приголомшлива електронна бібліотека безкоштовних книг

Переваги системи електронного документообігу (СЕД). ТОП-5 популярних

Читалка книг для комп’ютера — Огляд кращих програм

Передача даних

Важливий нюанс, на який обов’язково звертають увагу перед покупкою електронної книги – спосіб передачі інформації.

Кілька років тому перенести документи і файли на «читалку» або назад можна було лише двома способами – з допомогою проводового підключення до ПК або через карту microSD.

Сучасні моделі відрізняються великою різноманітністю – практично всі вони підтримують бездротові мережі і можуть синхронізуватися по Bluetooth або Wi-Fi з іншими гаджетами, або таким же способом входити в Мережу.

Наявність Вай-Фай у електронної книги – функція корисна, але не завжди необхідна користувачам, які просто читають вже завантажену і куплену літературу.

Тим більше що працювати в Інтернеті або переглядати сайти зручніше за допомогою інших гаджетів – смартфонів і планшетів.

Набагато частіше бездротовим зв’язком користуються для того щоб швидше переміщати файли між пристроями.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 5. Книга з доступом до Мережі по Wi-Fi.

Провідна передача даних через USB-порт зазвичай є у кожної електронної книги.

З допомогою цього ж роз’єму виконується зарядка гаджета.

Деякі моделі, які відтворюють аудіо і відео файли, комплектуються ще і роз’ємом для навушників, за допомогою яких можна слухати музику, і навіть включати аудіокниги.

Час роботи

Тривалість роботи без підзарядки – одна з основних характеристик, на які повинен звертати увагу користувач, який збирається читати електронну книгу, в основному, в дорозі.

Цього ж людині бажано купувати модель з дисплеєм, виконаним за технологією E-Link і споживаючим мінімум енергії.

Така «електронний папір» споживає заряд батареї тільки при зміні картинки, завдяки чому акумулятора вистачає на кілька днів – у деяких електронних книг навіть на пару тижнів.
Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 6. Акумулятор електронної книги.

Джерело живлення всередині електронної книги не надто відрізняється від аналогічної деталі смартфона або планшета – і заряджається він приблизно так само швидко, через 2-4 години.

Для зарядки користуються тим самим портом, який використовується для з’єднання з комп’ютером.

Зниження заряду батареї сприяє використання додаткових функцій. Так, включення бездротової мережі або інтернет-серфінг, програвання mp3 файлів і, тим більше, відео (якщо підтримується пристроєм) привід до необхідності поставити пристрій на зарядку набагато раніше, ніж при звичайному читанні книг.

Розміри

Вибираючи розмір електронної книги, слід знати, що найбільш популярні пристрої, які найчастіше беруть з собою в дорогу, мають діагональ екрану 6 або 7 дюймів і важать не більше 200-250 грамів.

Вибір меншого дисплея призводить до отримання дуже дрібного шрифту або до відображення порівняно невеликої частини тексту перегляду.

Крім того, сучасні 5-дюймові і 5,5-дюймовий смартфони роблять покупку менших електронних книг безглуздою.

Купівля книжки більшого розміру (8 або 9,7 дюймів) може виявитися доцільною для домашнього використання – перевозити такий пристрій не дуже зручно.

Крім того, вага «рідера» з екраном 10 дюймів може досягати 500 р.

З іншого боку, велика діагональ дисплея дозволяє зручніше переглядати сторінки підручників і довідників, ілюстрації і схеми.

Сенсорні екрани 8 і 9,7 дюймів забезпечують навіть зміна креслень, виступаючи в ролі планшетів – тільки більш економічних і зручних.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 7. Асортимент форматів e-book.

Поширеним мінусом великих екранів є мінімум використовуваних кольорів. На чорно-білому дисплеї можна проглядати тільки книги – у крайньому разі, схеми. Ілюстрації, для яких важливі кольору, доведеться переглядати на більш дорогому гаджет – на ринку можна знайти навіть кольорову «електронний папір», хоча якість зображення у неї трохи гірше, ніж у TFT-екранів.

Матеріали корпуса

Корпус гаджетів найчастіше виконується з пластику – знайти металевий пристрій непросто, тим більше що його міцність буде не настільки вище, щоб нехтувати заради неї невеликою вагою.

Найкраще звернути увагу на пластикове покриття типу софт-тач, що нагадує на дотик гуму і не ковзне в руках.

Компенсувати не надто міцний пластик можуть спеціальні чохли, які часто йдуть в комплекті з рідером.

Їх використання дозволяє вберегти електронну книгу від подряпин і тріщин, які можуть з’явитися при транспортуванні.

Перевагою чохлів є і можливість змінити дизайн електронної книги – наприклад, зробити його більш яскравим.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 8. Електронна книга в чохлі.

Важливо: Чохол в комплекті спрощує відповідного варіанту. Однак, купуючи обкладинку окремо, можна отримати будь-який варіант забарвлення. Незважаючи на те, що велика частина має чорний або сірий колір, нічого не заважає користувачеві придбати червону або синю модель.

Апаратна частина та програмне забезпечення

Визначившись з розміром дисплея і способом управління, можна перейти до вибору «начинки» гаджета:

 • Матриці, яка може мати дозвіл від 800х480 пікселів. Максимальна роздільна здатність сучасних моделей досягає 1600х1200 і навіть 1872х1404 пікселів.
 • Наявність динаміків – важлива особливість для моделей, що програють mp3 і avi файли.
 • Об’єм вбудованої і оперативної пам’яті. Хоча ОЗП найчастіше не має великого значення – рідер розрахований на відтворення текстових файлів або, в крайньому випадку, зображень, тому «оперативки» у будь-якому випадку буде достатньо. Набагато важливіше обсяг ПЗУ, який може досягати 4-8 Гб і вміщувати кілька сотень книг.

Для передачі і зберігання інформації в електронних книгах використовується не тільки внутрішня пам’ять, але і карти microSD – слоти для них є більшість найпопулярніших моделей.

Таким чином, практично не має значення, який обсяг має внутрішня пам’ять «читалки» – її легко збільшити в кілька разів.

Хоча для книг зазвичай вистачає і ПЗУ гаджета (навіть 1 Гб дозволяє зберігати більше сотні документів) – розширення зазвичай вимагається при використанні пристрою ще й для збереження зображень, файлів PDF, музики і відео.
Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 9. Слот microSD-карт для розширення пам’яті електронної книги.

Підтримка форматів

Можливість відтворення файлів різного типу – важлива особливість будь-якої електронної книги.

Кожен сучасний рідер легко відкриє текстовий документ з дозволами .txt або .doc, більшість підтримує і pdf-файли.

Популярні книжкові формати типу .epub, .fb2 і .mobi теж відкриваються будь-електронною книгою – в тому числі, і бюджетними моделями.

З іншого боку, переживати про підтримку дозволу файлу з інформацією не варто.

Більшість магазинів електронної літератури та сайтів з безкоштовним контентом дозволяють завантажувати книги в різних форматах.

Краще всього використовувати FB2 – такими файлами зручно користуватися, встановлювати закладки і переходити на початок розділів змісту. При необхідності можна змінити формат – для цього існують спеціальні програми-конвертори.

У списку підтримуваних книгою форматів можуть бути:

 • Нечасто зустрічаються текстові файли DjVu, RТF і PRC – їх наявність дозволяє обійтися без конвертації даних.
 • .zip – архіви, в яких можуть знаходитися книги в мережі. Перевагою підтримки заархівованих даних дозволяє читати літературу відразу ж після скачування її з Мережі. При їх відсутності архів спочатку доведеться перемістити на ПК або ноутбук для розпакування.
 • Графіка – .јред, .bmр, .gif .png.
 • .html – підтримка формату часто означає наявність вбудованого браузера.
 • .mp3 – «читалки» з підтримкою аудіофайлів забезпечують прослуховування музики під час або замість читання (аудіокнига або функція Text-to-Speech). Можна користуватися такими книгами і для створення аудиозаметок – але для цього у рідера повинен бути мікрофон.

Визначаючись з функціональність електронної книги, слід знати, що додаткові можливості завжди збільшують її вартість – «читалка» з підтримкою аудіо обійдеться дорожче звичайної, хоча функція прослуховування музики стане в нагоді не кожному користувачеві.

При відсутності фінансових можливостей для придбання гаджетів з підтримкою максимальної кількості форматів варто приділити увагу тільки текстів та зображень – а відтворення аудіо і відео можна залишити смартфонів або планшетів.

Характеристики кращих моделей

Табл. 1. Показники кращих електронних книг.

Назва моделі Розмір і дозвіл екрану Пам’ять, Мб Підтримувані формати Акумулятор, маг Вартість, тис. руб.
Gmini MagicBook S62LHD 6», 800х600 128/8192 текст, графіка, html, архіви zip 1500 4,7
Book Reader 2 256/4096 1000 5,5
PocketBook 640 1300 8,5
Texet TB-710HD 7», 800х480 4096 текст, графіка, html, mp3 2000 5,1
Sony PRS-900 Daily Edition 7,1», 1024х600 1638 текст, графіка, mp3 1400 7,0
Pocketbook 840-2 Inkpad 2 8», 1600х1200 512/8192 текст, графіка, html, архіви zip, mp3, RSS 2500 17,0
Amazon Kindle DX 9,7», 1200х824 4096 текст, графіка, html, mp3 1800 23,0
Onyx Boox M96M ZEUS 9,7», 1200х825 512/4096 текст, графіка, html, архіви zip, RSS 1600 25,0
Onyx Boox Chronos 512/8192 текст, графіка, html, архіви zip 3000 20,0

Читайте також:

Програми для читання книг на Android: 7 кращих рідерів

Картрідер для комп’ютера: Опис внутрішніх і зовнішніх моделей

Як підвищити ФПС в іграх: всі можливі способи 2017 року

6 кращих сервісів для перевірки на плагіат онлайн

Рейтинг електронних книг

Кожна з електронних книг списку відрізняється своїми перевагами – хоча і має ряд недоліків.

Розглядаючи відгуки користувачів і результати тестування, можна зробити наступні висновки:

1Перевагами моделі Onyx Boox Chronos можна назвати максимальну функціональність серед всіх електронних книг рейтингу. Вона не тільки комплектується сенсорним екраном, Wi-Fi і Bluetooth, але і володіє максимальним часом роботи без підзарядки. Серед мінусів – порівняно висока вартість і велику вагу.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 10. Модель Onyx Boox Chronos.

2У «читалки» Onyx Boox M96M ZEUS до плюсів можна віднести велику діагональ, зручне управління за допомогою джойстика і підтримку більшості форматів книг. Серед мінусів – ще більш висока ціна і відсутність підсвічування екрану.

3У гаджета Amazon Kindle DX головною особливістю теж є великий і чіткий дисплей. Додатковий плюс – підтримка 3G для підключення до Мережі. Недоліків, крім вартості, практично немає – тим більше що гаджет здатний навіть програвати музику.

4Перевагами PocketBook 840-2 Inkpad 2 вважається підтримка більшості дозволів файлів (від .txt до .mp3) і екран з максимальною серед інших «читалок» чіткістю. Мінусом можна назвати хіба що відсутність в комплекті чохла і не надто бюджетну ціну.

5Sony PRS-900 Daily Edition відрізняється ємним акумулятором, хорошим дозволом (кращим серед 8-дюймових моделей) і великим обсягом пам’яті. Мінусів трохи – одним з них є неможливість читання на сонце з-за відблисків на екрані.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 11. Електронна книга Sony PRS-900 Daily Edition.

6Перевагами «читалки» Texet TB-710HD є доступна вартість (при наявності сенсорного екрану) і відтворення файлів аудіо та відео в форматі HD). Серед мінусів – глянсовий дисплей, відрізняється не найкращими кутами огляду і контрастністю.

7Електронну книгу PocketBook 640 відрізняється зручним і немарким корпусом, захистом від вологи і підтримкою всіх популярних форматів. У списку недоліків відзначають відсутність підсвічування екрану і неможливість розширення вбудованої пам’яті з допомогою microSD-карти.

8Гаджет під назвою Book Reader 2 має непогану ціну, підтримку Wi-Fi і зручний інтерфейс. Серед його недоліків можна знайти відсутню підсвічування зображення.

Вибираємо електронну книгу під себе. Топ-9 кращих моделей на 2018 рік

Рис. 12. E-book Reader Book 2.

9«Читалка» Gmini MagicBook S62LHD отримала непоганий для свого розміру акумулятор і підсвічування з плавним регулюванням. Недоліками вважається невеликий розмір внутрішньої пам’яті і відсутність можливості повертати зображення при повороті екрану.