Огляд процесорів ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g. Чи можна зіпсувати zen 3?

17

На початку серпня компанія amd в півтора рази розширила пропонований кінцевим користувачам асортимент процесорів ryzen 5000 для настільних пк. До вже давно влаштувалися на ринку ryzen 9 5950x і 5900x, ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x приєдналися два процесори з інтегрованою графікою. Ця пара-восьмиядерний ryzen 7 5700g і шестиядерний ryzen 5 5600g серії cezanne. Представники даної серії вже кілька місяців зустрічаються в ноутбуках і готових настільних системах, пропонованих виробниками комп’ютерів, але amd вирішила розширити їм ореол проживання і направила їх в роздрібний продаж.

І це-дійсно знаменна подія, яка заслуговує окремої статті. В умовах тотального дефіциту відеокарт гібридні процесори з продуктивною вбудованою графікою (apu) вкрай затребувані. Вони дають геймерам шанс пережити “важкі часи”, дочекавшись зниження цін на потужні відеокарти, а тому попит на них останнім часом сильно виріс. Однак до цих пір amd пропонувала досить спірні гібридні рішення, до яких існували різні претензії. Наприклад, ryzen 5 3400g-це лише чотирьохядерний apu, який до того ж побудований на старій мікроархітектурі zen+ і випускається по 12-нм техпроцесу. Прийшли йому на зміну ryzen 5 pro 4650g і ryzen 7 pro 4750g в цьому плані цікавіше – вони отримали більше ядер і переїхали на 7-нм техпроцес і більш свіжу мікроархітектуру zen 2. Але і з ними не все так просто: формально вони не призначені для роздрібного продажу, а тому їх присутність на прилавках магазинів носить епізодичний характер.

Нові ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g при такій диспозиції здаються справжньою манною небесною: завдяки їм геймер може отримати в своє розпорядження ігрову систему початкового рівня, яка згодом може бути легко перетворена в щось більше. Наприклад, коли ситуація на ринку відеокарт устаканиться, комп’ютер на базі ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g можна буде посилити дискретним відеоприскорювачем. Причому ці apu виглядають так, як ніби в них є все необхідне, щоб потягнути відеокарти не тільки середнього, але і навіть верхнього рівня, адже їх процесорна частина схожа на повноцінні ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x (з деякими допущеннями). Але є і ще більш приємна новина: нові ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g – не рішення для oem-виробників, якими були їх попередники, а звичайні роздрібні пропозиції, офіційна вартість яких нижче, ніж у представників серії vermeer (звичних десктопних ryzen 5000) з аналогічним числом ядер zen 3.

А значить, представники сімейства cezanne можуть бути цікаві і у відриві від їх графічних можливостей. Саме на це натякає і сама amd. Серед іншого компанія називає новинки розширенням модельного ряду настільних ryzen 5000, тобто вона пропонує бачити в ryzen 7 5700g молодший восьмиядерник, а в ryzen 5 5600g молодший шестиядерник покоління zen 3. Іншими словами, очікування, пов’язані з cezanne, величезні і різноманітні. І в даному дослідженні ми перевіримо справжні можливості цих гібридних процесорів і зробимо висновок, кому ці процесори дійсно можуть стати в нагоді.

#десктопні cezanne в подробицях

З точки зору архітектури десктопні процесори ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g – це рівно такі ж представники сімейства cezanne, як ті процесори, які amd з січня поточного року поставляє для ноутбуків у серіях ryzen 5000u і 5000h. Вони грунтуються на тому ж 7-нм напівпровідниковому кристалі площею близько 180 мм2, в якому упаковано 10,7 млрд транзисторів.

При цьому процесори cezanne, на відміну від побратимів настільної серії vermeer, не користуються чиплетной топологією. У їх конструкції застосовується монолітний кристал, в якому поєднується вісім ядер zen 3, об’єднаних в один ccx-комплекс, і графічне ядро vega з вісьмома cu (обчислювальними блоками). Таким чином, в порівнянні з попередньою версією apu, відомої під кодовим ім’ям renoir, в cezanne виробник замінив ядра з архітектурою zen 2 більш сучасними zen 3.

При погляді на фото напівпровідникового кристала cezanne відразу ж впадає в очі, що баланс ресурсів в ньому зміщений у бік процесорної частини. У чіпах picasso (ryzen 5 3400g) містилося чотири ядра zen+, але зате графіка мала в своєму розпорядженні 11 обчислювальними блоками. У cezanne число обчислювальних ядер збільшилася вдвічі, а графіка втратила три обчислювальних блоку. Але це не означає, що старі гібридні процесори мали більш потужну графічну частину. Amd каже, що зменшення числа cu успішно компенсовано більш високими тактовими частотами і оптимізаціями в механізмах управління живленням.

Ще один неочевидний момент-позиціонування настільних cezanne. У затребуваності будь-яких процесорів з вбудованою графікою немає ніяких сумнівів, особливо зараз, але amd каже, що її нові apu – вкрай гнучкі процесори, які одночасно підійдуть і для офісних комп’ютерів, і для ігрових збірок. При цьому вартість представників серії ryzen 5000g досить висока для того, щоб вони стали дійсно масовими рішеннями. Поки amd випустила у відкритий продаж тільки шестиядерну і восьмиядерну моделі, і вони відправлені в ціновий діапазон «вище $250». Таким чином, компанія все ще не готова переводити засновані на zen 3 рішення в категорію масових рішень. Розрахунок amd скоріше полягає в тому, щоб змусити сприймати ryzen 7 5700g як молодший восьмиядерник нового покоління, на зразок невипущеного ryzen 7 5700x, а ryzen 5 5600g в цій логіці повинен послужити альтернативою гіпотетичного ryzen 5 5600.

Відповідно сформовані і технічні характеристики ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g. Процесори дуже близькі за частотною формулою до ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x, мають таку ж мікроархітектуру cpu-частини, а різниця в продуктивності визначається головним чином тим, що у процесорів cezanne урізаний l3-кеш – його ємність становить не 32, а 16 мбайт.

Наступна таблиця містить характеристики всіх наявних на даний момент процесорів для socket am4, що відносяться до 5000-ї серії і заснованих на мікроархітектурі zen 3. Вона дозволяє зрозуміти, як amd вбудувала гібридні новинки в наявний модельний ряд.

Обидва процесори cezanne, крім вбудованого gpu і урізаного вдвічі l3-кеша, відрізняються ще й суворим тепловим пакетом 65 вт, який слід сприймати як відсилання до їх мобільного походження. Особливий інтерес тут представляє восьмиядерний ryzen 7 5700g, оскільки до цих пір amd економічних восьмиядерників на архітектурі zen 3 не пропонувала, а cezanne цілком можуть виявитися такими, не дарма ж для їх виробництва застосовується більш нова версія 7-нм техпроцесу зі зниженими струмами витоку.

І до цього моменту починає здаватися, що amd випустила настільки привабливі процесори, що вони навіть затьмарюють собою побратимів без вбудованої графіки. Однак не треба поспішати.

По-перше, ми поки не знаємо, як вплине на реальну продуктивність уполовініваніе l3-кеша. Тим більше що по латентності підсистеми кеш-пам’яті cezanne не відрізняється від vermeer, тобто зменшення обсягу кеш-пам’яті в нових процесорах не дало ніякого виграшу в латентності l3-кеша-вона як була, так і залишилася на рівні 46 тактів.

По-друге, враження про cezanne псують реальні ціни: на даний момент в роздробі ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g коштують зовсім не дешевше ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x. Тому поки говорити про cezanne як про альтернативу vermeer немає ніякого сенсу.

Крім того, є і «по-третє». У ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g закладений ще один неочевидний недолік: в них урізаний вбудований контролер pci express. Обидва гібридні процесори мають лише 20 ліній pcie, і це лише pcie3.0. З них на роботу з дискретною графікою відводиться 8 ліній, 8 ліній йде під накопичувачі, а решта 4 лінії потрібні на з’єднання з чіпсетом. І це означає, що зовнішня відеокарта при установці в систему на базі настільного cezanne буде працювати максимум в режимі pcie 3.0 x8. Не вийде використовувати з цими процесорами на повній швидкості і новітні pcie 4.0 ssd.

Але при цьому у ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g не повинно виникати ніяких проблем з сумісністю. Вони можуть без проблем застосовуватися у всьому різноманітті материнських плат з процесорним роз’ємом socket am4. Критерієм їх підтримки виступає bios на базі бібліотек agesa 1.2.0.3 b і новіше, а для того, щоб плата хоча б запустилася для подальшого оновлення прошивки, досить і agesa 1.1.8.0.

Спочатку amd рекомендувала для використання з cezanne плати на базі чіпсета b550, посилаючись на те, що материнські плати на x570 часто не мають відеовиходів. Але за великим рахунком ні в тій ні в іншій системній логіці немає особливого сенсу, оскільки в гібридних процесорах немає підтримки pcie 4.0. Тому для ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g цілком підійдутьІ платформи з чіпсетом b450. Але для них, на жаль, не завжди є сумісні версії bios – цей момент потрібно перевіряти окремо.

#ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g крупним планом

Старша з двох моделей в парі десктопних cezanne, ryzen 7 5700g, являє собою восьмиядерний і 16-потоковий процесор з максимальною частотою 4,6 ггц. Тепловий пакет цього apu встановлений в 65 вт, але на більшості материнських плат його реальне споживання обмежене більшою величиною – 88 вт. Втім, це все одно помітно менше 142 вт, які дозволено забирати від материнської плати трохи швидшому ryzen 7 5800x без вбудованої графіки.

Здається, настільки суворе обмеження енергоспоживання має призводити до помітного зниження реальних частот, але насправді це не так. При навантаженні на всі ядра в тому ж cinebench r23 процесор ryzen 7 5700g стабільно тримає частоту на рівні 4,3-4,4 ггц – це лише на 200 мгц нижче частоти ryzen 7 5800x в такому ж режимі. Повна ж картина залежності реальної частоти від навантаження представлена на графіку нижче – він побудований в тесті рендеринга при використанні різної кількості потоків.

Окремим рядком слід зазначити, що ryzen 7 5700g, має мобільні коріння, не демонструє таких же жахливих температур, якими славиться ryzen 7 5800x. Якщо для восьмиядерника без графіки навіть при використанні кастомних системи рідинного охолодження в cinebench r23 можна було побачити температури 85-90 градусів, то максимальна температура ryzen 7 5700g при тих же умовах становить близько 70 градусів. Це закономірно: як і закріплено в специфікаціях, восьмиядерний процесор cezanne має більш низьке реальне тепловиділення, яке при високому навантаженні відрізняється від споживання ryzen 7 5800x більш ніж в півтора рази.

На графіках, наведених далі, зіставляється моментальне споживання і температура ryzen 7 5700g і ryzen 7 5800x при рендерингу в cinebench r23 в разі використання рідинного охолодження процесора на компонентах ekwb.

А ось аналогічна пара графіків, побудована для тих же процесорів при ігровому навантаженні в horizon zero dawn. В обох випадках в системі використовується дискретна графіка.

Досить симптоматично, що істотна різниця між ryzen 7 5700g і ryzen 7 5800x в температурі і споживанні зберігається і в horizon zero dawn. В ігровому навантаженні ryzen 7 5700g економічніше процесора сімейства vermeer десь на 15-20 вт, а його температура нижче на 5-10 градусів.

Другий процесор в сімействі оновлених роздрібних пропозицій з інтегрованою графікою, ryzen 5 5600g, має в своєму арсеналі шість ядер і 12 потоків. Максимальна частота цього процесора 4,4 ггц, тепловий пакет – 65 вт.

Можна було б подумати, що з такими характеристиками цей cpu повинен витримувати частоту приблизно 4,4 ггц і при повному навантаженні, але ні – вона падає до 4,2 ггц. Підтвердження тому-наведений нижче графік залежності частоти від числа активних потоків рендеринга в cinebench r23.

Таким чином, незважаючи на однакові обмеження по тепловиділенню і енергоспоживанню, ryzen 5 5600g поступається ryzen 5 5600x в реальних частотах приблизно на 200-300 мгц, тобто навіть сильніше, ніж 65-ватний ryzen 7 5700g поступається 105-ватному ryzen 7 5800x.

Досить дивно, але розрив в частотах шестиядерників cezanne і vermeer майже не знаходить відображення в реальному споживанні і температурі. Якщо дивитися на картину, яка виходить в cinebench r23, то виходить, що ryzen 5 5600g і ryzen 5 5600x споживають приблизно однаково, але при цьому робоча температура у представника сімейства cezanne на кілька градусів вище.

Розумне пояснення такій картині запропонувати досить складно. Внутрішній термоінтерфейс в ryzen 5 5600g – такий же, як і в ryzen 5 5600x, тобто процесорна кришка припаяна до кремнієвого кристалу. При цьому площа кристала у ryzen 5 5600g в два з гаком рази більше, і знімати з нього тепло повинно бути простіше. Тому залишається послатися хіба тільки на те, що обчислювальні ядра в cezanne згруповані в напівпровідниковому кристалі щільніше один до одного через скорочений за обсягом l3-кеша.

Ще цікавіше виглядає ситуація в грі. Тут вже ryzen 5 5600x демонструє помітно більш високе споживання, оскільки технологія precision boost в ньому налаштована агресивніше. Це знаходить відображення і в температурному режимі: процесор сімейства vermeer в ігровому навантаженні гріється на пару-трійку градусів сильніше.

Проте для гібридних процесорів ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g виробником встановлені ті ж самі температурні рамки, що і для звичних vermeer. Їх максимальна температура за специфікаціями не повинна перевищувати 95 градусів. Причому в коробковій поставці amd прикладає до них 300-грамовий алюмінієвий кулер wraith stealth, якого, на думку компанії, має бути цілком достатньо для тепловідведення. Це, нагадаємо, найпростіший варіант серед всіх wraith, який поставляється в тому числі і з ryzen 5 5600x.

Однак помірний нагрів і невисоке тепловиділення настільних процесорів cezanne зовсім не означає, що в них закладений серйозний частотний потенціал. Перевірка показала, що розганяються ці процесори досить неохоче — гірше в порівнянні зі звичними ryzen без вбудованої графіки. Максимальною частотою (при синхронному розгоні всіх ядер), на якій зміг зберігати стабільність восьмиядерний ryzen 7 5700g, виявилася 4,6 ггц, а межею для шестиядерного ryzen 5 5600g стала частота 4,5 ггц.

Такий розгін був досягнутий при підвищенні напруги живлення процесорів до 1,35–1,4 в.температура під навантаженням в цьому випадку наближалася до граничних 95 градусів. Іншими словами, розраховувати на можливість серйозного збільшення продуктивності cezanne не варто, і краще для цього відразу вдаватися або до функції precision boost override, або до поядерного розгону.

#інтегрована графіка vega

У процесорах сімейства cezanne основна маса змін сталася на стороні обчислювальних ядер. Однак сама amd стверджує, що вбудоване в новий apu графічне ядро стало краще, якщо порівнювати з процесорами picasso (серії 3000g). Втім, про якісь значні кроки тут мова все-таки не йде, принаймні саме цей висновок можна зробити зі специфікацій cezanne. Наприклад, графіка в процесорах ryzen 5000g відноситься до класу vega, тобто має архітектуру gcn, від якої в дискретних відеокартах компанія відмовилася ще в 2019 році.

Відсутність явного прогресу на цьому напрямку – вельми образливий факт. Здається, сучасна графічна архітектура rdna 2 могла б істотно підштовхнути потужність інтегрованої графіки вгору. Адже в ній з’явилася ємна система кешування infinity cache, яка підвищує ефективність роботи gpu з пам’яттю, що могло б дозволити обійти одне з основних вузьких місць вбудованих в процесор графічних прискорювачів. Але нічого подібного в cezanne немає, тому залишається тільки сподіватися на те, що amd змогла домогтися прийнятної продуктивності графіки vega, яка кочує в гібридних процесорах компанії з покоління в покоління.

У технічних матеріалах для преси, які amd поширила разом з процесорами ryzen 5000g, про якісь конкретні поліпшення графічної складової в порівнянні з пропозиціями минулого покоління не говориться ні слова. Тому логічно припустити, що ядро vega в представниках сімейства cezanne не відрізняється від того, яке застосовується в процесорах renoir (серії 4000g). Причому нові ryzen 5000g не можуть навіть похвалитися і поліпшеннями, зробленими по екстенсивному шляху, – вони не пропонують ні більшого числа обчислювальних блоків, ні збільшених частот.

Це означає, що графіка ryzen 7 5700g з 8 обчислювальними блоками (і, відповідно, 512 арифметичними пристроями fp32) аналогічна графіку ryzen 7 pro 4750g. При цьому в гібридному процесорі ryzen 5 3400g більш раннього сімейства picasso було закладено 11 обчислювальних блоків, але там вони працювали на значно нижчій частоті. Сучасний 7-нм техпроцес, за яким виробляються як cezanne, так і renoir, дозволив довести частоту інтегрованого gpu до величин близько 2,0 ггц, в той час як в 12-нм процесорах picasso графіка працювала не швидше 1,4 ггц.

Якщо говорити про шестиядерний процесор ryzen 5 5600g, то в ньому у gpu відключений один з обчислювальних блоків, таким чином, його ресурси графічного ядра обмежуються 448 арифметичними пристроями fp32. Попутно трохи знижена і частота gpu-вона становить 1,9 ггц проти 2,0 ггц у старшого представника в серії.

Перед тим як ми перейдемо до ігрових тестів, потрібно сказати, що зазначені для інтегрованої графіки vega частоти – це жорстко зафіксовані величини. Хоча ми вже давно звикли до динамічного регулювання частот графічних процесорів дискретних відеокарт, вCezanne частота gpu не залежить ні від енергоспоживання, ні від температури, ні від навантаження. Вона знижується лише при просте або при відображенні робочого столу ос, але при будь-якій 3d-активності встановлюється в постійні 2,0 ггц у ryzen 7 5700g і в 1,9 ггц у ryzen 5 5600g.

Однак фіксовані частоти – не обмеження архітектури. Немає ніяких сумнівів, що технічно графіка vega навчена динамічно змінювати частоту – згадаємо, наприклад, radeon rx vega 56/64. Швидше за все, графічне ядро всередині cezanne може просто працювати на граничній цільовій частоті, не страждаючи від високого споживання або температур. Так, максимальне споживання вбудованого gpu, помічене в тестах, склало лише 35 вт.

⇡#опис тестових систем

Сьогоднішнє тестування включає в себе випробування ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g як при їх використанні з інтегрованими графічними прискорювачами, так і при установці дискретної відеокарти. Тому набір обладнання, який був задіяний при підготовці даного матеріалу, істотно ширше, ніж це буває зазвичай.

 • процесори:
  • amd ryzen 7 5800x (vermeer, 8 ядер + smt, 3,8-4,7 ггц, 32 мбайт l3);
  • amd ryzen 7 5700g (cezanne, 8 ядер + smt, 3,8-4,6 ггц, 16 мбайт l3);
  • amd ryzen 5 5600x (vermeer, 6 ядер + smt, 3,7-4,6 ггц, 32 мбайт l3);
  • amd ryzen 5 5600g (cezanne, 6 ядер + smt, 3,9-4,4 ггц, 16 мбайт l3);
  • amd ryzen 7 pro 4750g (renoir, 8 ядер + smt, 3,6-4,4 ггц, 8 мбайт l3);
  • amd ryzen 5 pro 4650g (renoir, 6 ядер + smt, 3,7-4,2 ггц, 8 мб l3);
  • amd ryzen 7 3800xt (matisse, 8 ядер + smt, 3,8-4,7 ггц, 32 мбайт l3);
  • amd ryzen 5 3600 (matisse, 6 ядер + smt, 3,6-4,2 ггц, 32 мбайт l3);
  • amd ryzen 5 3400g (picasso, 4 ядра + smt, 3.7-4.2 ггц, 4 мб l3);
  • intel core i7-11700k (rocket lake, 8 ядер + ht, 3,6-5,0 ггц, 16 мбайт l3);
  • intel core i7-10700k (comet lake, 8 ядер + ht, 3,8-5,1 ггц, 16 мбайт l3);
  • intel core i5-11600k (rocket lake, 6 ядер + ht, 3,9-4,9 ггц, 12 мбайт l3);
  • intel core i5-10600k (comet lake, 6 ядер + ht, 4,1-4,8 ггц, 12 мбайт l3).
 • процесорний кулер: кастомна сжо ekwb.
 • материнські плати:
  • asus rog strix b550-e gaming (socket am4, amd b550);
  • asus rog strix z590 – a gaming wifi (lga1200, intel z590).
 • пам’ять: 2 x 16 гбайт ddr4 – 3600 sdram, 16-18-18-38 (crucial ballistix rgb bl2k16g36c16u4bl).
 • відеокарти:
  • asus geforce gt 1030 lp (gp108, 1228-1506 / 6000 мгц, 2 гбайт gddr5 64-біт);
  • nvidia geforce rtx 3090 founders edition (ga102, 1395-1695/19500 мгц, 24 гбайт gddr6x 384-біт).
 • дискова підсистема: intel ssd 760p 2 тбайт (ssdpekkw020t8x1).
 • блок живлення: thermaltake toughpower dps g rgb 1000w titanium (80 plus titanium, 1000 вт).

Тестування виконувалося в операційній системі microsoft windows 10 pro (21h1) build 19042.572 з використанням наступного комплекту драйверів:

 • amd chipset software 3.8.17.735;
 • amd radeon software adrenalin 2020 edition 21.8.1.0;
 • intel chipset driver 10.1.31.2;
 • intel graphics driver 3.11.1.0;
 • nvidia game ready driver 471.96.

⇡#продуктивність інтегрованої графіки

В першу чергу ми приділили увагу продуктивності вбудованого в ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g графічного ядра. Зрештою, саме воно виступає ключовою особливістю цих процесорів, і всі надії пов’язані з тим, що його графічної продуктивності вистачить для того, щоб забезпечити прийнятну кадрову частоту в сучасних іграх.

Тести в цьому випадку проводилися в дозволі 1080p з ослабленими настройками якості графіки в семи іграх:

 • assassin’s creed valhalla. Роздільна здатність 1920×1080, профіль налаштувань якості low.
 • fortnite. Роздільна здатність 1920×1080, профіль налаштувань якості medium.
 • horizon zero dawn. Роздільна здатність 1920х1080, профіль налаштувань якості favor performance.
 • red dead redemption 2. Роздільна здатність 1920х1080, профіль налаштувань якості favor performance.
 • shadow of the tomb rider. Дозвіл 1920×1080, directx12, профіль налаштувань якості low.
 • world war z. Роздільна здатність 1920 x 1080, vulkan, профіль налаштувань якості ultra.
 • world of tanks. Роздільна здатність 1920×1080, профіль налаштувань якості medium.

У порівнянні взяли участь процесори amd з інтегрованою графікою трьох поколінь: picasso, renoir і cezanne, процесор intel core i7-11700k з графічним ядром uhd graphics 750 на базі архітектури xe-lp з 32 виконавчими пристроями, а також відеокарта geforce gt 1030 gddr5, яка являє собою дискретний відеоприскорювач початкового рівня. Тестування останнього проходило в платформі з процесором ryzen 7 5700g.

Отримані в практичних випробуваннях результати приносять з собою хороші новини. Вбудованого в процесори cezanne графіки вистачає для того, щоб забезпечити прийнятний рівень fps в сучасних іграх в дозволі 1080p. Безумовно, у багатьох випадках доведеться поступитися якістю картинки, але навіть у важких іграх отримати середню частоту кадрів близько 30 fps виявляється можливим як для ryzen 7 5700g з графічним ядром vega 8, так і для ryzen 5 5600g з графікою vega 7. Таким чином, ігрові системи на гібридних процесорах amd мають право на життя. Їх власники безумовно не зіткнуться з ситуацією, коли якась гра працює настільки погано, що її проходження не принесе ніякого задоволення. Більш того, багато менш вимогливі проекти змагальної спрямованості і зовсім працюють на вбудованій vega дуже пристойно, дозволяючи навіть перейти на середній рівень налаштувань якості в 1080p.

У той же час не можна не відзначити, що в порівнянні з процесорами renoir продуктивність графічного ядра cezanne майже не виросла. Ryzen 7 5700g випереджає ryzen 7 pro 4750g всього на 5 %, що є наочним свідченням відсутності будь-якого прогресу на графічному напрямку в гібридних процесорах amd.

Але зате сучасний варіант vega 8, застосовуваний в ryzen 7 5700g, явно перевершує vega 11 з ryzen 5 3400g. За два роки, що минули з моменту появи десктопних picasso, amd вдалося домогтися посилення інтегрованої графіки на 15-20 %. І в підсумку графічні карти рівня geforce gt 1030 стали абсолютно безглузді: гібридні процесори amd з легкістю їх обходять, не кажучи вже про те, що деякі сучасні ігри на geforce gt 1030 банально не запускаються.

І ще один важливий факт-переважна перевага вбудованого gpu представників серії ryzen 5000g перед сучасними настільними процесорами intel. Графічне ядро бере участь в тестах core i7 – 11700k покоління rocket lake не є всеїдним: прийнятну кадрову частоту воно здатне забезпечувати лише в невимогливих ігрових проектах. Формально кажучи, це означає, що ryzen 7 5700g за показником fps обходить core i7-11700k як мінімум в два з половиною рази. Втім, потрібно розуміти, що intel не ставила перед собою мету суперництва з amd по продуктивності інтегрованої графіки в настільному сегменті. Графічні ядра в процесорах серії rocket lake сильно урізані: число виконавчих пристроїв в них втричі менше, ніж у рішень для мобільного сегмента. Amd ж, навпаки, використовує однакові конфігурації вбудованих gpu як в ноутбучних, так і в десктопних процесорах – саме цим і обумовлена принципова різниця в швидкодії.

⇡#технологія amd fsr і процесори ryzen 5000g

Спочатку технологія fidelityfx super resolution була спрямована на те, щоб послабити вимоги до потужності gpu для включення трасування променів шляхом зниження дозволу, в якому виконується рендеринг. Однак реалізація цієї технології така, що вона не вимагає для роботи нічого особливого: в ній використовується просте масштабування картинки силами стандартних alu графічного процесора. Це дає можливість включати fsr навіть на процесорах з інтегрованими gpu, які, здавалося б, не володіють якимись особливими обчислювальними ресурсами.

Більш того, саме на процесорах на кшталт ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g технологія fsr знаходить особливий сенс. Тут, звичайно, ні про яку трасуванні променів мова вже не йде, але зате з її допомогою можна просто підвищити частоту кадрів там, де вона здається недостатньою. Падіння якості зображення при цьому не здається настільки істотним-більш детальну інформацію можна отримати зі спеціальної статті на нашому сайті.

У технології amd fsr передбачено чотири профілі: ultra quality, quality, balanced і performance. У них дозвіл, в якому виконується рендеринг, знижується в 1,3, 1,5, 1,7 і 2,0 рази відповідно щодо цільового. Потім отримане зображення ” розтягується» до обраного в налаштуваннях із застосуванням спеціального алгоритму, що поліпшуєЧіткість і контраст. І якщо в разі продуктивних графічних карт такий алгоритм не завжди здається доречним через те, що він так чи інакше завдає шкоди деталізації картинки, для систем на базі гібридних процесорів, від яких свідомо ніхто не чекає багато чого, його цілком можна задіяти.

Щоб оцінити, наскільки піднімається продуктивність вбудованого графічного ядра vega за рахунок включення технології fsr, ми провели тести в системі з процесором ryzen 7 5700g. Полігоном для випробувань послужили дві гри, які мають підтримку amd fsr:

 • resident evil village. Роздільна здатність 1920×1080, профіль налаштувань якості balanced.
 • myst (2021). Роздільна здатність 1920×1080, профіль налаштувань якості epic.

Як видно за результатами, включення fsr підвищує швидкодію інтегрованої графіки досить серйозно. У продуктивному режимі апскейлінга можна домогтися зростання кадрової частоти аж до дворазового. Але навіть мінімальний рівень ultra quality дозволяє отримати надбавку в числі fps на третину.

Можна сказати, що технологія amd fsr розширює можливості систем, побудованих на гібридних процесорах amd. При необхідності вона дійсно дозволяє значно підняти частоту кадрів в іграх. Однак ми не рекомендуємо включати fsr у всіх підтримуваних іграх без розбору. Картинка через цю технологію все-таки псується, особливо в режимах balanced і performance, тому на цю технологію краще покладатися лише там, де інші засоби підвищення fps не дають бажаного результату і без неї гра неіграбельна.

#розгін інтегрованої графіки і вплив частоти пам’яті

Формально процесори ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g мають підтримку ddr4-3200, але, як і інші сучасні ryzen, в реальності вони здатні працювати з куди більш швидкою пам’яттю. При цьому добре відомо, що продуктивність вбудованих в процесори графічних ядер сильно залежить від пропускної здатності використовуваної в системі пам’яті – це очевидне вузьке місце подібних конфігурацій. Саме звідси випливає негласна рекомендація використовувати в системах з інтегрованою графікою якомога швидші модулі ddr4 sdram. Але як масштабується продуктивність vega з процесорів cezanne зі зростанням швидкості пам’яті?

Щоб відповісти на це питання, ми провели ігрові тести ryzen 7 5700g з пам’яттю, що працює в режимах ddr4-2666, ddr4-3200, ddr4-3600 і ddr4-4000. У всіх чотирьох випадках контролер пам’яті і шина infinity fabric тактувалися синхронно з пам’яттю. Причому, як показала практика, частота 2000 мгц для шини infinity fabric в процесорах cezanne цілком досяжна і не викликає множинних помилок whea (windows hardware error architecture), як це відбувається з процесорами vermeer.

Діаграми навряд чи потребують докладних коментарів. Високошвидкісна пам’ять-необхідна умова для того, щоб вбудоване в процесори ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g графічне ядро розкривало свої можливості. Різниця в продуктивності аналогічної конфігурації з ddr4-2666 і ddr4-3600 досягає близько 20 %. І це означає, що використовувати флагманські cezanne з повільною пам’яттю немає ніякого сенсу – продуктивність просто з’їде до рівня більш дешевих процесорів з більш слабкими графічними ядрами. Модулі ddr4-3200-ось той необхідний мінімум, який ми радимо брати в системи на базі ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, але краще орієнтуватися на більш швидку ddr4-3600. Також варто пам’ятати і про те, що більш високу продуктивність дозволять отримати дворангові модулі.

Інший спосіб наростити швидкодію інтегрованого графічного ядра vega – збільшити його частоту. Процесори ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g дозволяють легко змінювати частоту графіки, і, більш того, її потенціал розгону досить істотний. Заводська частота вбудованого gpu в розглянутих процесорах встановлена в 1,9 або 2,0 ггц. Але на ділі її можна безперешкодно підняти до 2,4 ггц, тобто на 20 з гаком відсотків. Такий режим абсолютно працездатний, ніяких артефактів зображення не з’являється – вони починають виникати тільки при подальших спробах збільшення частоти. Зокрема, через це ми відмовилися від розгону gpu до 2,5 ггц – при такій частоті на екрані в 3d-іграх часом вивалюється сміття.

Втім, про високу ефективність розгону говорити не доводиться. Підвищення частоти графічного ядра на 20% призводить до зростання fps в іграх в межах 6-8%. Іншими словами, головний важіль збільшення продуктивності вбудованої графіки-це пам’ять. Однак ніхто не заважає використовувати обидва інструменти одночасно-на діаграмах, представлених нижче, видно, що розгін gpu на 400 мгц з одночасним збільшенням частоти пам’яті на 400 мгц дозволяє отримати вже 12-відсотковий приріст в показниках fps.

По всій видимості, саме через обмеження, які накладає на продуктивність вбудованого gpu пропускна здатність шини пам’яті, amd не прагне задирати частоту графічного прискорювача в cezanne. З тієї ж причини на даному етапі майже безглуздо нарощувати в графіку і кількість обчислювальних блоків.

#процесорна продуктивність

Тести процесорної продуктивності процесорів ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g проводилися з встановленим в систему дискретним відеоприскорювачем geforce rtx 3090. Головних героїв ми порівнювали з восьмиядерними і шестиядерними vermeer (тобто зі звичними всім ryzen 5000), matisse (ryzen 3000), comet lake (intel core 10-го покоління) і rocket lake (intel core 11-го покоління).

Список використовуваних тестів і додатків:

 • 7-zip 21.02-тестування швидкості архівації. Вимірюється час, що витрачається архіватором на стиск директорії з різними файлами загальним обсягом 3,1 гбайт. Використовується алгоритм lzma2 і максимальний ступінь компресії.
 • adobe photoshop lightroom classic 10.2-тестування продуктивності при пакетній обробці серії зображень в raw-форматі. Тестовий сценарій включає постобробку і експорт в jpeg з роздільною здатністю 1920х1080 і максимальною якістю двохсот 26-мегапіксельних зображень в raw-форматі, зроблених цифровою камерою fujifilm x-t4.
 • adobe premiere pro 2021 15.2.0-тестування продуктивності при нелінійному відеомонтажі. Вимірюється час рендеринга в формат youtube 4k проекту, що містить hdv 2160p30 відеоряд з накладенням різних ефектів.
 • blender 2.91.2-тестування швидкості фінального рендеринга в одному з популярних вільних пакетів для створення тривимірної графіки. Вимірюється тривалість побудови фінальної моделі pavillon_barcelona_v1.2 з blender benchmark.
 • microsoft visual studio 2017 (15.9.33) – вимірювання часу компіляції великого msvc-проекту – пакета для створення тривимірної графіки blender версії 2.79 b.
 • stockfish 12 – тестування швидкості роботи популярного шахового движка. Вимірюється швидкість перебору варіантів в позиції ” 1q6 / 1r2k1p1 / 4pp1p / 1p1b1p2 / 3q4 / 7p / 4b1p1 / 2r3k1 w».
 • topaz video enhance ai v1.7. 1-тестування продуктивності в заснованій на іі програмі для поліпшення деталізації відео. У тесті використовується вихідне відео з роздільною здатністю 640×360, яке збільшується в два рази з використанням моделі artemis lq v7.
 • v-ray 5.00-тестування продуктивності роботи популярної системи рендеринга за допомогою стандартного додатка v-ray benchmark next.
 • x265 3.5 + 8 10bpp — тестування швидкості транскодування відео у формат h. 265/hevc. Для оцінки продуктивності використовується вихідний [email protected] avc-відеофайл, що має бітрейт близько 42 мбіт/с.

Як ми вже з’ясували до цього, процесори ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g поступаються ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x як по тактовій частоті, так і за обсягом кеш-пам’яті третього рівня. Тому в ресурсоємних додатках вони виступають відчутно слабкіше. Усереднена перевага восьмиядерного vermeer над аналогічним за кількістю ядер cezanne становить 18 %, а шестиядерного vermeer над шестиядерним cezanne – 10 %. Такий відрив призводить до того, що нові гібридні процесори amd, незважаючи на використання ядер zen 3, програють у швидкодії представникам сімейства rocket lake, хоча залишаються потужнішими процесорів comet lake.

Таким чином, хоча стандартні ryzen 5000 стали природним вибором для систем, що використовуються при створенні і обробці цифрового контенту, застосовувати цю ж логіку до процесорів з вбудованою графікою явно не слід. Для робочих систем без дискретних відеокарт вигідніше брати rocket lake: тести показують, що core i7-11700k і core i5-11600k забезпечують кращі результати в порівнянні з ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g.

Але зате cezanne демонструють істотно більш високу продуктивність на тлі попереднього покоління гібриднихПроцесор. У ресурсомістких додатках ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g швидше ryzen 7 pro 4750g і ryzen 5 pro 4650g на 25-30 %, що автоматично переводить настільні renoir в категорію безнадійно застарілих пропозицій.

Рендеринг:

Обробка фото:

Робота з відео:

Перекодування відео:

Компіляція:

Архівація:

Шахи:

⇡#ігрова продуктивність з дискретною графікою

Ігрова продуктивність ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g в системах з дискретними відеокартами має дуже велике значення. По-перше, від неї залежить те, наскільки цікавим може стати сценарій побудови ігрової системи на базі гібридного процесора з перспективою її подальшої модернізації шляхом додавання продуктивної відеокарти. По-друге, amd закликає сприймати ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g в якості більш доступних варіантів десктопних втілень zen 3, і при такому позиціонуванні ці процесори здатні потрапляти в звичайні ігрові збірки, де дискретна відеокарта передбачається відразу.

Для перевірки того, наскільки cezanne справляються з поставленими перед ними завданнями, ми скористалися наступним набором ігор:

 • assassin’s creed odyssey. Дозвіл 1920 × 1080: graphics quality = ultra high. Дозвіл 3840 × 2160: graphics quality = ultra high.
 • borderlands 3. Дозвіл 1920 × 1080: graphics api = directx 12, overall quality = badass. Дозвіл 3840 × 2160: graphics api = directx 12, overall quality = badass.
 • cyberpunk 2077. Дозвіл 1920 × 1080: quick preset = ray tracing – ultra. Дозвіл 3840 × 2160: quick preset = ray tracing – ultra.
 • far cry new dawn. Дозвіл 1920 × 1080: graphics quality = ultra, hd textures = on anti-aliasing = taa, motion blur = on. Дозвіл 3840 × 2160: graphics quality = ultra, anti-aliasing = off, motion blur = on.
 • hitman 3. Дозвіл 1920 × 1080: super sampling = 1.0, level of detail = ultra, texture quality = high, texture filter = anisotropic 16x, ssao = ultra, shadow quality = ultra, mirrors reflection quality = high, ssr quality = high, variable rate shading = quality. Дозвіл 3840 × 2160: super sampling = 1.0, level of detail = ultra, texture quality = high, texture filter = anisotropic 16x, ssao = ultra, shadow quality = ultra, mirrors reflection quality = high, ssr quality = high, variable rate shading = quality.
 • horizon zero dawn. Дозвіл 1920 × 1080: preset = ultimate quality. Дозвіл 3840 × 2160: preset = ultimate quality.
 • shadow of the tomb raider. Дозвіл 1920 × 1080: directx12, preset = highest, anti-aliasing = taa. Дозвіл 3840 × 2160: directx12, preset = highest, anti-aliasing = off.
 • a total war saga: troy. Дозвіл 1920 × 1080: directx 12, quality = ultra, unit size = extreme. Дозвіл 3840 × 2160: directx 12, quality = ultra, unit size = extreme.

Особливими досягненнями з точки зору ігрової продуктивності процесори cezanne не відзначилися. Виявляється, успіх класичної серії ryzen 5000 в іграх багато в чому обумовлений містким і єдиним на всі ядра l3-кешем, який amd явно неспроста нарекла game cache. А в разі, коли цей кеш урізаний по ємності, як це зроблено в ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, ігрова продуктивність помітно знижується. Якщо говорити про ситуацію в середньому, то кадрова частота, що забезпечується ryzen 7 5700g в дозволі full hd, на 15% нижче, ніж при використанні повноцінного восьмиядерника ryzen 7 5800x. Аналогічний 15-відсотковий розрив в середньому fps спостерігається і між результатами шестиядерників ryzen 5 5600g і ryzen 5 5600x.

І це-досить великий відрив, який в кінцевому підсумку зрівнює в ігровій продуктивності процесори cezanne на базі zen 3 і процесори matisse з архітектурою zen 2. Іншими словами, при виборі основи для ігрової системи з дискретною відеокартою орієнтуватися на ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g немає особливого сенсу. Приблизно таку ж продуктивність здатні видати процесори на зразок ryzen 7 3700x і ryzen 5 3600, які коштують помітно дешевше.

Більш того, перевершить представників серії cezanne в іграх будь-який з процесорів intel core 10-го або 11-го покоління з аналогічною кількістю ядер. І отже, ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g дуже далекі від того, щоб бути оптимальними варіантами для ігрових комп’ютерів середнього і більш високого рівня. Інтегрована графіка в cezanne хороша, але при роботі з дискретними відеокартами вони виступають слабкіше майже будь-яких сучасних альтернатив.

Ось як виглядає ситуація в дозволі full hd.

Підвищення роздільної здатності, природно, згладжує розрив в ігровій продуктивності між процесорами. Але навіть у 4k загальна тенденція знову простежується: ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g тяжіють до нижньої частини діаграм. Гірше cezanne виступають лише гібридні процесори попереднього покоління, renoir. Але вони не тільки засновані на мікроархітектурі zen 2, але і мають ще менший за обсягом l3-кеш – всього 8 мбайт.

⇡#висновки

Через дефіцит чіпів amd позбавлена можливості замовляти на tsmc випуск необхідної кількості 7-нм напівпровідникових кристалів, і це продовжує впливати на її політику. Першим відображенням цього фактора стала переорієнтація компанії на виробництво більш дорогих продуктів, але тепер вона зробила ще один незвичайний для себе крок. Amd вирішила поєднати модельні ряди десктопних cpu і apu і піднести процесори cezanne, спочатку спроектовані для мобільних застосувань, як продовження серії vermeer – десктопних процесорів ryzen, побудованих на ядрах zen 3.

Технічно таке рішення виглядає досить логічно: в основі cezanne лежить та ж мікроархітектура, а число ядер в цих процесорах відповідає кількості ядер в типових десктопних процесорах. Тому ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, які повинні коштувати трохи дешевше ryzen 7 5800x і ryzen 5 5600x, формально і правда можуть взяти на себе функції більш доступних восьмиядерників і шестиядерників в серії ryzen 5000. Принаймні, такого розриву, який існував раніше в характеристиках настільних cpu і apu, більше бути не повинно.

Однак тести показують, що повністю універсального рішення з ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g все-таки не вийшло. Використання в них мобільної начинки означає більш низькі тактові частоти і, що ще гірше, скорочену за обсягом кеш-пам’ять третього рівня. Це сильно вплинуло на продуктивність: представники сімейства cezanne вийшли на 15-20% більш повільними в порівнянні зі звичайними процесорами серії ryzen 5000 з тим же числом ядер. В результаті в обчислювальних ресурсоємних завданнях представники нового покоління apu програють не тільки ryzen 5000 без графіки, але і конкуруючим rocket lake. А при ігровому навантаженні в системах з дискретною відеокартою все виходить ще гірше – будь-який з сучасних cpu як мінімум не поступається представнику серії cezanne з такою ж кількістю ядер.

Виходить, що ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, як і їх попередники, – все ж більше apu, ніж звичайні процесори для настільних систем. Купувати їх для використання з дискретною графічною картою може мати сенс тільки в тому випадку, якщо переїзд на таку конфігурацію планується лише в перспективі, а перший час система буде покладатися на вбудоване графічне ядро, яке без будь-якого перебільшення пропонує найкращу продуктивність серед всіх доступних в даний час gpu, вбудованих в настільні процесори.

Якщо говорити виключно про геймінг, графіка vega, якою володіють ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, дійсно справляє дуже гарне враження. Її потужності достатньо для того, щоб найсучасніші ігри йшли в дозволі full hd з низькими настройками якості з прийнятною частотою кадрів. А в невимогливих кіберспортивних дисциплінах вона може потягнути навіть середні або високі настройки. Отже, cezanne можуть стати непоганим виходом із ситуації для тих геймерів, які не готові купувати графічні карти за поточними цінами. До того ж ці процесори здатні повністю замінити дискретні відеокарти початкового рівня, так як перевершують їх по продуктивності, і конфігурація на базі якогось з розглянутих apu нового покоління виглядає явно привабливіше комбінації зі звичайного cpu і графіки рівня geforce gt 1030.

Але тут потрібно зробити важливе застереження: інтегрована графіка в cezanne заснована на старій архітектурі, яка давно ніяк не розвивається. Ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g пропонують рівно таке ж графічне ядро, що і їх попередники, і той невеликий приріст в ігровій продуктивності вбудованого gpu, який стався в порівнянні з renoir, забезпечується збільшенням потужності процесорних ядер. Але проблема криється не у відсутності приросту швидкодії, а вТому, що інтегрована графіка компанії amd давно зупинилася і в додаванні важливих функцій. Наприклад, вбудоване в процесорах cezanne ядро vega-унікальний за сучасними мірками графічний прискорювач, який не володіє підтримкою апаратного декодування av1. У світлі повсюдного переходу на даний кодек потокових сервісів, в майбутньому це може стати для власників ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g помітним головним болем, якщо, звичайно, вони з часом не перейдуть на дискретну графіку.

В кінцевому підсумку настільні процесори сімейства cezanne виглядають не такими універсальними і не такими всеосяжними рішеннями, якими вони здавалися спочатку, особливо з урахуванням того, що реальні ціни теж виявилися вище обіцяних amd. Але правда полягає в тому, що в разі, коли потрібно зібрати систему, на якій можна тимчасово обійтися без графічної карти, нічого кращого, ніж ryzen 7 5700g і ryzen 5 5600g, не існує. І більш того, збірка на їх основі буде мати непоганий заділ «на виріст»: в неї можна буде згодом додати відеокарту і отримати комп’ютер нехай з не блискучою, але все ж з цілком прийнятною ігровою продуктивністю.