Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

329

Користувачі, які тільки починають своє знайомство з комп’ютером, нерідко задаються питанням про те, що таке і як реалізовується система 3D.

Це поширена абревіатура, яку в даний час можна зустріти практично де завгодно – від описів гаджетів, програм та ігор до процедур, пропонованих в салонах краси.

У цій статті розказано, що мається на увазі під таким позначення.

Зміст:

Визначення

Як же розшифровується 3D, що означає дане скорочення? D в даному контексті – це перша буква слова dimensions, яке означає «вимірювання».

Таким чином, абревіатура 3D позначає три виміри, саме цим поєднання може замінюватися вираз тривимірна графіка, а також об’ємне зображення.

Спочатку ця абревіатура стала вживатися саме щодо графіки.

Такий спосіб зображення, у міру розвитку комп’ютерних технологій, що прийшов на зміну звичному двовимірним побудови картинки.

Особливо часто вираз «об’ємна графіка» застосовується до комп’ютерних ігор, які створюють для користувача, більшою чи меншою мірою, ефект присутності, дозволяють реалістично обходити об’єкти, оглядати їх з різних сторін.

Також дане вираження має широке поширення, коли мова йде про фільмах і телевізорах. Деякі фільми в деяких кінотеатрах можуть бути показані в системі Деякі фільми в деяких кінотеатрах можуть бути показані в системі 3D-ефектом присутності, деякі телевізори оснащені такою функцією. Тут має місце дещо інша технологія, ніж у комп’ютерній графіці – обидві ці технології будуть детально розглянуті нижче.
Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Читайте також:

Новий Paint від Microsoft – переродження в 3D

Як вибрати бюджетний домашній кінотеатр гарного функціоналу: ТОП-10 моделей на 2017 рік

Unity Web Player: що це за програма і навіщо потрібна — розбираємося разом

Безрамочные смартфони 2018 року: рейтинг 10 кращих моделей

Інші сфери застосування

Таке визначення використовується не тільки в графіку, воно також застосовується і до звуку, деяких виробів і т. п. Наприклад:

  • В домашніх кінотеатрах реалізується система об’ємного 3D звуку за рахунок кругового розташування динаміків;
  • Також часом кажуть про 3D-книгах (так званих, «розкладачках» для дітей);
  • 3D-манікюр (коли на нігті створюється об’ємний візерунок);
  • 3D-принтери – це пристрої, здатні друкувати з пластику об’ємні фігури з комп’ютерної моделі і т. д.

По суті, таке позначення може застосовуватися практично до всього, що традиційно є плоским – двомірним, але з появою нової технології може виконуватися, як тривимірне.

В будь-якому словосполученні дана абревіатура означає «об’ємне».

Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Фільми

Раніше побачити так звані стереофільми або фільми з об’ємним зображенням можна було тільки в кінотеатрах, та й то не у всіх. А крім того, не зі всіма фільмами це було можливо.

Зараз же ця технологія стала настільки поширеною, що реалізовується навіть у домашніх телевізорах, і тепер у глядача є можливість дивитися фільми з об’ємним зображенням в домашніх умовах.

Існує дві технології, з допомогою яких можна домогтися ефекту присутності. Вони мають різні технічні особливості, але дають більш або менш схожий результат, тобто, об’ємну картинку високої якості. Це технології активного і пасивного побудови зображення, кожна з яких має свої переваги і недоліки.
Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Активне 3D

Ця технологія «присутності» може реалізуватися в домашньому телебаченням, вона досить складна і буде працювати тільки з використанням спеціальних затворних окулярів.

Реалізується вона шляхом динамічної зміни різних картинок.

Коли окуляри надіті на глядача, він в один момент може бачити зображення тільки одним оком, потім – тільки другим (використовуються спеціальні затемнители в окулярах).

Але за рахунок того, що картинки і затемнители змінюються дуже швидко, глядач цього миготіння не помічає.

Реалізація цього досить складна – потрібні не тільки очки, але і телевізор, що підтримує таку систему побудови зображення.

При цьому, важливо, щоб очки точно синхронізувалися з телевізором (найчастіше – по блютуз), а якщо цього не відбувається, то якість картинки буде дуже низьким.

Цікавою особливістю технології є те, що миготіння і затемнення лінз призводить до загального суб’єктивну затемненню картинки в окулярах, тому зображення в таких фільмах робиться трохи більш яскравим.

Його можна, але не дуже приємно дивитися без окулярів.

Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Пасивне 3D

Це інша технологія, яка допускає використання зовсім простих поляризаційних окулярів, які відомі всім і мають синю і червону лінзи.

Саме таким методом реалізується об’ємне зображення в більшості кінотеатрів, так як такі окуляри дешеві, їх вартість у разі втрати або псування можна закласти у вартість квитка.

Звичайно, для реалізації такого ефекту в домашніх умовах теж потрібно телевізор, здатний працювати за даною схемою.

Важливо! Окремо купувати окуляри, зазвичай, не потрібно. Телевізори з відповідною технологією комплектуються відразу декількома такими окулярами з-за їх низької вартості.

Тут основне навантаження доводиться не на очки, а на телевізор. Його екран обладнаний особливим фільтром, який порядково ділить зображення на дві частини – синю і червону.

Знявши окуляри, ви можете помітити, що картинка трохи роздвоюється, сильніше в центрі, менш помітно у вертикальних меж екрану – це результат роботи фільтра, про який йде мова.

Кожне око при такій системі бачить тільки ту картинку, яка призначена йому – тільки парні або тільки непарні рядки.

При цьому рядки, призначені для іншого ока, перекриваються фільтром кольоровий лінзи окулярів. Таким чином будується об’ємне зображення.

Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Порівняльна характеристика технологій

В даний час виробники техніки не прийшли до однозначного думку про те, яка з двох технологій оптимальніше і краще відповідає потребам споживача, тому однаково активно реалізуються пристрою обох типів.

Хоча попит на пасивне об’ємне зображення вище за рахунок більш дешевої вартості обладнання при не занадто зниженому якості зображення.

У таблиці нижче наведено переваги і недоліки обох технологій для порівняння.

Таблиця 1. Порівняльні характеристики технологій активного і пасивного 3D

Активне Пасивне
Окуляри коштують досить дорого, як і телевізор з такою технологією У цілому технологія виходить дешевше, ніж при активній побудові об’ємного зображення
Не завжди зручно дивитися телевізор в окулярах
Може не підходити деяким людям, що страждають мігренню
Потрібно стежити за зарядом очок, так як вони мають власний блок живлення Найчастіше очок багато в комплекті, вони дешеві, виконують лише механічну функцію фільтра
Висока якість зображення Трохи більше низька якість зображення
Високе навантаження на очі Повна безпека для очей на думку фахівців, або навантаження досить низька
Миготіння і зміна картинки забирає, нехай і мінімально, час – в динамічних сценах це може бути досить сильно помітно Висока якість картинки дають тільки телевізори, які коштують досить дорого
Навіть незважаючи на спроби виробників оптимізувати яскравість, фільми все одно будуть трохи темніше, ніж в оригіналі Не можна дивитися кіно на близькій відстані – мінімальна відстань від екрана до глядача для побудови якісної картинки – 3 м.

Незалежно від технології, важливе значення має якість передачі кольору – якщо він низький, то оціни якість об’ємного відео все одно не вийде.

Також велике значення, особливо при активній побудові зображення має частота оновлення екрану.

Всі ці фактори суттєво впливають на ціну обладнання, часто настільки, що цінова межа між пристроями з пасивною і активною технологією майже повністю стирається.

Рада. Потрібно врахувати, що фільм теж повинен бути оброблений для відтворення в об’ємному форматі. Хоча кількість такого контенту поступово зростає, в даний час його все ще трохи. Особливо такого, який виконаний дійсно якісно.
Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Графіка

Об’ємна графіка в іграх має дещо інше значення. Тут мається на увазі можливість пересування в більш або менш реалістичною локації.

Істотною відмінністю є, наприклад, можливість оглядати будівлі, споруди та предмети з різних сторін поступово, тоді як в іграх з двомірної графікою при повороті, наприклад, за будівля, одна картинка різко змінювалася іншою.

Тут не йдеться про ефект присутності – мова тільки про красивою картинці, створює відчуття реалістичною гри. Так як це просто картинка, ніяких очок тут не потрібно, так як технічно такі ігри реалізуються інакше. Картинка будується на підставі об’ємних комп’ютерних моделей всіх об’єктів, які є в грі, а також локацій.

При цьому,при «русі» гравця по локації, картинки динамічно змінюють одна одну, створюючи відповідний ефект.

Важливе значення тут має висока частота оновлення екрану – якщо вона буде низька, картинка буде зависати, зображення «стрибати» і т. п.

Порівняно з традиційними двомірними іграми, тривимірні надають досить велике навантаження на апаратні ресурси обладнання.

Крім того, при грі в режимі онлайн дуже важлива висока швидкість інтернету і високу якість з’єднання.

Що таке технологія 3D. Де використовується і навіщо потрібно

Тривимірне зображення в іграх набагато більш поширене, ніж у фільмах, що пов’язано з тим, що така технологія почала широко впроваджуватися набагато раніше.

По суті, саме з її появою і з’явилося саме поняття тривимірної графіки.

Крім того, така технологія не тільки простіше технічної реалізації, але і дешевше, так як не вимагає додаткового обладнання.

Читайте також:

Швидкість оперативної пам’яті впливає на ігри і роботу в програмах?

Ігри для керма з педалями на комп’ютер: ТОП-10 кращих варіантів

Кращі ігри про виживання — ТОП-10

ТОП-10 — Кращі ігри гонки для ПК у 2017 році