Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

402

Операційна система на будь-якому комп’ютері завантажується за умови коректного виконання цілого ряду досить складних процесів.

Запуск і правильне виконання таких процесів контролює особлива підпрограма – це менеджер завантаження операційної системи.

В операційній системі Windows за ці процеси відповідає спеціальний boot manager – про те, що це таке, і як вона працює, розказано в даному матеріалі.

Зміст:

Визначення

Менеджер завантаження не є якоюсь однією певною програмою.

Під цим поняттям розуміють комплекс виконуваних програм і процесів, з допомогою яких відбувається взаємодія між комп’ютером і користувачем на стадії завантаження системи.

Цей комплекс компонентів допомагає активувати роботу операційної системи для того, щоб в подальшому вона могла взаємодіяти з користувачем шляхом застосування власного інтерфейсу.

Але такий сервіс не тільки допомагає завантажити власне програмні компоненти.

Він також проводить ініціалізацію всіх апаратних компонентів, синхронізуючи роботу процесорів і плат, і допомагаючи їм встановити функціональну зв’язок з системою.

Також він проводить початкову підстроювання таких компонентів.

З технічної точки зору такий менеджер представляє собою компонент, створений на архітектурі IBM PC.

З цієї причини він працює виключно в тих пристроях і операційних системах, які створені на цій архітектурі.

Це Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10.

Більш ранні версії операційних систем цього бренду базувалися ще на інший архітектурі, тому принцип роботи їх завантажувача зовсім інший.

Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

BIOS

Стикається пересічний користувач з цим компонентів, і в яких випадках це відбувається?

Цей менеджер містить у собі записаний BIOS – технічне меню завантаження та ініціалізації системи і її компонентів.

Викликати таке меню можна натисканням певних клавіш на клавіатурі під час завантаження комп’ютера.

Але навіщо це робити?

Взаємодія з технічним меню може знадобитися користувачу при збоях завантаження, коли ті чи інші компоненти працюють неправильно.

Дане меню дозволяє провести деякі зміни та настройки в роботі безлічі компонентів операційної системи і апаратної частини комп’ютера.

Після таких налаштувань і змін можливо усунути проблеми завантаження, а також оптимізувати роботу пристрою, підвищивши його продуктивність.

Багато користувачів, які добре розбираються в роботі з даним сервісом, здатні значно поліпшити функціонування комп’ютера з його допомогою, що вони і роблять.

Таким чином, кожен раз взаємодіючи тим чи іншим чином з BIOS, користувач взаємодіє з Windows Boot Manager.

Більш старі версії операційних систем Windows (версія ХР і ще більш ранні) базувалися на завантажувачі іншого типу, так як мали іншу архітектуру, як вже писалося вище.

Тому, навіть незважаючи на те, що вони теж мали БІОС, він мав інший функціонал і інше меню, ніж той, який присутній в Windows boot manager.

Вони відрізняються один від одного навіть візуально, по дизайну і кольорам.

Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

Читайте також:

Налаштування Bios — Детальна інструкція в картинках

Як оновити БІОС материнської плати: Надійні поради

Три способи скинути БІОС на ноутбуці

2 швидких способу, як зайти в БІОС на ноутбуці HP

Функції

На початковому етапі роботи, відразу після активації менеджера, він пропонує вибрати ту операційну систему, яку ви хочете завантажити для даного сеансу роботи з комп’ютером, у разі, якщо на жорсткий диск встановлено їх кілька.

Після вибору завантажуваних програмних компонентів цей менеджер починає виконувати такі функції в системі і апаратної частини:

  • Апаратні, тобто «залізні» компоненти ініціалізуються і «включаються», тобто приходять в стан, необхідний для старту всієї системи;
  • Після цього менеджер завантажує функціональне ядро системи в оперативну пам’ять (ОЗП або ПЗП, в залежності від типу пристрою), в якій згодом і відбуваються всі процеси в пристрої;
  • Потім формуються основні робочі параметри ядра і ініціалізуються стартові процеси в ньому;
  • Після цього менеджер завантаження передає управління системою ядру, а сам йде в режим очікування.

Під час всієї роботи операційної системи, а також її відключення завантажувач більше не активується.

Подальша його активація відбувається тільки при новому завантаженні, тобто включенні після повного вимикання.

Так, менеджер завантаження, наприклад, не потрібно для виводу пристрою з режиму сну або глибокого сну, так як в цьому випадку операційна система вже завантажена, компоненти ініціалізується, а управління ними передано ядра системи.

Просто під час сну пристрою всі ці компоненти і процеси знаходяться в пасивному стані.

Цікавою особливістю завантажувача є те, що він є в багатьох типах систем, навіть тих, що не мають власного жорсткого диска.

Наприклад, якщо жорсткого диска немає в будь-якому терміналі, підключеному до мережі, завантаження його систем також відбувається з допомогою такого менеджера завантаження.

Але перебуває на материнському комп’ютері мережі, тобто такий компонент дозволяє провести запуск, в тому числі і віддалено по мережі.

Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

Типи завантажувачів

Існує безліч типів завантажувачів — серед них, наприклад, LILO для Linux, BootX для Mac OS X, SILO для систем Соляріс на архітектуру Sparc, Bootman BeOS.

Але навіть для систем Windows можуть використовуватися різні завантажувачі, наприклад, для мережних операційних систем, заснованих на принципі Windows NT, використовується завантажувач ядра NTLDR.

Але на персональних комп’ютерах з фізичним вінчестером завжди використовується Windows Boot Manager.

Важливо! Такий завантажувач з’явився на комп’ютерах, тільки починаючи з реалізації операційної системи Windows Vista. Раніше ж були присутні інші компоненти, що виконують цю функцію.

Деякі завантажувачі взаємодіють з системою тільки на основі ініціалізації апаратних компонентів. Але, розглянутий менеджер до таких не відноситься, так як здатний пристосувати для завантаження і програмні компоненти.

У його основному файлі boot.ini містяться прописані основні шляхи завантаження операційної системи, за якими і працює цей компонент.

У різних операційних систем різна архітектура, різні менеджери завантаження, а значить і різні типи і алгоритми завантаження.

З цієї причини операційні системи різних розробників завантажуються різний час, а також у них різні помилки і збої.

Тому вся інформація, наведена в даному матеріалі вірна лише для операційних систем Віндовс Віста, 7, 8, 8.1, 10.

Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

Помилки

Ясно, що як і в будь-якому технічному процесі на ПК, в роботі завантажувача можуть відбувається помилки.

Варто відзначити, що таке трапляється досить рідко, так як це практично основна система всього пристрою. Тому налагоджена вона значно краще за інших з точки зору швидкодії та надійності.

До того ж, цей процес завжди виявляється на комп’ютері єдиним, а отже, може задіяти всі апаратні ресурси.

Але, незважаючи на все це, можуть виникати помилки його роботи декількох типів.

Вони наведені в таблиці 1. Також в ній зазначені повідомлення, які користувач бачить при виникненні помилок того чи іншого типу.

Таблиця 1. Помилки в роботі завантажувача операційної системи і відповідні їм повідомлення для користувача

Повідомлення Суть проблеми
Windows Boot Manager boot falied Завантажувач «вилітає» і користувач бачить відповідне повідомлення при початку завантаження ОС. Таке явище пов’язане з проблемою ініціалізації компонента, тобто, при включенні комп’ютера даний компонент не запустився автоматично, як повинен би був
BOOTMGR is compressed Виникає на тому ж етапі, що й попереднє повідомлення. Означає воно те, що при автоматична система запуску компонента змогла з ним зв’язатися і почала його завантажувати, але на якійсь стадії цього процесу сталася помилка, яка завадила його подальшого ходу
BOOTMGR is missing Таке повідомлення з’являється майже відразу після включення комп’ютера. За своєю суттю воно означає, що при автоматичному запуску менеджера завантаження при старті апаратної частини пристрій не зміг з ним зв’язатися, не зміг його знайти

Що ж у підсумку відбувається з комп’ютером в такому випадку?

У першому випадку з’явилося повідомлення про те, що система не запустилася, деякий час залишається на екрані.

Після цього екран гасне, а всі процеси, які встигли запустити в комп’ютері, припиняються, тобто він повністю вимикається.

Два інших повідомлення супроводжуються пропозицією рестарту системи за допомогою комбінації гарячих клавіш. І в залежності від початкових параметрів ПК, екран може згаснути або рестарт буде зроблено автоматично.

Важливо! Більшість ситуацій, коли система не завантажується зовсім і вилітає, також можуть бути пов’язані з менеджером завантаження. Але повідомлення не з’явиться в тому випадку, якщо помилка сталася на стадії передачі управління від менеджера до ядра. Тому в такому випадку, перш ніж встановлювати заново систему, має сенс спробувати відновити менеджер завантаження способами, описаними нижче.
Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

Читайте також:

Основні команди CMD Windows. Повний список + [опис і застосування]

Як зменшити пінг в іграх – найдієвіші способи

Як підвищити ФПС в іграх: всі можливі способи 2017 року

Fastboot Mode в Android: проводимо [маніпуляції з гаджетом] на системному рівні

Виправлення помилок

Чи можна усунути якимось чином такий збій і запустити систему?

У більшості випадків це можливо, так як такі помилки менеджера завантаження рідко є для комп’ютера фатальними.

Якими ж способами можна усунути помилку?

  • Найпростіший спосіб при появі такого повідомлення – виконати рекомендований системою рестарт за допомогою комбінації гарячих клавіш. Поки повідомлення не зникло з екрана, затисніть одночасно кнопки CTRL+ALT+DEL. Менеджер перезапуститься, що буде виглядати як перезапуск комп’ютера, і тепер проблем бути не повинно;
  • Якщо у вас зберігся інсталяційний диск з системою, наприклад, Live CD, то виконайте завантаження з нього – зазвичай, це допомагає не тільки завантажити систему в поточний момент, але і вирішити проблему з менеджером завантаження. При такому запуску ви можете вибрати контрольну точку відновлення системи. Або навіть повне відновлення системи, якщо відкат до контрольної точки не допоміг. Але такий спосіб допоможе тільки у випадку, якщо проблема пов’язана з програмними збоями. А не з фізичними ушкодженнями пристрої, наприклад, жорсткого диска;
  • Якщо нещодавно проводилося стиснення системного диска з метою економії місця, то проблема може бути пов’язана з цим. В такому випадку також завантажується з Live CD, переходимо в розділ Провідник і прибираємо галочку з чекбокса навпроти параметра стиснення, а потім вибираємо командний рядок. У ній послідовно вводимо ряд команд, які допомагають відновити роботу менеджера завантаження: З (чи інша літера, якою позначена системний диск), expand bootmgr temp à attrib bootmgr -s -r –h à del bootmgr à ren temp bootmgr à attrib bootmgr -a +s +r +h;
  • Якщо відновити роботу менеджера не вдається ніяким іншим чином, то можна спробувати введення інших команд: exe/FixMbr/команду bootrec.exe/FixBoot à bootrec.exe /RebuildBcd. Але такий метод може привести до деяких збоїв в роботі пристрою, тому його варто застосовувати, тільки якщо ви досить добре розумієте, що саме робите, або тільки в крайньому випадку.
Так як даний компонент – один з основних в операційній системі, то при роботі з ним слід бути дуже обережним, так як проблеми в ньому можуть призвести до повної зупинки функціонування системи.

Тому, якщо ви не впевнені у власних силах, то краще звернутися в сервісний центр для відновлення менеджера.

Windows boot manager: що це таке і для чого потрібно — докладне пояснення

Важливо пам’ятати, що такі способи усунення проблеми підходять тільки для операційних систем Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, так як тільки вони мають саме такий завантажувач.

Схожі проблеми на Windows ХР і більш ранніх версіях операційних системах цього розробника вирішити таким способом не вдасться, так як їх менеджер завантаження має зовсім інший принцип дії.

Тим більше це стосується операційних систем від інших розробників, так як у них, незважаючи на аналогічний принцип роботи, застосовується зовсім інша архітектура.